Писанка. Наші давні предки поклонялися сонцю. В ньому вони бачили і відродження природи, і життя. В яйці теж таїться зародок нового життя, а за формою жовток яйця нагадує сонце. Отож і стало яйце символом відродження весняного сонця. Його і почали розписувати магічними знаками. Так з’явилася писанка. Писанкарство було поширене в усіх без винятку регіонах України. Це було нелегке заняття, що вимагало неабиякого хисту та уміння. За допомогою бджолиного воску і писачка на яйцях виводилися вигадливі сюжети різнокольоровими барвами. Виготовляли писанки переважно дівчата. На писанках важливими є візерунки, вони теж символічні. Одним із найпоширеніших є символ «нескінченність» – знак вічного життя.
(Модель Зоряна Романюк, фотограф Антоніна Матвійчук, з проекту Українські символи. Цикл весняних свят. Культурна спадщина – символіка)
Партнери проекту: управління культури і туризму РОДА, музей фотографії Олександра Харвата, ГО ЛІТЕКО, ГО Асоціація митців Рівненщини
Крашанка. Яйце здавна у слов’ян символізує всесвіт, нове життя і відродження. Оскільки Великдень – це свято воскресіння Господнього, то й не дивно, що центральним образом в обрядах стало яйце. Фарбовані або розписані яйця символізують воскресіння Ісуса Христа, родинне щастя, мир та добробут. З ними пов’язана одна з головних великодніх традицій — гра у навбитки, під час якої люди стукаються писанками. Кожна майстриня мала свої рецепти приготування рослинних барвників і оздоблення сюжетних малюнків. Кольори крашанок також мають значення:
червоний – любов та радість;
зелений – відродження життя, пробудження природи;
жовтий – життя і тепло;
синій – небо, вода, повітря;
чорний та коричневий – земля;
білий – чистота та непорочність.
Цікаво знати! Вважається, що яйця з коричневою шкарлупою міцніші, ніж з білою, тож під час традиційної “битви” обирайте коричневі.
(Модель Вікторія Хомич, фотограф Антоніна Матвійчук, з проекту Українські символи. Цикл весняних свят. Культурна спадщина – символіка)
Партнери проекту: управління культури і туризму РОДА, музей фотографії Олександра Харвата, ГО ЛІТЕКО, ГО Асоціація мицтів Рівненщини