Як не з’їхати з глузду на карантині, – поради рівненської психологині

Мисливсько-спортивний комплекс «Сокіл»
Щасливе
13.01.2021  16:00

Як не з’їхати з глузду на карантині, – поради рівненської психологині

Епідемія однозначно змінила наше життя. Цей рік став суттєвою перевіркою стресостійкості та терпіння. Про те, як змінювати себе під час карантинних обмежень, періоду локдауну лише у кращу сторону, ми поспілкувалися з рівненською психологинею Ольгою КУЦЕЛЬ.

 • Чи очікуєте Ви позитивного впливу від локдауну?
 • Це знизить рівень захворюванності. Це позитив. Але для мене, в психоемоційному плані, буде ще важче. Не мені — людям. Потрібно обов’язково знайти вихід з цієї ситуації. Дуже багато людей, чутливих людей до таких перемін, які працюють в сферах торгівлі, залишаться без роботи — зайдуть в депресняк.
 • Це важкий для всіх час… Чим можна себе відволікати, щоб продовжувати тримати в тонусі своє психічне здоров’я? Як Ви провели перший карантин?
 • Зранку зарядка обов’язкова. Прокидались всією сім’єю о пів на сьому і бігали з собакою — благо, поле поруч. Після цього донька займалась онлайн-тренуваннями з гімнастики, і я тим часом теж приводила своє тіло в порядок. Знайшовся час на публікування великої кількості постів у фейсбуці, емоційно підтримувала людей. Я живу в приватному будинку, якраз почалась весна — треба було розробляти землю, носити дрова. Власне, діяльність кипіла повним ходом. Було важко в тому плані, що я людина соціалізована, завжди хотілось кудись виїхати, однак транспорт не ходив, тому не було можливості побути в Рівному. Але знайшла собі заняття — читала, багато спілкувалась з людьми, навчилась проводити дистанційні консультації. Не можу сказати, що сиділа зовсім без роботи. Коли інші панікують, я намагаюсь зберігати позитивний настрій. Тому мені не було дуже важко впродовж першого карантину.
 • Тобто можна скористатись цим часом для самовдосконалення?
 • Так, навести лад. Є дуже хороша техніка японських психологів — «‎Наведи порядок у своїй кімнаті, в своїх речах». Адже безлад в голові через безлад в речах. Варто переглянути свій гардероб на наявність речей, які не носите. Якщо сукню не одягала рік — це не твоя сукня. Викинь! Вона тобі не потрібна. Це стосується не лише гардеробу, а й надщербленого посуду, не залишайте його вдома. Це негатив. Вважайте, що ваша зовнішня оболонка пошкоджена. Ми заслуговуємо на те, щоб дивитись на естетичний посуд, на красу. Старі речі змушують нас відчувати себе пригніченими, залишають всередині незавершені гештальти, проблеми, які накопичуються. Коли я зайнялась цією технікою, я й уявити не могла, що відмовлюсь від такої кількості речей. Повірте, в кожній квартирі мабуть на місяць знайдеться робота.
 • Чи почало більше людей користуватися послугами психологів у період пандемії?
 • Ні, тому що люди бояться психологів. Вони думають, що вони як психіатри. У наших людей така ментальність. Їм соромно розмовляти про свої проблеми, «виносити» сварку за межі дому. Це ще залишилося з часів СРСР. А ділитися насправді нормально, хороший психолог не має право розголошувати розмови, він не виносить ні своє, ні чуже. Але багатьом страшно поділитися своїм сокровенним, те що їм болить.

А деякі навпаки сприймають психологію несерйозно. Вони вважають, що психологія — це така наука, коли ти прийшов, побазікав і пішов. Насправді, під час навчання на психолога ви знатимете досконально біологію, хімію, медицину. Зокрема, як ставити крапельниці внутрішньовенно, внутрішньом’язово, надання першої невідкладної допомоги. Я готовий медик наполовину. Тобто вважати це якоюсь псевдонаукою буде неправильно.

Люди в нас дуже закриті, бояться самих себе. У нас є персона і є тінь. Персона — це те, ким ми виглядаємо в очах людей, в соціумі, наша тінь — це хто ми є насправді. Чому люди не йдуть до психологів? Дуже важко зустрічатися зі своєю тінню. І саме психолог дістає її з потаємних кутків. Себе самого знати не завжди приємно. Якщо ви не приймаєте свою тіньову сторону, є ризик розвитку БАР (біполярного розладу). І це вже серйозно.

 • Як після свят не впасти в депресію?
 • Зануритись в роботу. Відгулявши, треба думати про те, як заробити гроші. Не сидіти, склавши руки, а шукати чим себе зайняти.
 • Карантин надав можливість більшості людей зайнятись тим, що в умовах звичного ритму життя вони зазвичай відкладали «на потім». Що скажете про себе?
 • Я боюсь розмовляти на камеру, у мене є такий страх, але й водночас бажання розвиватись в цьому руслі. Я не хочу втратити таку можливість попрацювати над собою.
 • Сьогодні стало дуже популярним ставити собі діагноз — депресія. Так як все таки правильно визначити, коли ти тимчасово морально виснажений, а коли вже починається депресія?
 • Депресивний стан, в першу чергу, проявляється неправильним сном. Коли ти починаєш серед ночі прокидатися декілька разів. Це не завжди, але в більшості випадків так. Іноді навпаки, ледь не щоденний понаднормовий сон. Друге — це надмірна плаксивість, тобто щось подумаєте, вам це болить, починаєте плакати. Деякі емоційні люди у складних ситуаціях перестають виражати емоції. З цим потрібно боротися, адже з часом починається самоцькування.
 • Як провести такий довгий проміжок часу з сімєю, не посварившись, розлучившись і т. д.?
 • Треба розуміти, що це твоя сім’я, це найближчі люди. У вашому випадку — це батьки. Це усвідомлення допоможе вам не створювати конфліктних ситуацій. Навіть якщо рідна людина сказала те, що вам не подобається, ви маєте право не погодитись з нею, але додати, що ця конфронтація не змінює того факту, що ви її любите.

Ольга Жданюк і Анастасія Шевчук

, , , , переглядів: 118

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *