Українці готуються до поїздок в Європу після введення безвізового режиму цього літа. Щоб без проблем перетинати кордон Шенгенської зони, при собі потрібні будуть біометричний паспорт, квитки, броні готельних номерів. У туриста також можуть уточнити суму грошей, яку він взяв з собою в подорож. У таких випадках на пункті пропуску потрібно буде пред’явити готівку або показати банківську карту. Українські банкіри очікують, що в цьому році, виросте обсяг і кількість зарубіжних безготівкових транзакцій їх клієнтів виросте.
Кількість одержувачів субсидій може скоротитись в три рази
Як вибрати карту
Розплачуватися за кордоном можна практично всіма банківськими картами, які випущені міжнародними платіжними системами. В Україні і в Європі широко поширені Visa і MasterCard. Картами національної платіжної системи Простір розрахуватися за межами України неможливо. Для поїздок до Європи рекомендується брати з собою карту не нижче рівня Visa Classic або MasterCard Standard. Для повної впевненості в тому, що оплату або бронь можна буде зробити в будь-якій торговельній точці, краще брати з собою іменну картку з чіпом. У деяких країнах термінали і банкомати можуть бути не пристосовані для прийому з магнітними стрічками, а з не іменними картками можуть виникнути труднощі при оплаті в онлайні. Перед виїздом за кордон коштує оповістити банк про майбутні транзакції в іншій країні, щоб він не вважав за операції підозрілими і не заблокував гроші.
250 аптек Рівненщини вже беруть участь у програмі «Доступні ліки»
Розмір комісій
Вартість транзакцій за кордоном залежить від тарифної політики банку, класу і типу карти. Багато банків не беруть комісію за оплату в торговій мережі, якщо валюта рахунку не відрізняється від валюти транзакції. В іншому випадку комісія за конвертацію і при безготівковому розрахунку, і при операціях в банкоматі складає в середньому 1%. Банки стягують відсотки за зняття готівки в банкоматах інших країн. Наприклад, Ощадбанк за зняття коштів за картками в банкоматі за кордоном бере комісію 1,5% +30 грн. Альфа Банк бере 4% комісії за зняття готівки з кредитних карт. За дебетними картками зняття в рамках лімітів – без комісій, але при знятті понад безкоштовні лімітів + 1,5% і 20 грн. Ідея Банк за зняття готівки бере від 1,5% до 2% за операцію, ОТП Банк – 1,5%. Деякі банки надають акції можливості безкоштовно знімати готівку з преміальних карт, або дають знижки на зняття грошей в банкоматах групи по всьому світу, як це, наприклад, робить банк Піреус. Подорожуючим варто враховувати, що з його карти також може бути додатково списана комісія банку, в якому він обслуговується.
Подвійна конвертація
Якщо в подорож ви відправляєтеся з гривневою карткою, при оплаті товарів або послуг може виникнути подвійна конвертація. “Клієнт гривневою карткою провів розрахунок в Болгарії в болгарських левах. Операція буде проходити в такий спосіб: болгарська лев буде конвертуватися в долари США, а долар США конвертуватися в гривню, оскільки рахунок відкритий в безпосередньо гривні. А валютою розрахунку будуть долари США”, – пояснює Іван Степанець, директор департаменту розвитку карткового і транзакційного бізнесу Ідея Банку. Під час подвійної конвертації використовуються курси міжнародних платіжних систем. Основною валютою розрахунку у Visa є долар, а у MasterCard – євро, при цьому у кожного банку може бути своя розрахункова валюта з платіжною системою. Коли клієнт гривневою карткою Visa здійснює оплату в болгарських левах, леви спочатку конвертуються в долар США за індикативного курсу платіжної системи. Потім Visa надає цю транзакцію банку, який конвертує її в валюту вашого рахунку, тобто в гривню.
Курс конвертації Visa і MasterCard можна перевіряти в онлайні. Розмір комісії, яку банк стягує за подвійну конвертацію варто уточнити перед поїздкою. Під час неодноразової конвертації банк-емітент спочатку блокує суму на рахунку і через якийсь час її списує. Під час курсових Колбанов можлива різниця між сумою заблокованих і списаних з рахунку коштів. Щоб уникнути подвійної конвертації, банкіри рекомендують брати в поїздку валютні карти.
Преміальні і кобрендингові карти
Додаткові привілеї при розрахунку пластиком за кордоном можуть отримати власники преміальних карт. Visa і MasterCard надають власникам карт елітного класу знижки і бонуси під час подорожей у вигляді відвідування бізнес-залів аеропортів, Кешбек, знижок в партнерських мережах. Українські банки пропонують клієнтам-мандрівникам карти з бонусами на покупку квитків, знижки на оплату готелів і т.д. Наприклад, Альфа Банк продає спільну з Міжнародними українськими авіалініями кредитну карту. При розрахунку карткою за кожну транзакцію банк нараховує держателю бонуси у вигляді миль, які потім можна витратити на покупку авіаквитка МАУ. У банку ОТП є Кобрендові карта з сервісом Tickets.ua. Програма лояльності дає клієнтові банку можливість за накопичених рахунок бонусів оплачувати придбання залізничних, авіа, автобусних квитків, бронювання готелів, оплату страховки. Поки українці зайняті оформленням паспортів, в банках не спостерігають сплеску попиту на міжнародні карти. Підвищений інтерес клієнтів може з’явитися влітку, ближче до офіційної дати вступу в силу безвізового режиму.
Джерело “Приватний підприємець“