2023 рік, другий рік невизнаної, але війни в Україні. Не можу сказати, що він був легким, навіть у порівнянні з початком повномасштабного вторгнення, адже цей рік теж був непростим для кожного із нас, і я, звісно, не виняток. Попри мою спеціалізацію, а це, в основному, кримінальне та земельне право, щодня не покидають думки: а що ж завтра? Невже може настати день й доведеться покинути свою улюблену країну, місце проживання, роботу та все інше, без чого ти не уявляєш свого життя? І роздуми на цю тему не можуть не спонукати шукати нові шляхи, методи та способи самовдосконалення та реалізації.
Саме через це та багато інших усвідомлених на тонкому світі речей, за цей рік я опанувала нові, але, на мою думку, дуже актуальні у сьогоденні та найближчому майбутньому напрямки, такі як: “Правове регулювання криптовалют”, “Державні закупівлі (тендери)”, “Правове регулювання IT-компаній та IT-продуктів” та “Військове право”.
Знову ж таки, враховуючи обставини сьогодення, збільшилась кількість “військових справ” та всього, що з цим може бути пов’язано: а це і питання мобілізації – від вручення повістки до вручення мобілізаційного розпорядження, питання незаконного утримання та позбавлення волі у РТЦК, незаконні призови, підробка підписів на повістках, не включення та не відображення у висновках ВЛК дійсного діагнозу, що насправді вказує на обмежену придатність та непридатність військовозобов’язаного, зазначення неправильного діагнозу, мобілізація силою просто вулиці, регулювання військової служби (початок, призупинення, переведення та звільнення з військової служби), оскарження висновків ВЛК, переведення з так званого нуля до іншої військової частини, віддаленої від активних військових дій, у тому числі за станом здоров’я, захист військовослужбовців тощо. Нема практично і дня у році, коли не телефонували військовослужбовці або члени їх родин з різноманітними питаннями на зазначену тематику, у тому числі й просто з метою отримання психологічної підтримки.
Окрім того, з кожним днем збільшується кількість адвокатів, котрі надають той чи інший вид правової допомоги, і пересічним громадянам, звісно ж, важко обрати дійсно професіонала своєї справи. Для когось важливий візуал, офісне приміщення, в якому здійснює свою професійну діяльність адвокат, для когось – професіоналізм, всі ми різні й смаки та погляди у нас, звісно, теж. Але, на мою суб’єктивну думку, хоч на лобі ні в кого і не написано:), все треба відчувати серцем, прислухатись до нього, резонує тобі та чи інша людина, чи ні. Звісно ж, важливу роль у цьому відіграє так зване “сарафанне радіо”, і воно, до речі, працює найкраще. Зараз нічого не стоїть на місці, за вікном – “воєнний стан» і повна невизначеність та невпевненість у завтрашньому дні, тому не можна стояти на місці й варто достатню роль приділяти постійному розвитку та самовдосконаленню. Гарна реклама та візуал – це, звісно ж, чудово, але це як купити цукерку, обгортка може бути гарна, а середина – гнила. Отож слухайте своє серце, прислухайтесь до своїх відчуттів, відгуків людей тощо, і це допоможе зробити правильний вибір. А як залишатися адвокату конкурентним на ринку, то, на мою думку, це насамперед – бути вірним своїм незламним принципам, бути добросовісним та вірним своєму клієнту та своїй справі, постійно розвиватись та опановувати все ширші горизонти та нові напрямки роботи.
Раніше полюбляла відображати у соціальних мережах цікавий контент щодо гучних справ сьогодення. Разом з тим, знову ж таки, в умовах, коли щодня помирає частина наших людей на сході України, а інша частина – шукає шляхи та методи уникнення від мобілізації та призову на військову службу, відображати у соціальних мережах справи, наприклад, по дезертирству, коли твій клієнт був звільнений з-під варти із залу суду за вироком суду, що однозначно є успіхом для кожного адвоката, не є можливим, зважаючи на сльози та біль людей, які втратили рідних на хоч і неоголошеній, але війні.
Окрім того, коротенько зупинюсь на фішингу, з яким зіткнулась і сама 18 березня поточного року, будучи широко обізнаною із кіберзлочинністю, сама потрапила до рук шахраїв, втративши більш як 4000 євро. Злочинцем виявився житель Французької республіки, але завдяки моїм навичкам та вмінням, обізнаності з криптобізнесом, роботою на біржах тощо, дякуючи моїм друзям, а також за сприяння правоохоронних органів Рівненської області, мені вдалося встановити істину у справі та повернути втрачені кошти. Це був шалений стрес та водночас досвід, якого не було ще ні в кого у місті Рівному, але саме ця ситуація спонукала мене до вивчення більш детально криптовалют та їхнього правового регулювання, створення блокчейн-проєктів, токенів, криптогаманців та ін., за якими я опанувала й інші теми та проєкти, і не зупиняюсь на досягнутому, чого і вам бажаю – ніколи не втрачати віри та цілеспрямовано рухатись до своєї мети!