Свято-Успенська церква – архаїчний храм споруджений на кошти рівнян

Щасливе
28.08.2017  16:03

Сьогодні, 28 серпня, православні християни та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці. Останнє дванадцяте свято року, у цей  день закінчується двотижневий Успенський піст, який розпочався 14 серпня на Маковія. У Рівному є храм споруджений в ім’я цієї події – Свято – Успенська церква (найстаріша будівля Рівного).

Свято-Успенська церква у Рівному – пам’ятка архітектури національного значення. Розташова давня дерев’яна церква на одній із найстаріших вулиць Рівного, що нині носить ім’я Тараса Шевченка.

Церква в ім’я Успіння Пресвятої Богородиці була споруджена у 1756 році на Тютьківському передмісті Рівного коштом парафіян. В народі храм називали Омелянівським, бо вулиця довший час мала саме таку назву – Омелянівська. У 1930-і роки стараннями мешканця вулиці земського гласного Григорія Гнатовича Лукашевича вулицю назвали ім’ям великого українського пророка.

Спершу церква була вкрита гонтом, мала лише один купол під бляхою і три залізні хрести. Церковне подвір’я було оточене парканом із соснових дощок. Дерев’яний іконостас храму створений у 1784 році. За народними переказами у цій церкві молився зі своїми гайдамаками Іван Гонта перед битвою з польською шляхтою.

На старій вулиці збереглося декілька дерев’яних хат, які вже пережили не одне десятиріччя. І нині живуть у своїх прадідівських хатах родини корінних мешканців вулиці – Дзіваки, Логвисі, Либаки, Листопади, Кулії, Тарасевичі. Всі радісні й сумні події їхнього життя були пов’язані зі Свято-Успенською церквою, парафіянами якої вони були. Свого часу вони розповідали мені цікаві подробиці, які торкалися історії цієї церкви.

Одним із настоятелів храму був відомий травознавець і священик, почесний громадянин Рівного Михайло Носаль (1886-1950), який жив неподалік. До слова, Михайло Носаль увійшов до числа 20 найвидатніших рівнян усіх часів за версією експертів “ОГО” у рамках проекту “ТОП-20: видатні рівняни”.

Джерело

 

, , , , , , , , переглядів: 4 177


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *