Військова загроза для України з білоруського напрямку залишається в центрі уваги як української влади так і пересічного українця.
Інформаційні «вкиди» російської пропаганди в офіційних ЗМІ та соціальних мережах намагаються створити уявлення про готовність росії нанести спільний з білоруськими військовими удар по українській території.
Певні тривожні ознаки складної ситуації в безпосередній близькості до українсько-білоруського кордону дійсно мають турбувати, адже Білорусь залишається плацдармом для збройних сил рф.
В грудні, під час візиту до Білорусі міністра оборони росії шойгу, лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються як «єдине угруповання, єдина армія». За даними української розвідки на території Білорусі перебувають від 5 до 9 тис. російських військових.
На її території постійно відбуваються спільні з підрозділами рф навчання: з 16 січня – авіаційні навчання, з 31 січня – «штабні тренування». Білоруська військова техніка знімається з тривалого зберігання, а сам Лукашенко підписав указ щодо військового призову у лютому-травні 2023 року.
Наскільки ж реальною наразі є загроза наступу з Білорусі?
Як заявив речник Головного управління розвідки МО України А.Юсов, на сьогодні та найближчим часом, загрози повномасштабної наземної операції з боку Білорусі та її участі на боці росії немає.
За даними ГУР МО, станом на 31 січня, ударного угруповання, необхідного для наступу на Україну в Білорусі не сформовано. Державна прикордонна служба України також не спостерігає ознак створення на території Білорусі жодного наступального угрупування, яке б було готове зараз здійснити вторгнення, крім російських підрозділів, які проходять навчання на полігонах РБ.
Аналогічну оцінку ситуації в Білорусі висловив і представник Ради національної Безпеки США Д.Кірбі, який зазначив, що Пентагон не бачить «жодних ознак того, що Білорусь має наміри, або організовується для того, щоб увійти, фізично проникнути на територію України, аби допомогти російським силам у війні проти України».
Тобто, ситуація на кордоні з Білоруссю залишається напруженою, але повністю контрольованою.
За оцінками ГУР МО, штучне нагнітання теми загрози з Білорусі є черговим проявом гібридної війни проти України, а саме інформаційно-психологічною операцією (ІПСО) російських спецслужб з відволікання уваги військового керівництва від дійсних напрямків російського наступу.
За оцінками американського Інституту вивчення війни (ISW), активізація подібних інформаційних операцій є спробою, напередодні ймовірного наступу рф, у найближчі місяці, змусити українські сили розосередитися на північних прикордонних районах.
До цього аналогічна російська інформаційна спецоперація з відволікання уваги і спроб розосередження українських військ спостерігалась в Запорізькій області.
За висновками ISW, інформаційна операція з підштовхування української влади до скупчення військ на північному українсько-білоруському кордоні зазнає невдачі, оскільки українські офіційні особи все частіше визнають, що російське вторгнення з території Білорусі є вкрай малоймовірним.
Це обумовлено реальними оцінками російської присутності в Білорусі. На тлі формальної підтримки білоруською владою збройної агресії росії, готовність лукашенка до прямої участі у війні залишається під великим сумнівом. Незважаючи на тиск з кремля, на сьогодні, лукашенко так і не ухвалив рішення про втягування Білорусі у повномасштабну війну і наземну операцію проти України, чому є декілька причин.
По-перше, білоруський диктатор все менш розраховує на підтримку росії і намагається уникнути застосування нового пакету санкцій ЄС за підтримку агресії рф, що включатиме обмеження на ключові технології та енергетичний сектор країни. Про це свідчить і пошук нових «друзів» в Африці та офіційний візит лукашенка до Зімбабве.
По-друге, внутрішньополітична ситуація в Білорусі стримує лукашенка до прийняття такого рішення. Адже партизанський і волонтерський антивоєнний рух серед білоруського суспільства та небажання білоруських військових вмирати на українській землі у разі такого рішення напряму загрожує його режиму. З урахуванням значної фінансової та енергетичної залежності від росії, путін не припинить спроб втягнути лукашенка у війну проти України, але на сьогодні немає ознак того, що ці спроби успішні.
Таким чином, ІПСО російських спецслужб з розпорошення українських сил перед можливим наступом з інших напрямків очікує поразка. Найближчими місяцями російські окупанти навряд чи задіють Білорусь для повторного наступу на Україну.
Наразі участь режиму лукашенка в війні обмежується наданням росіянам тренувальних полігонів та доступу до повітряного простору своєї країни.
Проте, Сили оборони України відпрацювали всі сценарії можливого розвитку подій і перебувають у постійній готовності.