Надати допомогу при інсульті вкрай важливо, оскільки це може врятувати життя та запобігти серйозним ускладненням.
Про головні симптоми, прояви, причини, види, профілактику інсультів поспілкувались з лікарем-неврологом, завідувачем Обласного інсультного центру Рівненської обласної клінічної лікарні Олександром ПОГРЕБНЯКОМ. Значна частина інсультів, які потребують екстреної медичної допомоги, трапляється несподівано, у будь-який час доби та в різних ситуаціях. Не ігноруйте ознаки інсульту – це може врятувати життя! Саме це роблять лікарі Обласного інсультного центру Рівненської обласної клінічної лікарні.
– Чому стається інсульт?
– Інсульт відбувається через порушення кровообігу в мозку. Судина, яка переносить кисень і поживні речовини, блокується кров’яним згустком або розривається, що призводить до загибелі нервових клітин. Що швидше почати лікування, то більше шансів зберегти функції мозку.
– Олександре Олександровичу, які причини інсульту?
– Головними факторами ризику розвитку інсульту є, зокрема: високий кров’яний тиск; високий рівень холестерину; порушення серцевого ритму; надлишкова вага; цукровий діабет; вроджені чи набуті внаслідок атеросклерозу та інших захворювань анатомічні зміни сонних і хребетних артерій.
– Поговорімо докладніше про види інсульту.
– Інсульти бувають двох видів. Ішемічний інсульт – інсульт, зумовлений припиненням або значним зменшенням кровопостачання у певній ділянці мозку внаслідок зниження мозкового кровотоку, тромбозу або емболії, пов’язаних із захворюваннями судин, серця або крові. Геморагічний інсульт – це крововилив в мозок в результаті розриву судин під дією високого артеріального тиску.
Розрізняють два типи геморагічного інсульту. Внутрішньомозковий крововилив – найбільш поширений тип геморагічного інсульту, найчастіше виникає у віці 45-60 років. Передвісники захворювання (відчуття жару, посилення головного болю, порушення зору) бувають рідко. Зазвичай інсульт розвивається раптово, в денний час, на тлі емоційного чи фізичного перенапруження. Субарахноїдальний крововилив – частіше усього крововилив відбувається у віці 30-60 років. Такий стан, як правило, виникає спонтанно, про кровотечі сигналізує сильний головний біль, схожий на «удар кинджала».
– Чи можна запобігти інсульту? На які симптоми потрібно звернути увагу?
– При інсульті важливо вчасно розпізнати симптоми:
■ раптова слабкість, поколювання або оніміння обличчя, рук чи ніг, особливо на одній стороні тіла;
■ проблеми з мовленням або при розумінні мови;
■ порушення зору;
■ запаморочення, раптова втрата рівноваги, блювота у поєднанні з іншими вищеперерахованими ознаками;
■ сильний головний біль без явної причини.
Виявивши ці ознаки, негайно викликайте швидку допомогу. Кожна хвилина на вагу золота. Тромболітична терапія ефективна тільки в перші години після початку симптомів, тому швидка реакція може значно покращити результати лікування та зменшити ризик інвалідності.
– Якщо інсульт стався, як його лікують?
– Лікування інсульту залежить від типу інсульту. Насамперед лікування спрямовано на стабілізацію життєвих показників пацієнта: АТ, ЧСС, SpO2, оцінка ковтання; дезінтоксикаційна, протинабрякова терапія. При ішемічному інсульті тромболізис та тромбектомія – якщо пацієнт у «терапевтичному вікні», антитромботична, антикоагулянтна терапія, статинотерапія. А надалі реабілітація з мультидисциплінарною командою у складі лікаря-невролога, лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, ерготерапевтом, фізичним терапевтом, психологом та логопедом.
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту – це профілактика.
■ Дотримуйтеся здорового харчування: щодня їжте овочі та фрукти, обмежуйте споживання солі. Вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів.
■ Будьте фізично активними. Навіть помірні фізичні навантаження дозволять контролювати вагу та підтримувати здоров’я.
■ Відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
■ Контролюйте артеріальний тиск.
■ За рекомендаціями лікуючого лікаря перевіряйте рівень холестерину та цукру в крові.
■ Якщо лікар призначив вам лікування діагностованого у вас захворювання, строго дотримуйтесь призначень та рекомендацій.
Цілодобовий номер телефону Обласного інсультного центру: (068) 859 30 56
https://www.rokl.rv.ua/nashi-pidrozdily/terapevtychnyi-profil/oblasnyi-insultnyi-tsentr
КП «РОКЛ ім. Ю. Семенюка» РОР Ліцензія видана МОЗ від 18.04.2013
на правах реклами
Читайте також : Центр реабілітації. Спілкувалися з Іриною Дячук