У музей Рівного передали першу тактильну мапу

Щасливе
21.09.2024  12:00

Відтепер мандрівна карта для незрячих, яка візуалізує знаний у Європі шлях Via Regia, є в Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Це унікальний інклюзивний продукт. Так, мапу можна прочитати руками та почути, адже розробники подбали про аудіосупровід і тифлокоментарі. Додатком до карти є тактильний атлас, що містить збільшені зображення.

Усе це стало можливим у рамках проєкту «Via Regia на дотик», який реалізує Регіональний центр розвитку “Тріада” у партнерстві з ВП ВГО «ГУД» у Рівненській області за підтримки Український культурний фонд в межах грантової програми «Культура без бар’єрів».

«Via Regia – це найстаріший та найдовший сухопутний зв’язок між Східною і Західною Європою. Його також називають Королівським, бо свого часу шлях перебував під особливим захистом монархів, – пояснила Тетяна Кушнірук, керівниця ГО «Регіональний центр розвитку «Тріада». – Карта для незрячих складається з двох частин – одна з них відображає шлях Via Regia на території Європи, інша ж деталізує його в Україні. Власне, якраз на другій частині позначені наші міста, які перетинає Королівський шлях. А ще тут зображені фортеці, замки та палаци, які упродовж століть будували там, де він проходить. Серед цих об’єктів є і Рівненський Обласний Краєзнавчий Музей».

За словами істориків, сьогодні це одна з найстаріших споруд міста Рівне. Побудували її в 1839 році на замовлення князя Фридерика Любомирського, який у той час володів містом. Колись це був навчальний заклад для дітей з заможних сімей та нащадків збіднілих дворян. А вчителями історії тут попрацювали Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш та Михайло Драгоманов. За час свого існування споруда декілька разів змінювала призначення. Зараз тут знаходиться Рівненський обласний краєзнавчий музей. Його фонди налічують більш ніж 140 тисяч експонатів. Серед них є й унікальні.

Тим часом у закладі дбають і про розширення інклюзивного простору.

«В нас розміщена мнемосхема, за допомогою якої незрячі відвідувачі можуть зорієнтуватися, що саме і де знаходиться, – розповіла Оксана Яремчук, заступниця директора з наукової роботи Рівненського обласного краєзнавчого музею. – Також при вході у музей є тактильна карта міста Рівного, де позначені пам’ятні споруди, туристична інфраструктура. Крім цього, люди з порушенням зору можуть більше дізнатися про наші експозиційні зали, адже назва кожної з них написана рельєфними літерами та шрифтом Брайля. На сьогодні працюємо над QR-кодами, які будуть розміщені біля найцікавіших експонатів і зроблять інформацію про них більш доступною. Ну і, звичайно, тішимося, що в нас з’явилися тактильні карти, які є візуалізацією шляху Via Regia. Думаю, цей продукт буде цікавий та корисний не тільки людям із порушенням зору, а й іншим відвідувачам. Адже історія про Королівський шлях доволі яскрава. І місто Рівне є його частиною».

 

, , , , переглядів: 7


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *