Чим небезпечний борщівник Сосновського та як із ним борються у Рівному?

Щасливе
13.07.2024  14:00

Нещодавно мережу сколихнуло нібито розважальне відео, де дівчина у майці та шортах сміливо зриває величезні суцвіття на дорозі. У коментарях рівняни спантеличені, адже відразу впізнали у рослині «помсту Сталіна» або ж борщівник Сосновського – небезпечну отруйну рослину. І хоч, на щастя авторів відео, їм вдалося уникнути опіків, втім жартувати з цим небезпечним бур’яном не варто!

Борщівник – рослина з білими квітами і великим листям, небезпечний через свій сік, який містить фотоактивні речовини. Під впливом ультрафіолетового випромінювання, особливо сонячного світла, ці речовини можуть спричинити серйозні опіки на шкірі, що дуже важко загоюються. 

«Особливо небезпечним є те, що під впливом ультрафіолетового проміння цей сік стає токсичним у сотні разів. Він викликає серйозні опіки від почервоніння, міхурів, виразок тривалих, який потребує тривалого лікування. Можуть бути міхурі напружені, можуть бути не сильно напружені, але дуже часто зустрічаються в нас до 20 людей в рік. Це фітодерматит по-наочному, і лікар займається цією ситуацією, то можливо навіть і пересадки шкіри», – каже лікарка-комбустіологиня Рівненської обласної лікарні Світлана Пархоменко.

Як розповів заступник начальника Держпродспоживслужби у Рівненській області Олександр Столярець, ця рослина була завезена до України в 1960-х роках як корм для худоби через її швидкий ріст і високий урожай. Проте з часом з’ясувалося, що борщівник є отруйним і небезпечним. Вчені розраховували, що тварини будуть її поїдати, але отруйні властивості рослини зробили її непридатною для цієї мети.

Борщівник небезпечний в основному вдень, оскільки його сік стає активним під впливом сонячного світла. Якщо сік потрапляє на шкіру, потрібно негайно захистити уражену ділянку від ультрафіолету. 

«Найкраще сховатися в приміщенні або прикрити уражену частину тіла одягом, наприклад, футболкою або кофтинкою. Потім слід обробити уражену ділянку мильним розчином, а також можна використовувати розчини фурациліну або хлоргексидину, після чого нанести пантенол для прискорення загоєння», – розповів лікар загальної практики сімейної медицини ЦПМСД «Північний» Віталій Яценя.

Часто токсичний сік потрапляє на шкіру людей, які займаються скошуванням трави і залишають ноги та руки відкритими. Якщо людина обпіклась борщівником, лікарка радить обов’язково звернутися до медичного закладу.

Основними методами боротьби з борщівником Сосновського є оранка землі та косіння рослини. Ці заходи рекомендується проводити у похмуру погоду, щоб уникнути контакту соку з шкірою під прямими сонячними променями. Важливо захистити тіло від потрапляння соку, щоб уникнути опіків.

Борщівник не є карантинним бур’яном, тому немає державної програми щодо його знищення. У Рівному боротьбу з борщівником проводять, як комунальні структури, так і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків чи управляючі компанії. Наприклад, КП «Рівненський трест зеленого господарства» відповідає за утримання та догляд за територіями, що перебувають на балансі або обслуговуванні підприємства, включаючи парки, сквери та зелені зони. Працівники регулярно проводять огляди та косіння на цих ділянках. Якщо вони виявляють борщівник Сосновського, то негайно видаляють його та знищують місця його виникнення. 

Однак, існують території в місті, за які трест не несе відповідальності. Це, зокрема, прибудинкові території, за які відповідають ОСББ або управлінські компанії.

Якщо ви помітили борщівник на території громади, повідомте про це на гарячу лінію міськвиконкому за номером 1553. У разі виявлення цієї небезпечної рослини на територіях, що входять у зону нашої відповідальності, працівники тресту оперативно її ліквідують.

 

, , , , переглядів: 172


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *