26 червня 2023 року у актовій залі Рівненського обласного краєзнавчого музею пройшла зустріч із доктором філософських наук, заслуженим діячем науки і техніки України, професором Національного університету «Острозька Академія» Петром Кралюком. Тема зустрічі – «Спадок Павла Скоропадського». Захід було присвячено 150-річчю з дня народження гетьмана Української Держави та 105-річчю з дня встановлення Української Держави у 1918 році.
Зустріч розпочав директор РОКМ Олександр Булига. Олександр Степанович зазначив, що говорити про настільки епохальні постаті нашої історії як Павло Скоропадський надзвичайно важливо, а надто – у такі знаменні дати. Подібні обговорення сприяють збереженню історичної пам’яті українського народу.
Головний спеціаліст Управління культури і туризму Рівненської ОВА, магістр культурології, член Всеукраїнської музичної спілки та Національної спілки кобзарів України Назар Волощук виконав для присутніх козацьку пісню «Ой крикнула лебідонька», а також продемонстрував мемуари нащадка давнього козацького роду Павла Скоропадського під назвою «Спогади» у виданні 1995 року.
Після цього розпочався виступ Петра Кралюка. У ході своєї захопливої розповіді Петро Іванович поділився з гостями заходу цікавими фактами та власними міркуваннями про останнього українського гетьмана.
Говорив Петро Іванович про серйозну недооцінку постаті Павла Скоропадського нащадками через «чорний піар», що тривало і системно проводився проти нього як політичними опонентами в межах визвольного руху, так і згодом більшовиками. І про неабияку сміливість з боку Скоропадського прийняти на себе керівництво Україною у вкрай непростій ситуації. Про здобутки гетьмана у справі розбудови української державності: стабілізацію економіки та фінансової системи, успіхи на зовнішньополітичній арені (визнання України понад 30 державами), безкровне приєднання Криму до Української Держави, заснування важливих культурно-освітніх установ (серед них – Академія Наук, Державний драмтетатр, безліч інших), початок розбудови регулярного українського війська.
На думку Петра Кралюка, велич Павла Скоропадського для українського народу цілком можна порівняти з тією вагомою роллю, яку для фінського народу відіграв Карл Густав Маннергейм. Тільки крайня неприхильність об’єктивних історичних обставин завадила Скоропадському зробити в Україні те ж саме, що Маннергейму вдалося у Фінляндії – розбудувати і захистити незалежну національну державу.
По закінченні розповіді Петра Івановича розпочалося жваве обговорення. Зокрема, задавали питання та виступали з доповненнями Назар Волощук, просвітянка і громадська діячка Тетяна Редюк, мистецтвознавець, краєзнавець, історик, автор численних наукових праць і реставратор ікон Микола Бендюк, викладач НУВГП, історик і краєзнавець Віктор Гром, старші наукові співробітниці музею Наталія Гавриш та Алла Українець.
Відбулася жвава дискусія, обговорювалися теми приходу до влади і усунення від керівництва Україною Павла Скоропадського, взаємовідносини гетьмана з іншими представниками українського руху, особливості сучасної державної політики стосовно глорифікації чи остракізму певних історичних постатей.
По завершенні заходу присутні подякували панові Петрові Кралюку гучними оплесками за змістовну та цікаву розповідь. Директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига висловив сподівання, що подібні заходи за участю Петра Івановича проводитимуться у нашому закладі й надалі.