На Рівненщині зацвіла амброзія: як виглядає бур’ян і як вберегтися алергікам

Щасливе
17.06.2019  13:30

В Олександрійському районі на Рівненщині через поширення амброзії полинолистої запроваджено карантинний режим. Про це свідчить Розпорядження Рівненської РДА від 11 червня 2019 року, повідомляє Держпродспоживслужба. Зазначається, що карантинний режим по амброзії полинолистій (Ambrosia artemisiifolia L) у Рівненській області на території села Нова Любомирка Олександрійської сільської ради на землях загального користування та узбіччях доріг загальною площею 2 га. Фітосанітарні заходи передбачають локалізацію і ліквідацію вогнищ карантинного бур’яну.

Так що ж таке ця амброзія?

Амбро́зія полиноли́ста (Ambrosia artemisiifolia L.) — вид отруйних трав’янистих рослин із родини Айстрових(Asteraceae). Батьківщина — Північна Америка. Належить до карантинних бур’янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров’ю людини. За життєвою стратегією — це рудерал, заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо.

Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30—40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80—100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує ґрунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Алергію викликають білки — антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Розвиваючи велику надземну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати інші бур’яни та культурні рослини. На утворення 1 тонни сухої речовини амброзії полинолистої відбирається з ґрунту 950 тонн води, вдвічі більше, ніж пшеницею, втричі, — ніж кукурудзою, в 4 рази — ніж сорго. При густоті до 20 рослин на кв. метрі виноситься з ґрунту 135 кг/га азоту,40 кг/га фосфору, 157 кг/га калію, що в два-три рази більше, ніж пшеницею та кукурудзою. За середньої забур’яненості амброзією урожай соняшнику знижується на 40 %, кукурудзи — 35 %.

За сприятливих умов амброзія досягає 2 метрів висоти, щільність сходів може досягти до 5—7 тис.шт, а фітомаса — до 10 тонн на гектар. Амброзія містить алкалоїди. Поряд з високою конкурентноздатністю і пригніченням сільськогосподарських культур, амброзія полинолиста містить ряд гірких речовин, які погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні рослин коровами.

Як боротися з амброзією?

На батьківщині у амброзії понад 600 природних ворогів, які стримують її зростання. Серед них є як рослини, так і комахи. У наших умовах, які бур’яну цілком підходять, агресор майже не зустрічає перешкод. Амброзії не страшна посуха, вона надзвичайно плодовита: доросла рослина дає до 40 000 насінин, причому прорісним є як зріле насіння амброзії, так і те, що досягло тільки воскової і молочної стиглості. Насіння амброзії не втрачає прорісності до 40 років.

Якщо ви виявили неподалік кущик амброзії, знищіть його, вирвіть з корінням поки рослина не дала насіння! Незначну кількість заростей бур’яну можна вирвати, але якщо ви запізнилися, і насіння амброзії просипалося на землю, готуйтеся до важкої, виснажливої боротьби, в якій вам доведеться об’єднати всі доступні методи.

Скошування. Цей спосіб знищення амброзії не дуже ефективний: якщо скосити бур’ян у період активного росту, на місці зрізу він утворює в 2-3 рази більше пагонів, ніж ви знищили і усі вони з часом починають цвісти і отруювати навколишнє середовище. Тому косити амброзію доведеться 3-5 разів за сезон, не дозволяючи їй зацвісти і дати насіння.

Викопування або виривання з коренем. Знищення амброзії цим способом дає чудові результати, але викопувати бур’ян вам доведеться кілька років, оскільки молоді паростки ще довго з’являтимуться на ділянці.

Хімічний метод. На великій території вручну вам бур’яну не позбутися, доведеться вдаватися до хімічних засобів боротьби з амброзією – препаратів із групи гліфосатів: Прими, Калібру, Гранстару, Глісолу, Гліфосу, Домінатору, Торнадо, Косміка, Лорену, Рауднапу, Урагану-форте. Розчин для обробки бур’яну готують у суворій відповідності з інструкцією, однак майте на увазі, що в курортній зоні, на пасовищах і в населених пунктах застосування гербіцидів категорично заборонено.

Витіснення іншими рослинами. Фахівці рекомендують боротися з амброзією її ж зброєю, витісняючи бур’ян газонною травою і багаторічними рослинами. На сінокосах і пасовищах можна створювати посадки багаторічних злакових або бобових трав чи висаджувати їх змішаними рядами. За 2-3 роки такі посадки можуть повністю придушити амброзію. До трав, здатних відвоювати у бур’яну територію, належать люцерна, лисохвіст, костриця, житняк, еспарцет, стоколос безостий і пирій безкореневищний. Чудово очищає поля від амброзії гірчиця сарептська.

Використання природних ворогів. Спеціально для боротьби з амброзією в 1978 році з Америки до Китаю, Югославії й Австралії завезли амброзієвого листоїда, близького родича колорадського жука. Це чорний жучок із поздовжніми білими смужками, що поїдає не тільки амброзію. І хоча поки результати його життєдіяльності не вражають, науковці не опускають рук. Пошук ефективних способів боротьби з амброзією триває.

Як допомогти собі при алергії?

Якщо ви відчули на собі симптоми алергії на амброзію – зверніться до лікаря, він допоможе підібрати антигістамінні препарати, які зможуть полегшити симптоми. Але будьте готові до того, що одними таблетками не обійтися. Вам пропишуть ще, як мінімум, краплі для очей та назальний спрей.

Крім лікарських препаратів полегшити ваш стан допоможуть заходи гігієни. Повертаючись з вулиці, обов’язково мийте руки, вмивайтеся, промийте ніс, а краще – прийміть душ і вимийте голову, адже пилок осідає у волоссі і продовжує отруювати ваш організм. Кімнату краще провітрювати за допомогою кондиціонеру, але якщо такої можливості немає, після провітрювання необхідно зробити вологе прибирання. Пам’ятайте, пилок амброзії розноситься вітром на відстані до 10 км. Можна також «зашторити» вікна вологою тканиною, тоді пилок залишиться на ній.

Якщо хочеться погуляти вулицями – доведеться полюбити прогулянки під дощем. Дощ прибиває пилок до землі, тож у таку погоду алергіки можуть трохи перепочити від неприємних (дуже м’яко сказано) симптомів. Найгірша ж погода при цвітінні амброзії – суха й вітряна. У такі дні, за можливості, краще взагалі не виходити з дому.

Медики ще рекомендують дотримуватися дієти у період загострення алергії – не їсти кавунів, динь, меду, цукерок, шоколаду, цукру, жирного та копченого м’яса, не вживати алкоголю, не палити і т.ін.  Але, знову ж таки, це все індивідуально. Відмовтеся від названих продуктів на деякий час, а потім, поступово, один за одним починайте їх вводити у свій раціон і прислухайтеся до реакцій організму. Тоді й зрозумієте, що вам на користь, а що може нашкодити. Та головне, що амброзія – явище сезонне, а життя – прекрасне. Будьте здорові!

, , переглядів: 10 036


На правах реклами


Один коментар
  1. Добрий день! На 1 та 5 фото – НЕ Амброзія!! Це Золотушник Канадський. Не вводіть людей в оману!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *