Освіта для УБД: чи реально вступити на бюджет у 2024

Щасливе
18.04.2024  14:00
Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» держава забезпечує учасникам бойових дій цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в державних та комунальних закладах освіти.
Що це може бути:
повна або часткова оплата навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;
соціальні стипендії;
безоплатне забезпечення підручниками;
безоплатний доступу до мережі «Інтернет», систем баз даних у закладах освіти;
безоплатне проживання в гуртожитку.
НАВЧАННЯ ЗА РАХУНОК БЮДЖЕТУ
Можливість потрапити на бюджетне місце на навчання є. Але не все так просто. Перше, що потрібно зробити – під час подачі документів попередити приймальну комісію про наявність пільги.
Важливо, аби документи, що підтверджують пільгу, були в державних реєстрах. Якщо їх там немає, то потрібно у виші надати оригінали цих документів, аби їх внесли в Єдину державну електронну базу з питань освіти.
ДАЛІ ПОТРІБНО ПРОЙТИ СПІВБЕСІДУ, АБО ВСТУПНЕ ВИПРОБУВАННЯ.
Гарантії, що вдасться потрапити на бюджетне місце немає. Для пільговиків в державному замовлені виділяється лише частина бюджетних місць. Наразі по квотах це 10%. Більше лише в навчальних закладах, які переміщені із зони бойових дій — до 40%. Крім того, пільги на отримання освіти має досить широке коло осіб. Тому тут також є конкуренція. А рейтинговий список вступників формується в спеціальній послідовності. І учасники бойових дій, або їхні діти, в цій послідовності не на перших позиціях. Більш детально з порядком вступу у 2024 році можна ознайомитися тут.
ПЕРЕВЕДЕННЯ НА БЮДЖЕТ
Якщо в списках ви не потрапляєте на бюджет, це ще не кінець. Можливо, хтось із вступників не підтвердить своє зарахування або вчасно не надасть документи. Тоді вас можуть перевести на вакантне бюджетне місце. І пільговики мають пріоритет в такому переведенні.
Загалом, якщо є бажання навчатися, то краще до цього готуватися. Якщо не вдасться вступити за пільговими умовами, то завжди можна спробувати свої сили на загальних засадах. Також можна звернути увагу на переміщені навчальні заклади. Адже квоти в них більші.
ДОВГОСТРОКОВІ ПІЛЬГОВІ КРЕДИТИ НА ОСВІТУ
Це ще один з варіантів здобуття освіти. Кредит надається на 15 років з 3% річних. Розбивається він на 15 платежів. За можливості, погасити його можна достроково. Також є варіанти, коли вас можуть звільнити від сплати кредиту та відсотків:
у разі, якщо ви маєте інвалідність І групи;
або після навчання ви пропрацювали за здобутим фахом у держустанові в сільській місцевості.
КРІМ ТОГО, Є ЗНИЖКИ ПРИ СПЛАТІ КРЕДИТУ:
лише сам кредит без відсотків ви зможете оплачувати, якщо маєте одну дитину;
75% кредиту — якщо у вас двоє дітей;
50% кредиту — якщо у вас троє та більше дітей.
ЯК ОТРИМАТИ?
Спочатку потрібно пройти вступні випробування. Потім подати в приймальну комісію заяву, що бажаєте навчатися за пільговим кредитом. Якщо приймальна комісія це схвалить, то далі треба підписати угоду із закладом освіти та звернутися із цією угодою в банк. Без такої угоди кредит не нададуть.
СОЦІАЛЬНІ СТИПЕНДІЇ
Якщо вдалося вступити або перевестися на бюджет, але не вистачає балів для отримання академічної стипендії, як учасники бойових дій ви можете розраховувати на соціальну стипендію. Вона менша, ніж академічна, але краще, ніж нічого:
у закладах вищої освіти – 1180 грн;
у закладах фахової передвищої освіти – 890 грн;
у закладах професійної або професійно-технічної освіти – 450 грн.
Аби оформити соціальну стипендію, потрібно подати заяву до адміністрації навчального закладу, а також додати до неї копію посвідчення учасника бойових дій.
За матеріалами АрміяInform
, , , , переглядів: 177


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *