20 травня 2025 року Науково-дослідним інститутом публічного права спільно з Міжнародним економіко-гуманітарним університетом імені академіка Степана Дем’янчука організовано та проведено науково-практичний семінар: «Академічна доброчесність в освітньому середовищі: сучасні виклики та перспективи».
Модераторами наукового заходу виступили віце-президент з наукової роботи Науково-дослідного інституту публічного права, кандидат юридичних наук, професор, академік Академії адміністративно-правових наук, відмінник освіти України Андрій Боровик та декан юридичного факультету Міжнародного економіко-гуманітарним університету імені академіка Степана Дем’янчука, доктор філософії в галузі права, доцент, академік Академії адміністративно-правових наук Наталія Деревянко.
– “Академічна доброчесність є способом змінити цей світ. Але спочатку змініть університет, а вже потім – світ” – сказав Юнгсуп Кім, учасник Конференції Міжнародного центру академічної доброчесності. Дійсно, для того, щоб настали глобальні зміни, щоб змінити будь-яку систему, завжди варто розпочинати насамперед із себе й виховувати порядного громадянина та справедливу людину в собі та у своєму середовищі – зазначив академік Боровик під час вступного слова.
Сьогодні, коли освіта дедалі більше інтегрується у глобальні процеси, питання академічної доброчесності набуває особливої ваги. Це не просто набір правил чи норм — це фундамент, на якому будується довіра до освітнього процесу, наукової діяльності та професійної підготовки майбутніх фахівців у ступному слові повідомила академік Деревянко.
З вступним словом до учасників круглого столу звернувся директор Департаменту освіти і науки Рівненської обласної військової державної адміністрації Петро Коржевський, який зазначив що сьогодні у онлайн режимі ми зібралися щоб разом обговорити виклики й можливості, які постають перед закладами освіти, викладачами та студентами у справі утвердження принципів чесності, відповідальності, прозорості та поваги до інтелектуальної праці.
Всього участь у науковому заході прийняло понад 80 науковців та здобувачів вищої освіти з 19 навчальних закладів України.
Надзвичайно актуальною була доповідь-презентація проректора з наукової роботи та міжнародних зав’язків Національного університету водного господарства та природокористування, доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, академіка Академії економічних наук України Наталії Савіної на тему: «Академічна доброчесність закладів вищої освіти».
Питання академічної доброчесність в епоху Штучного інтелекту вдало розкрив проректор з навчально-методичної роботи ПВНЗ «Європейський університет», доктор філософських наук, професор Сергій Ягодзінський.
Ірина Риженко – кандидат юридичних наук, доцент, провідний фахівець відділу забезпечення якості освіти Одеського державного університету внутрішніх справ виступила з доповіддю-презентацією на тему: «Академічна доброчесність в правничій професії».
Найбільш дискусійним та обговорюваним став виступ Андрія Манджули – доктора юридичних наук, професора, професора кафедри права та правоохоронної діяльності Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка на тему: «Стимулювання академічної доброчесності здобувачів вищої освіти».
Доповідь-презентація на тему: «Роль керівника та аспіранта у формуванні культури доброчесності: практичні підходи, ризики та рішення» завідувача відділу докторантури та аспірантури Науково-дослідного інституту публічного права, доктора юридичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Лариси Сороки викликала неабиякий інтерес у здобувачів вищої освіти та їх наукових керівників.
З доповіддю-презентацією: «Академічна доброчесність як підґрунтя якісної освіти та розвитку суспільства» виступила завідувач кафедри адміністративного та конституційного права факультету Морського права Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, доктор юридичних наук, професор Надія Бортник, а Ірина Левчук – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки, освітнього менеджменту та соціальної роботи Рівненського державного педагогічного університету підготувала для учасників наукового заходу доповідь-презентацію: «Академічна доброчесність як один із механізмів освітніх реформ в Україні».
Міжнародно-правові стандарти академічної доброчесності розкрили професори кафедри міжнародного та кримінального права Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», доктори юридичних наук, професори Володимир Канцір та Ярина Олійник.
Не оминули під час роботи круглого столу і питання дотримання академічної доброчесності при підготовці здобувачів вищої освіти. Зокрема, систему та основні принципи академічної доброчесності під час підготовки ад’юнктів і аспірантів у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності розкрили проректор з науки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, доктор технічних наук, професор Василь Попович та проректор по роботі з персоналом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, доктор філософії Назарій Коваль, а питання академічної доброчесності при підготовці медичних працівників розкрила у своїй надзвичайно змістовній доповіді проректор з наукової роботи Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, доктор медичних наук, професор Вікторія Сергієнко.
Під час виступів до доповідачів виникала низка запитань, на які були надані конкретні обґрунтовані відповіді.
За результатами роботи круглого столу усі його учасники отримали відповідні сертифікати.