Як правильно зимувати з електроприладами й пічним опаленням та коли розпочнуться морози, по це сьогодні 25 жовтня говорили на брифінгу в облдержадміністрації. Спікери – заступник начальника Головного управління ДСНС України у Рівненській області Тарас Патій та начальник Рівненського обласного гідрометеоцентру Богдан Масовець.
Модерував брифінг директор департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій облдержадміністрації Олександр Поліщук.
«Цьогоріч зафіксовано 959 пожеж, де 13 людей загинули, ще 14 травмовано. Причини три: необережне поводження з вогнем, недотримання елементарних вимог пожежної безпеки, неправильне використання електропобутових приладів та пічного опалення. Найбільша загроза – саморобні обігрівачі», – розповів Тарас Патій.
Про те, якою буде зима і коли почнуться люті морози, розповів головний метеоролог області Богдан Масовець.
«Зима почнеться за календарем, тобто 1 грудня. Саме тоді ми очікуємо на перші морози. Найнижча температура буде у січні й триматиметься періодами до 10 днів. Зима буде з опадами, але не люта», – зазначив Богдан Масовець.
За прогнозами синоптиків, у листопаді середньомісячна температура очікується +4 – +5С, у грудні – від 0 до -4С, у січні – від -1 до -9С, у лютому – від 0 до -7С.
Разом з тим, рятувальники звертають увагу на те, що з пониженням температурного режиму збільшиться кількість використання електропобутових приладів для обігрівання помешкань, а також використання пічного опалення у тому числі на твердому паливі.
Тому хотілося б звернути увагу наших громадян, що для опалення приміщень не дозволяється застосовувати нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання, або лампи розжарювання; користуватися пошкодженими розетками, відгалужувальними та з’єднувальними коробками, вимикачами, іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або деформування; експлуатувати кабелі та проводи з пошкодженою ізоляцією або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості; залишати без нагляду ввімкнені в електромережу нагрівальні прилади (праска, електроплитка, електричний чайник тощо); використовувати побутові електронагрівальні прилади без негорючих підставок; використовувати вимикачі, штепсельні розетки для підвішування одягу, інших предметів; заклеювати електропроводку шпалерами або горючими тканинами.
Перед початком використання пічного опалення перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищення від сажі та різноманітного бруду необхідно провадити для опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі – не рідше одного разу на три місяці; – біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м; – усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені; – золу й шлак, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Не дозволяється висипати золу й шлак поблизу будівель.
Під час використання пічного опалення не допускається: залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям; користуватися печами, які мають тріщини; розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором; зберігати не загашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев’яній підлозі або горючій підставці; сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали; застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини; використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки; здійснювати топлення печей із відкритими дверцятами топки; закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо; зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу.
І на останок – слід пам’ятати, що немає більшої цінності на землі ніж людина, її життя та здоров’я, а пожеж від пристроїв опалення – будь то електропобутові прилади або піч, якщо вони справні та експлуатуються з виконанням правил пожежної безпеки, не може бути.
Якщо пожежа сталась, то її причина ховається завжди в порушені правил експлуатації чи невиконанні інструкцій.
Тому будьте обачні, уважні та дотримуйтесь елементарних вимог правил пожежної безпеки.