Історичні нотатки: герби Дубровиці

Щасливе
23.08.2017  10:47

Місто Дубровиця – районний центр Рівненської області, розташоване на річці Горині. Перша писемна згадка про нього датується 1005 роком.

Дубровиця – найдавніше місто Рівненської області

А в Іпатіївському літописі розповідається про те, що дубровицький князь Гліб Юрійович, правнук Михайла Святополка, у 1183 році брав участь у переможній битві Святослава Всеволодовича над половецьким ханом Кобяком. Назва міста походить від слова діброва. Про геральдичну історію міста пише Хроніки Любарта.

У ХІV-ХVІ ст. містечком володіли князі Гольшанські-Дубровицькі, які побудували тут кам’яний замок. Дубровиця 1585 р. переходить до Фірлеїв, пізніше – до Соломерецьких, Сапігів, Плятерів.

У 1795 році Дубровиця стала волосним центром Дубровицького округу Волинського намісництва, а з 1797 року входила до Ровенського повіту Волинської губернії.

22 січня 1796 року царський уряд надає місту офіційно затверджений герб. Герб являє собою традиційний щит, розділений горизонтально на дві половини. У верхній частині щита знаходився герб губернського міста Новоград-Волинського, а в нижній – на голубому тлі металевий, річковий якір. Елементи герба Дубровиці символізували: голубий колір – велич та красу міста, а металевий якір – можливість судноплавства по річках Горині та Прип’яті.

В другій половині ХІХ століття геральдична комісія розробляє новий проект герба міста Дубровиця. Це було викликано змінами в правилах створення гербів геральдичною комісією.

На голубому тлі щита знаходилось зображення золотого якоря з двома зубцями. А у вільній правій частині щита розміщувався герб Волинської губернії – срібний хрест на червоному фоні. Герб увінчувався золотою вежевою короною з двома зубцями, а по обидва боки розміщувалось два золоті колоски, обплетені стрічкою Олександра Невського – червоного кольору. Та офіційного затвердження даний проект герба так і не отримав.

Після Першої світової війни місто опиняється у складі Польщі. У 1939 р. для нього затверджено новий герб, складений зі знаків колишніх власників Дубровиці Гольшанських і Плятерів: щит розтятий, у першому червоному полі золотий кентавр з луком, у другому золотому – три чорні балки (так в описі, але на малюнку – стовпи), через які проходить червоний перев’яз зліва.

У радянський період Дубровицький міськвиконком займався питанням про створення сучасного герба міста, та всі тогочасні проекти герба були штучно створені і не враховували законів геральдики.

Сучасний герб затверджений 30 липня 1997 року.

За матеріалами Юрія Терлецького та Андрія Ґречила.

, , , , , , , переглядів: 2 719



Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *