Робота на землі тяжка. Сьогодні цей вислів стає стереотипом, адже аграрне підприємництво виходить на новий рівень розвитку. Гектари землі для хазяйновитого господаря – не тягар, а лиш завдання, яке з легкістю виконується з відповідним набором техніки. Завдяки програмі “АгроКУБ” у фермерів з’являється можливість розвивати власну справу і працювати на українській землі, примножуючи її дари. Підприємець Володимир Ілліч Булейко розповів, як пов’язав своє життя з аграрною справою та перетворив обліг у родючу землю.
– За своє життя я багато чого спробував, пристосовувався, час диктував свої правила. Двадцять років відпрацював у школі – вчителем праці. У 90-ті прийшли голодні часи, потрібно було шукати заробіток. Був перевізником. У 2000 році нас просили відкривати маршрути, це була необхідність, але з часом я був змушений відійти від цієї справи, подався в аграрії. Продав свої автобуси, купив першого трактора і взявся хазяйнувати, заснував у 2007 фермерське господарство “МіВола”, яке діє вже більше 10 років. – ділиться досвідом підприємець Володимир Ілліч Булейко. – Земля ця належить державі, ми лиш орендуємо її, а рента невпинно зростає. До 2017 платили 1300 гривень за 1 гектар, а минулого року підвищили ставку – платимо 3500 грн за 1 га. Важко малому підприємцю розвивати власну справу, але полегшення є, адже можлива компенсація від держави. Незважаючи на зростання ренти, ми користуємось можливістю отримувати компенсацію від держави, тож частину коштів повернули. За отриману компенсацію – дискоборону купили. Зараз користуємось можливістю повертати відсотки за кредитом через його здешевлення, все ж копійка у справу повернеться.
Три роки ми підприємство, яке є платником ПДВ. Вважаю, що це вже вищий рівень, хоча бухгалтерський облік ще та морока, ризики великі. Важливо, щоб у документах все було чітко прописано, проставлено – в мене на цю бюрократію витрачається чи не вся зима. Вести бухгалтерський облік дуже важко, бо я сам ці всі папери заповнюю, це дуже відповідальна робота, адже через помилку можна потрапити в халепу, штрафи великі. Після того, як ми стали платниками ПДВ, потрібно було обрати надійний банк. Мені допомагала знайома бухгалтер і порадила саме ПриватБанк. Сервіс та забезпечення мене приємно здивували, у ПриватБанку все чітко, тому я не вагався і довірився саме цьому банку.
Кредит “КУБ” у ПриватБанку взяв невипадково. Минулого року возив усе своє зерно до Луцька на “Волинь-Зерно-Продукт”, власним трактором. Коли за плечима десять тонн, а на дорозі ожеледиця – більшого адреналіну я в житті не пробував! Тож рішення про кредит відразу прийшло: краще працювати й відсотки платити, ніж життям ризикувати. Щоб транспортувати зерно, потрібен відповідний транспорт, тож купили старенького МАЗа, щоб легше було доставляти, тепер возитимем і до Житомирської області.
Робота в землі дуже цікава, різноманітна – сьогодні сієш, завтра культивуєш, післязавтра добрива підсипаєш і в підсумку пожинаєш прибутки. Знати аграрію потрібно дуже багато. У господарстві головне – бажання працювати, любов до землі й ефективно вкладені кошти.
Взимку час та гроші йдуть на ремонтні роботи. У міжсезоння займаюсь ремонтом, приводжу техніку в лад до наступної посівної. Сівалки, плуги, трактори два – все нищиться, й зима йде на відновлення. Круглий рік в роботі. Але я люблю цю справу.
Земля є – не пропадемо. Доходи в аграрному бізнесі колосальні, головне – до ладу все робити, прогнозувати, вкладати душу й ресурси. Їсти всі хочуть, а земля нагодує кожного.
ПриватБанк є найбільш «аграрним» банком України, тут обслуговується понад 11 200 рахунків юридичних осіб та понад 3 600 підприємців у сфері агробізнесу. Минулого року сільгосппідприємства отримали через ПриватБанк понад 70 млн грн компенсацій на купівлю техніки.
Цього року держава продовжує програму підтримки. ПриватБанк допоможе аграріям отримувати компенсації за державними програмами. Розмір компенсації в разі купівлі техніки та обладнання вітчизняного виробництва збільшено до 25%, а для невеликих фермерів (до 500 гектарів) – до 40%.
На додаток до компенсації вартості техніки ПриватБанк підписав з урядом меморандум щодо ще чотирьох програм державної підтримки агросектора: здешевлення кредитів для невеликих фермерів; здешевлення кредитів підприємствам галузі тваринництва;
компенсація 25% вартості витрат для будівництва тваринницьких комплексів; компенсація 80% (до 30 тисяч гривень) вартості насіння вітчизняної селекції.
Дія всіх програм поширюється на кредити та закупівлі, що оформлено та проведено після 07.02.2018. Детальніше – agro.pb.ua.