Голова Олександрійської ОТГ Рівненського району Микола Шустов поділився своїми думками про процес децентралізації. Один з найактивніших голів ОТГ переконаний, що реформ не працює ефективно через те, що держава грає не за правилами, які сама прописала. Тобто обіцяні переваги для громад лишаються тьільки на папері.
Про децентралізацію зсередини у прямій мові Миколи Шустова:
“Проблема в тому, що держава не дотримується взятих на себе зобов’язань перед ОТГ. Перед об’єднанням нам обіцяли максимальну незалежність від центру. Декларували, що громади матимуть право розпоряджатися землями поза межами населених пунктів. Обіцяли, що податки від виробництв будуть залишатися на місцях. А фактично що ми маємо? Зміни як до земельного кодексу так і до бюджетного законодавства досі прийняті не були. Іншими словами, все як було, так і залишилось. Тільки населених пунктів побільшало.
Ще з минулого року ми періодично спілкуємося з потенційними інвесторами, які виявляють бажання інвестувати в нашу ОТГ, зокрема був інвестор, який хотів побудувати на території ОТГ аквапарк. Вартість проекту – 10 мільйонів доларів. Погодьтеся, що досить цікавий проект. Особливо враховуючи те, що в Рівному немає подібного розважального закладу. Вдарили по руках, а як дійшло до діла, то з’ясувалося, що ми ще не скоро зможемо надати йому для будівництва земельну ділянку. Порошенко та Яценюк кілька років обіцяли вирішити це питання. Невеликі зрушення відбулися лише минулого року, коли Гройсман розпочав передачу земель сільськогосподарського призначення в розпорядження ОТГ. Нам віддали лише 500 га і то лише на папері. Триває процес державної реєстрації цієї землі в комунальну власність ОТГ.
Питання не лише в цьому. Від того, що держава грає не за правилами, які сама ж прописала, ми втрачаємо і гроші, і можливості для розвитку. Всі, напевно, чули, що не так давно представники компанії «Тесла», шукали площадку під будівництво заводу. В обласному центрі вільної землі вони не знайшли і звернулися до нас, оскільки Олександрійська ОТГ знаходиться недалеко від Рівного. Але ми їм теж наразі нічого запропонувати не змогли, оскільки землі сільськогосподарського призначення під це не підходять. Потрібно розробляти детальний план і змінювати цільове призначення землі. Пропонували також сонячні панелі встановити і виробляти електроенергію. У такому випадку наша ОТГ могла б стати повністю енергонезалежною, ще й заробляти, продаючи її по «зеленому тарифу». Тільки знову ж таки умова – майданчик має бути не менше 40 гектарів землі і не сільськогосподарського призначення. А щоб змінити цільове призначення із сільськогосподарського, потрібно знову ж виготовити чимало документації, витрати коштів… Головне, що ця вся процедура досить тривала в часі. Півтора-два роки ніхто з серйозних інвесторів чекати не буде. Хоча у нас є землі і для сільськогосподарського, і для промислового призначення. Маємо і землі рекреації, на яких можна було б розвивати зелений туризм, якби ми могли ними розпоряджатися, як це обіцяли до початку децентралізації”.
За матеріалами https://za.in.ua/