Рівненський священик розповів про особливості молитви за померлих

Щасливе
11.04.2021  13:29

Рівненський священик розповів про особливості молитви за померлих

Клірик Свято-Покровського кафедрального собору, протоієрей Миколай Капітула поділився своїми роздумами про важливість молитви за померлих.
Свята Церква, як любляча Мати пам’ятає за всіх своїх дітей, щодня підносячи за них безперестанні молитви. За здоров’я живих та за упокоєння тих, хто відійшов із цього життя тимчасового і суєтного.
Особливе значення має молитва за спочилих, адже вони самі за себе не можуть помолитися. Святі отці усіх часів наголошують на важливості молитви за спочилих, саме тому заупокійні молитви займають особливе місце у літургійному житті Церкви Христової і щодня підносяться на богослужінні. Однак протягом року є визначені дні поминання померлих, коли християни збираються на спільні богослужіння, щоб посилено помолитися за спокій душ всіх від віку спочили православних християн. Такі дні називаються батьківськими поминальними суботами, адже на богослужінні у ці вселенські суботи згадуються не тільки наші рідні за плоттю, але й усі отці, матері, браття і сестри, які в надії на воскресіння і життя вічне у вірі спочили.
Церква завжди жила вірою в те, що загробна доля людей до Страшного суду не вирішена остаточно і що ті, хто живе тут, на землі, можуть своїми молитвами благотворно впливати на загробну долю своїх рідних і близьких.
Щира Молитва за померлих, сповнена любові і самовідданості, є приємною Богові і, схиляє Його до милості відносно того, хто молиться, і до виконання Його прохання. Це підтверджують численні приклади з Нового Завіту. Так, Сам Господь говорить: «Все, чого не попросите в молитві з вірою, одержите» (Мф. 21: 22). Апостол Яків заповідає «молитися один за одного», ніде не уточнюючи, що це відноситься тільки до тих, хто живе тут, на землі. Апостол Петро закликає «постiйно любiть один одного вiд чистого серця» (1 Пет. 1: 22), також не обмежуючи цю любов тільки відносинами земного життя.
Звершуючи поминання спочилих, ми повинні завжди пам’ятати, що і ми, неодмінно вирушимо слідом за ними в інше, вічне, життя, тому що людина безслідно не зникає, оскільки має безсмертну душу, яка не вмирає. Найперше, в безсмерті людської душі нас переконує Слово Боже. Ще в старозавітні часи говорив Еклезіаст: «І повернувся порох у землю, чим він і був; а дух повернувся до Бога, Який дав його» (Екл. 12: 7). І в іншому місці Премудрий говорить: «Бог створив людину для нетління і зробив її образом вічного буття Свого» (Прем. 2:23). Попустив Бог спокуси для Іова тільки над тілом і над майном його, а до душі торкнутися не допустив лукавого.
Господь наш Ісус Христос Своїм вченням і ділами стверджував віру і надію у безсмертя душі і майбутнє загальне воскресіння. Спаситель саме для того прийшов у світ: «щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне» (Ін. 3: 15). Господь навчає і Його вчення є вічним і відноситься до всіх поколінь і народів: «Істинно, істинно кажу вам: хто слово Моє збереже, той не побачить смерті повік» (Ін. 8: 51).
Пам’ятаймо, що наші молитви і милостиня, закликають благодать на душі спочилих, допомагають їм у наверненні від зла до добра. І в міру того, як це навернення відбувається, можливим стає очищення душі людини Богом від гріха і зміни її посмертного стану. Тому у дні особливого поминання померлих не забуваймо молитися за всіх від віку спочилих, приносячи таким чином користь не тільки для їхніх душ, але й сприяючи спасінню своєї.
Святитель Іоан Золотоустий навчає що: «…недаремно ми звершуємо при Божественних таїнствах поминання за померлих і клопочемося за них, благаючи передлежачого Агнця, що взяв гріхи світу, але для того, щоб для них була через це деяка втіха…Недаремно узаконили апостоли, – продовжує великий учитель Церкви, – творити пам’ять за померлих при звершенні Страшних Таїн. Вони знали, що померлим буде велика вигода, що вони отримають від цього багато користі. Коли весь народ стоїть, простягаючи руки, і сонм священиків з ними; коли перед нами лежить Страшна Жертва – як ми можемо не умилостивити Бога, молячись за тих людей?»
, , , переглядів: 168

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *