Як правильно розлучитися: професійні поради від адвоката

Щасливе
16.06.2023  14:00

Без сумніву, кожен, хто стає на весільний рушник, мріє про міцну сім’ю та нескінченне щастя. Але часто життя, людські помилки вносять свої корективи й сім’ї руйнуються. І процес розлучення теж є важливою віхою, яка впливає на майбутнє. Й не лише дорослих, але й дітей. Тож і в цей непростий час потрібно уміти захистити свої права.

Про те, як правильно підготуватися до процесу розлучення, розповідає адвокат з юридичним стажем понад дев’ятнадцять років, ревізор у Вищій школі адвокатури Ірина АНДРІЄНКО.

Пані Ірино, розкажіть, як правильно підготуватися до процесу розлучення?

– Найперше – зібрати необхідний перелік документів. Часто, коли до мене звертаються клієнти, то вже фактично немає подружнього життя і, навіть, у парі є ворожі стосунки. Тому дістати певні документи, які знадобляться для розлучення, дуже складно. Через це, перш ніж починати розмову щодо розлучення чи проводити процедуру в односторонньому порядку, варто подбати про повний перелік необхідних документів: копія паспорта іншої сторони, копія ідентифікаційного коду, папери щодо майна або сімейного стану й так далі. Частину можна отримати з державних реєстрів, але щодо деяких документів це зробити надзвичайно складно. А іноді й практично неможливо.

Усі, хто приходить до мене, перебувають на різних етапах процесу розлучення: хтось тільки замислився, а дехто твердо прийняв рішення, хтось давно разом не проживає разом. Але на всіх цих етапах потрібна консультація адвоката. Вона дозволить підготуватись до таких складних питань, які стосуються зустрічей з дітьми, виплатою аліментів, поділом майна тощо. Найскладнішим є останнє, адже поділ найкраще вирішувати добровільно та за домовленістю сторін. Без професійних порад розібратися у цьому буде проблематично.

А самому можна виконати усі вимоги й не звертатися до адвоката?

– В інтернеті можна знайти зразки позовних заяв та заповнити їх самостійно. Або скористатися спеціальним ботом. Проте існує ціла низка вимог щодо оформлення як самої позовної заяви, так і документів, які подаються до суду разом із нею. Якщо ці вимоги не дотримані, то суд виносить ухвалу про виправлення недоліків. Зазвичай людині, яка не має юридичної освіти, важко зрозуміти, що саме від неї вимагає суддя. Якщо недоліки не виправляють впродовж зазначеного судом строку, то позовну заяву повертають та вважається, що вона не була подана до суду. З мого досвіду, хочу сказати, що лише одиниці можуть впоратись зі всіма процесуальними тонкощами. Зазвичай, помилки клієнтів доводиться виправляти адвокату. Тож найкраще звернутися до фахівця відразу.

Пані Ірино, розкажіть, як правильно обрати адвоката.

– Якщо ми говоримо про сімейне право, то люди до адвоката приходять не лише із наміром розлучитися, вони приносять усю історію свого життя. Фактично виливають свій душевний біль. Тому ваш адвокат – це той, кому ви можете довіритись. Є два способи, як знайти такого професіонала. Перший – розпитати у друзів, рідних і знайомих, хто вже мав такий досвід. Або через відгуки про послуги адвоката в інтернеті. Саме тому я велику увагу приділяю консультаціям у соціальних мережах, розповідаю знеособлено про випадки зі своєї практики. Це дозволяє не лише створити уявлення про мій професійний рівень, підвищити юридичну грамотність читачів, а й познайомитись зі мною ближче.

Про які “підводні камені” варто знати, готуючись до розлучення?

– Як я вже зазначала, дуже складним є поділ майна. Якщо процес розлучення і призначення аліментів регулюються чіткими юридичними нормами, то щодо майна немає якогось чіткого означення. І, як правило, поділ майна – тривалий судовий процес, в результаті якого відбувається або визначення часток за кожним із подружжя без фактичного поділу майна, або мирова угода сторін, які стомлюються “воювати” між собою. Дуже проблематично, коли в одного майна є кілька власників. Загальна норма у сімейному праві чітко визначає, що усе набуте в шлюбі є спільним сумісним майном подружжя. І після розірвання шлюбу майно залишається у спільній власності. Внаслідок чого колишнє подружжя залишається фактично залежними одне від одного у своїх правах щодо такого майна. Побутує думка, що розлучення нівелює цей стан. Але це не так, бо розірвання шлюбу не змінює режим спільного майна. Тож це питання потрібно розв’язувати окремо. До речі, поділити майно подружжя може ще й у шлюбі. Для цього вони звертаються за допомогою до нотаріуса та оформляють договір про поділ подружнього майна. Все залежить від можливості чоловіка та жінки домовитись між собою.

Актуальною і болючою темою для багатьох є аліменти. Розкажіть, будь ласка, як правильно стягнути борг з аліментів.

– Найперше, це детальне вивчення та опрацювання судових документів та документів виконавчого провадження. Частина людей не подає виконавчий лист суду або судовий наказ про стягнення аліментів для примусового виконання державному чи приватному виконавцю. Багатьом невідомо, що рішення суду не виконується автоматично, а його потрібно подати на виконання. Також слід розуміти, що пізніше подання судових документів на виконання не є перешкодою для стягнення аліментів за той період, коли їх призначив суд. Оскільки судовий виконавець може розрахувати борг по аліментах за такий період та стягувати його з платника аліментів. Тобто, якщо, припустимо, ви три роки не подавали судовий документ на примусове виконання, то виконавець зможе нарахувати за цей період борг по сплаті аліментів. Та зволікати із цим усе ж не варто.

Друге, після подання документів потрібно цікавитися своєю справою. Дізнаватися, що встиг зробити виконавець: чи перевірив майновий стан платника аліментів, чи знайшов місце роботи, служби або інші джерела доходів. Тож тут спрацьовує правило, яке стосується усіх сфер життя: якщо займатись своїм питанням, то неодмінно буде результат. Чимало проблем вирішується, якщо починається нова перевірка статусу боржника. А тому не будьте байдужими до власних справ. Й, звісно, за потреби звертайтеся за консультацією до адвоката.

Третє, якщо у вас відкрито виконавче провадження зі стягнення аліментів та ви підтримуєте зв’язок з вашим виконавцем, але борг не погашається, аліментів ви не отримуєте, тоді від людини потрібні додаткові дії. Вона має цікавитись у виконавця, чи можна викликати боржника та скласти на нього протокол про адміністративне правопорушення за несплату аліментів. Або стягувач аліментів має право сам написати заяву в поліцію щодо злісного ухилення від сплати аліментів. За це передбачено кримінальну відповідальність.

Пані Ірино, як повномасштабна війна вплинула на вашу роботу?

– Війна в Україні додала ряд нових обставин. Українці можуть перебувати на різних територіях, навіть підтримувати дружні стосунки, але фактично не бути вже подружжям. І тоді вони ставлять питання про їхнє розлучення. Через те, що частина людей, рятуючись від війни, виїхала за кордон, побільшало справ щодо дистанційного розлучення. Такий переїзд не є перешкодою для розірвання шлюбу, і є можливість провести процедуру розлучення за допомогою адвоката.

Війна спровокувала декілька хвиль розлучень, які спричинені відстанню між подружжям. Крім того, трагічні події, постійні стреси загострили непорозуміння, які існували у сім’ї до цього. Й це стало поштовхом для зміни соціального статусу. Причиною, аби розлучитися, також стало різне бачення майбутнього – хтось з подружжя воліє залишитися в іншій країні, а хтось бачить своє майбутнє лише в Україні.

Також, на жаль, чимало суперечок виникає через різне сприйняття світу, адже у чоловіків, які побували на війні, змінюється світобачення й це може спровокувати конфлікти у сім’ї, результатом яких стає розлучення.

Та є і позитивні моменти. Війна підштовхнула багатьох до всиновлення та визнання свого батьківства. До війни чимало жінок виховували дітей самі, але з початком повномасштабного вторгнення дуже багато чоловіків згадали, що вони є батьками, й оформили це офіційно.

На завершення хочу додати, що у будь-якому разі люди мають знати свої права, а за потреби й захищати їх та права своїх дітей. І, якщо виникають труднощі, звертатися за допомогою до професіоналів.

переглядів: 480


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *