У Рівненській області працюють вже 19 патронатних сімей. Вони тимчасово доглядають 26 дітей, які з певних причин не можуть виховуватись у своїх родинах. Ще три сім’ї нині у процесі навчання або завершили його й незабаром зможуть прийняти дітей.
Загальна кількість таких сімей в Україні у травні сягнула 500. При цьому на початку 2024 року було менше ніж 300. Збільшенню кількості сприяли законодавчі зміни й проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У липні минулого року Мінсоцполітики майже удвічі підвищило оплату праці патронатних вихователів, запровадило оплачувану відпустку, оплачуваний час очікування дитини й можливість вихователю мати оплачуваного помічника не з-поміж членів родини. А в межах проєкту ведеться робота із залучення нових сімей безпосередньо в громадах.
Завдяки патронату дитина уникає додаткового травмування: якщо вона опинилась без батьківського піклування, то потрапляє не в інституційний заклад, а в сім’ю. Тут дитина отримує індивідуальну підтримку, виховання та реабілітацію — поки соціальні служби допомагають батькам впоратися з труднощами або на час пошуку нової сім’ї. Патронатні родини також опікуються неповнолітніми вагітними та породіллями, створюючи безпечне середовище для дівчат у складних ситуаціях.
«Кожна дитина має право зростати в турботливому родинному середовищі, і ми мусимо зробити усе можливе, аби це стало реальністю, — зазначив голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде. — Патронатні сім’ї виконують надзвичайно важливу роль, даючи дітям любов і піклування у найскладніші моменти в їхньому житті. Маючи цю опору, діти можуть продовжувати навчатися, розвиватися й відчувати радощі дитинства. Розширення такої підтримки й варіантів допомоги вразливим дітям, особливо під час війни, є критично необхідним».
На сьогодні послуга патронату є у 295 громадах. У 119 з них вона з’явилася вперше — саме після старту проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».
У межах проєкту місцеві фахівці та фахівчині служб у справах дітей проходять навчання, під час якого дізнаються, як інформувати про патронат, де шукати кандидатів та кандидаток у патронатні вихователі та як запроваджувати послугу.