Рівнянин Андрій Шевчук у власному життєписі на Фейсбук поділився своїми роздумами відносно проблеми громадського транспорту, адже містом ширяться новини про те, що в черговий раз піднімуть плату за проїзд.
Вкотре підніматимуть вартість проїзду в маршрутках. І вкотре лунає купа негодувань, напротивагу звісно обгрунтування «що без цього ніяк іт.д.», обіцянь покращення і так по колу. Хтось вважає, що потрібно підняти плату в рази і тоді стане добре, а хтось навпаки – непотрібно, «ну бо…» (а шо зміниться?… зарплати не зростають… є перевізники, які далеко не бідують…).
Яке б рішення не прийняли, а щоденні прикрі випадки, що пов’язані з перебуванням у громадському транспорті не зникнуть:
«півгодини очікував на маршрутку і не дочекався»…
«водій ображав пенсіонера і випхав з маршрутки»…
«в маршрутці не спрацювали гальма….»
«водії підрізали один одного та спричинили бійку, в цей час пасажири очікували»…На мою ж думку необхідно реформувати саму систему функціонування громадського транспорту в місті, яка можливо, на початку 90-х і була рішенням проблеми пересування мешканців, але зараз є неефективною й шкідливою.
Звісно про це вже неодноразово написано, але аналізуючи інші міста… я просто спробую показати ріницю використовуючі дані Рівного, які мені вдалося знайти за минулий і першу частину цього року.
Звісно дані можуть частково відрізнятися на декілька відсотків, але в загальному вони відображають реальні тенденції і стан справ:
Для усіх немалих міст України і звісно Рівного громадський транспорт є найпоширенішим способом пересування в містах (3 з 4 мешканців їдуть кудись саме громадським транспортом)
Щодня це близько 250 тисяч поїздок.
А так виглядає існуюча мережа руху громадського транспорту в місті:
Згідно з даними об’ємів перевезень, що я знайшов за минулий рік:
Особливості:
З даних розрахунку тарифу 4 гривні, що прийнятий як основу (особливістю є те, що в його алгоритмі лежить обрахунок середньостатистичних витрат і зборів (щоб збільшити інфографіку – натисніть):
Хто готовий чесно працювати водієм маршрутки за 3000 грн/міс.?
Цікаво чи є водії, що отримують мінімалку.
Очевидно, що частина даних в обрахунку є популістичними, і в реальності є інакшими. Тож угода між містом і перевізником є найперше лише дозволом «заробляти як виходить».
Наступним важливим моментом є те, що незважаючи, що в статистиці відображаються дані «теоретичного середньостатистичного перевізника», насправді ж витрати і доходи у кожного перевізника і водія є різними.
Ось знайдені мною дані обсягів перевезень у різних маршрутках і на різних маршрутах (дані з «обстеження пасажиропотоку…» в березні, та досліджень НУВГП, що робилися раніше (щоб збільшити клікніть мишкою):
Очевидно, що:
І відповідно питання:
Така мотивація і взаємозалежність породила купу проблем і саме тому, й варто реформувати систему в цілому.
Останнім часом багато людей почали говорити про потребу Електронного квитка, але Е-квиток є лише інструментом, і його ефективність залежить від принципів функціонування системи, тож:
Також за такого підходу:
– стає рентабельно використовувати при потребі автобуси більшої місткості, адже місто оплатить реальні витрати, а маршруткам, що дублюють немає вже потреби обганяти автобус і приїжджати на зупинку за 1 хвилину і забирати клієнтів;
– місто отримує більші можливості розвивати електротранспорт, комунального перевізника (при потребі);
– в періоди значного інтервалу руху (понад 8-10 хвилин) існує і його дотримуються – розклад руху (на зупинці і в електронному варіанті);
– стає вигідно оновити транспорт зручними для користувачів засобами (при обгрунтованому тарифі).
Власне так працює громадський транспорт у всьому цивілізованому світі, і не дуже цивілізованому (міста Білорусії, Бразилії, Колумбії). Так мають намір змінити систему декілька міст нашої країни (Львів, Вінниця, наче б сусідній Житомир).
І саме принципи, на яких побудована система функціонування громадського транспорту є визначальними, і лише згодом вартість.
Дуже погано їздить маршрут 39 у вихідні дні з північного на ювілейний і в робочі дні.