Рівнянам: як заробити на вирощуванні фундука

Щасливе
06.11.2017  12:52

Гектар фундука приносить щороку півмільйона гривень. Простота розмноження й догляду робить фундук перспективною культурою як у промислових насадженнях, так і на присадибних ділянках.

За калорійністю фундук (лісний горіх, ліщина) стоїть вище хліба, м’яса, молока, не кажучи вже про картоплю, овочі та фрукти. Принаймні так стверджують науковці. До того ж пилок суцвіть фундука є першим весняним кормом для бджіл. А простота догляду за таким садом дала підставу вважати фундук рослиною для лінивих, пише Рідне село.

– 16 років тому я їздив на заробітки до Польщі, – розповідає Іван Грушковський, який одним із перших на Волині зайнявся вирощуванням фундука. – Потрапив до пана, у якого було 2 гектари горіхового саду. Із гектара він мав до 8 тонн фундука і, як я розумію, непогані прибутки, бо, приміром, в Україні на кілограмі сирого нечищеного горіху можна заробити від 100 гривень. Порівняно з фруктовими деревами, ліщина потребує менше обробок: серед шкідників лише від горіхового довгоносика, а серед хвороб – моніліозу. Із яблунями та черешнями мороки набагато більше. До того ж фундук росте практично на всіх ґрунтах. Після збору його перебирають, підсушують або кладуть у холодильник і зберігають сирим. При цьому горіхи не втрачають своїх споживчих властивостей аж до наступного врожаю.

Повернувшись із Польщі додому, Іван Грушковський заклав у рідному селі Пірванче Горохівського району на 30 сотках власний фундуковий сад. Нині він милує око всіх, хто проїздить дорогою до райцентру.

За півтора десятка років чоловік став справжнім гуру фундукової справи. Знаннями щодо вирощування він ділиться з усіма охочими на конференціях і семінарах, які Іван Грушковський і його колега Сергій Шевчук організовують для садівників-початківців.

– Розмножувати окультурену ліщину можна двома способами – вегетативним і генеративним, – каже пан Грушковський. – Вегетативно – у квітні, коли починається сокорух і гілля горіха найбільш гнучке. Пригинаємо до землі однорічні пагони, пришпилюємо їх і засипаємо землею. Такі відводки швидко вкорінюються і через кілька місяців ми вже маємо готові саджанці. Восени їх треба відрізати від основної гілки й викопати з корінням. Такі саджанці не втрачають материнської форми і плодоносять уже з першого року після посадки.

За генеративного способу, за словами пана Івана, висаджують плоди горіха. Із зернини рослина росте довго, треба чекати кілька років. Такі саджанці втрачають материнську форму, тобто плоди в них будуть дрібнішими. Зате вони краще приживаються на дуже бідних кам’янистих ґрунтах.

Готувати землю під висадку саджанців окультуреної ліщини треба як мінімум за півроку. Спочатку на площі, де має рости фундук, висаджують сидерати ( гречку, жито, люпин) і переорюють їх. Так можна вберегтися від борозняка – личинки травневого хруща, яка пошкоджує корені дерев. До того ж зелена маса добре підживить ґрунт.

Перед висадкою фундука в промислових масштабах садівник радить зробити аналіз ґрунтів. Тоді можна буде точно дізнатися, якого саме елемента не вистачає.

Висаджувати молоді саджанці найкраще восени, упевнений господар. Тоді дерева до весни акліматизуються й підуть у ріст. На одній ділянці бажано розмістити саджанці кількох сортів, інакше не відбудеться запилення. Найпродуктивнішими з них садівник називає сорти Каталонський, Барселонський, Вебба, Косфорд, Варшавський червонолистий. Добре запилить фундук і дика ліщина, посаджена неподалік окультуреної.

– Яму під саджанці копайте приблизно розміром 30х40х40 см, – радить садівник. – Кладіть туди перепрілий гній і обов’язково присипте шаром землі – не менше ніж на 20 см. І лише після цього висаджуйте дерева, інакше коріння може попектися. Потім залийте яму водою. Це такий садівничий прийом, який можна використовувати для всіх дерев. Добре полите коріння взимку не мерзне.

Повноцінно плодоносити фундук починає на 7-8 рік, а родить потім до сотні років. Щоб продовжити активне плодоношення, кожні півтора-два десятка років кущ треба оновити – обрізати під корінь.

З одного дерева збирають по 8 кг горіхів. Ядро широко використовують у харчовій і фармацевтичній промисловостях, однак ця ніша зайнята слабо. Майже 80% фундука Україна закуповує в Туреччині. На гектарі можна висадити 600-700 саджанців. На одному дереві можна заробити до 800 гривень. Утім, щоб зацікавити людей вирощуванням фундука, на думку господаря, потрібно прийняти державні програми, які хоча б частково відшкодовували затрати на закупку саджанців та обробіток їх від хвороб. Принаймні так роблять у сусідній Польщі.

Джерело: http://ridneselo.com/node/14654

P.S Нещодавно ми писали про те, що на Рівненщині у Кричильському лісництві Державного підприємства “Сарненське лісове господарство”, висадили першу промислову плантацію фундука, тож у рівненських господарів є шанс перейняти досвід вирощування прибуткового горіха і вже у найближчому майбутньому створити власні плантації.

, , , , , , , , переглядів: 3 114


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *