З 1 жовтня в Україні почала діяти процедура спільного митного транзиту (NCTS) і набули чинності зміни до Митного кодексу України.
Це означає, що Україна офіційно приєдналась до Конвенції про спільний транзит та Конвенції про спрощення формальностей в торгівлі, що дозволить товарам набагато швидше переміщуватись між ЄС і країнами спільного транзиту. Відомі ще ці конвенції як «митний безвіз».
На важливості цього приєднання неодноразово наголошувала і Європейська Бізнес Асоціація, і це є ще одним кроком на шляху до спрощення торгівлі між Україною та ЄС і, загалом, вступу України до ЄС.
Безумовно, часом важливі зміни не проходять гладко і потрібен час на оновлення бізнес процесів, навчання персоналу, як в бізнес середовищі так і в державних органах. Відповідно, Асоціація звернулась до Держмитслужби з проханням провести відкрите обговорення перших результатів роботи після запровадження низки змін до Митного Кодексу України (МКУ). Очікуємо на підтвердження дати такої зустрічі.
Адже наразі бізнес все ж бачить, що проблеми пов’язані зі змінами в Митного кодексу України щодо нового порядку гарантування перевезення вантажів під митним контролем. Хоча зазначена норма є європейською практикою, але в перші дні її застосування виявилось, що митниця і бізнес не готові до процедури гарантування за повними ставками мита, особливо це торкнулось декларацій типу ЕА.
Приймаючи до уваги, що всі зміни до МКУ набули чинності в суботній день 1 жовтня 2022 року, бізнес був вимушений чекати офіційних роз’яснень для митниць до понеділка, а представники бізнесу були поінформовані лише у вівторок, 4 жовтня.
При цьому деякі регіональні митниці станом не середу продовжують відмовляти в прийнятті декларацій типу ЕА вимагаючи додаткових роз’яснень.
Бізнес, звісно, розуміє всю складність ситуації в якій опинилась країна через агресію рф. Водночас, спільнота сподівається на відновлення позитивної практики регулярних зустрічей з фахового та експертного обговорення наявних неузгоджених питань, які негативно впливають на якість митного оформлення і економічну активність, а як результат – на швидкість роботи прозорого бізнесу та наповнення Державного бюджету України.