Основні види арматури для залізобетонних споруд
Перед архітекторами та конструкторами часом стоїть непросте завдання: чи слід використовувати новіші розробки будівельних матеріалів? Якщо так, то наскільки вони будуть ефективними, ніж їх класичний аналог? Ці питання особливо важливі при виборі будівельної арматури. Тому, що вона є одним з головних й невід’ємних елементів в будь-якій залізобетонній конструкції. На цей час широко застосовується два основних види рифленого арматурного прутка: композитний і металевий.
Сталевий виготовляється на металургійних заводах з металів та їх сплавів, її найчастіше використовують для залізобетонних споруд. Купити металеву арматуру ви можете на спеціалізованих металобазах.
Композитний створюють зі скловолокна у поєднані з базальтом та високою температурою.
Переваги та недоліки металевого прута
Рифлену арматуру з металу найчастіше використовують в якості армування стрічкового фундаменту, а також в залізобетонних конструкціях. Цей матеріал застосовується дуже давно і по цей час є одним з найбільш надійних і економічних будівельних матеріалів. Основними перевагами металевих прутів є:
- доступність і широкий вибір розмірів і діаметрів, більш ходова від 10 мм до 14 мм;
- висока міцність на розрив і витривалість;
- універсальність застосування в побуті й на будмайданчиках;
- можливість з’єднання прутків шляхом зварювання або зв’язування;
- тривалий термін служби;
- дуже хороша адгезія із цементною сумішшю завдяки ребрам жорсткості.
Завдяки всім цим властивостям, використання металевих арматурних прутків дозволяє вирішувати безліч архітектурних і конструкторських завдань вельми ефективно. Але є в цьому матеріалі й ряд недоліків:
- Відносно низька корозійна стійкість, яка ускладнює застосування в умовах підвищеної вологості або кислотності;
- Конструкції з металу добре проводять електричний струм та роблять перешкоди для електромагнітних хвиль;
- Будівля, що містить сталевий пруток, матиме більшу масу, в порівнянні з композитними матеріалами.
Особливості композитної арматури
Стрижень з композиту, який використовують в металоконструкціях, застосовується в будівництві відносно недавно. Арматура з композиту дозволяє вирішувати деякі завдання для яких сталева не підходить або не може бути використана.
Наприклад в ситуації, де на конструкції має вплив вода, сіль або хімічні речовини. Стеклопластикову арматуру використовують:
- у разі, якщо підвищення корозійної стійкості споруди або конструкції в пріоритеті;
- для того, щоб конструкція не була токопровідною;
- коли необхідно полегшити вагу будівлі.
Композитний пруток виготовляється з декількох компонентів з різними фізичними властивостями, які в поєднанні дають необхідні експлуатаційні характеристики. Найчастіше застосовують два або більше елементів зі скловолокна і пластику.
Деформований стрижень є основним поздовжнім елементом, який використовується при армуванні, і має ребристі виступи на поверхні. Ребра поліпшують зчеплення, яке відбувається між сталлю і бетоном. Ці два матеріали потім діють, як одне ціле. Слід проявляти обережність при заміні стрижнів різної класифікації, оскільки більш висока межа міцності на розрив не є перевагою у всіх областях застосування.