За даними Міністерства соціальної політики в Україні, щороку від 7 до 9 мільйонів українців виїжджає на роботу за кордон. Переважна більшість з них – це тимчасові трудові мігранти, які циклічно їдуть працювати в іншу країну на період від трьох до шести місяців.
Ми поспілкувалися із трьома заробітчанами з Рівненщини, які розповіли про переваги і недоліки роботи за кордоном. Чому вони вирішили поїхати в іншу країну, скільки заробили і чи планують повертатися?
Минулого разу ми розповідали історію студента Павла, який працював у Норвегії і планує в майбутньому залишити Україну.
Сьогодні ми поспілувалися Ольгою.
Жінці 40 років, вона мама двох дітей. Їздила на заробітки у Чехію. Навчалася у Рівненському національному університеті водного господарства на економіста, але ніколи не працювала за фахом. Деякий час була підприємицею, потім працювала у сфері торгівлі.
Чому з’явилася необхідність їхати за кордон?
- На заробітки поїхала через необхідність виплачувати іпотеку на житло , яка була у доларах. Ми з чоловіком оформили іпотеку як молодіжний кредит ще у 2007 році, коли долар був по 8 грн. Після кризи 2008 року, виплачувати її з курсом долара 25-28 грн. стало неможливим, навіть працюючи на двох роботах. Тому прекрасним виходом було поїхати попрацювати в Чехії.
Де ви працювали? Що можете сказати про ставлення роботодавців до заробітчан?
- Я працювала у місті Брно, на заводі з виготовлення жалюзі. Робота подобалася, умови праці були хороші, хоча важко давався 10-тигодинний робочий день. Ставлення роботодавців було хороше, ніякого тиску не було, вони навіть видавали премії за перевиконання показників. За пів року вдалося віддати частину іпотеки. Якби я б працювала тут, в Україні, на це пішло б десь рік-півтора.
Розкажіть про плани на майбутнє? Які шанси того, що колись не доведеться їхати з України за гідною зарплатою?
- На сьогодні я маю свій онлайн-проект, постійно навчаюся і працюю над собою, маю багато планів на майбутнє, пов’язаних із розвитком свого бізнесу. Що потрібно, аби нам не доводилося більше їздити на заробітки і працювати у себе вдома? Необхідно кардинально змінювати систему освіти, починаючи з садочків, і навчати дітей змалечку фінансовій грамотності, виховувати лідерів, творців свого життя , а не « гвинтиків у системі».