З 1 січня 2025 року в Україні набувають чинності нові правила проведення психіатричних оглядів. Зміни, закріплені наказом МОЗ № 1759 від 15 жовтня 2024 року, спрямовані на боротьбу з підробками довідок та забезпечення прозорості процесу.
Відтепер психіатричні огляди (попередні, періодичні, позачергові, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин) проводитимуть лише ті медзаклади, які:
•мають ліцензію за спеціальністю «Психіатрія»;
•уклали договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) за відповідними пакетами послуг;
•працюють в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Крім того, такі огляди дозволено проводити ліцензованим закладам державних структур, зокрема Міноборони, МВС, СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку тощо.
Огляд проводитиме виключно лікар-психіатр, зареєстрований у ЕСОЗ, а видані довідки будуть дійсними протягом 12 місяців з дати проведення обстеження.
Зазначимо, що станом на сьогодні в Україні вже 904 медзаклади (з 1517 пунктами надання послуг) уклали договори з НСЗУ та готові забезпечити виконання нових вимог. Нововведення допоможуть уникнути корупційних схем та використання фальшивих довідок, а також забезпечать якіснішу діагностику психічного здоров’я населення.
До слова, такі зміни стосуватимуться як цивільного населення, так і працівників державних структур, де регулярні психіатричні огляди є обов’язковими.
МОЗ наголошує, що новий підхід зробить процес отримання довідок повністю прозорим. Інформація про всі огляди та видані довідки буде зберігатися в електронній системі охорони здоров’я, що значно ускладнить можливість підробок або зловживань.
Деталі та перелік закладів, які відповідають новим вимогам, можна знайти на сайті МОЗ або НСЗУ.