Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, у снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками. Причин доволі багато, тож вважайте на погодні умови та бережіть здоров’я, рівняни!
Щоб уникнути обмороження:
- одягніть якнайбільше одягу, пам’ятаючи, що шерсть має найбільшу ізолюючу властивість, за нею йдуть шовк, бавовна і нейлон; одяг не повинен заважати рухові;
- утримуйте взуття в належному стані та сухим; взуття не повинне стискати ногу;
- змажте обличчя і руки спеціальним захисним кремом, що має ізолюючі властивості;
- рухайтесь, адже рухи посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла;
- особливо захищайте найбільш чутливі до холоду голову, шию, пахви, живіт, пах;
- не вживайте алкогольних напоїв.
Перша домедична допомога:
- помістіть постраждалого у тепле місце;
- чистою рукою розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, до почервоніння і появи поколювання;
- не можна розтирати тіло снігом, тому що сніг охолоджує та ушкоджує шкіру;
- примусьте постраждалого під час розтирання намагатися рухати обмороженою кінцівкою;
- розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання відмороженого місця або пухирі. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доставте постраждалого до лікаря.
- після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому теплий солодкий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.
Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а у людей похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку.
Інформує Головний фахівець ВЦЗ РМУ ГУ ДСНС України у Рівненській області Ігор САС.