Хвороби лор-органів не дарма вважаються найпоширенішими у світі. Напевне, хоч раз на рік кожен має із ними справу. Але чи такий безпечний «звичайний нежить»? Чому не варто займатися самолікуванням та за яких обставин потрібно обов’язково проконсультуватися із лікарем, розповіла лікар-отоларинголог, яка працює з дорослими та дітьми, Катерина Денисенко.
– Пані Катерино, розкажіть про свій шлях до Рівного і як знайшли себе тут?
– Я закінчила Полтавський державний медичний університет. Працювала протягом року в Обласному ковідному госпіталі в місті Полтава. Проходила інтернатуру в Чернігівській обласній лікарні. Але через початок повномасштабного вторгнення, як і тисячі інших українців, вимушена була змінити місто на більш спокійне. Так переїхала до Рівного, тут і продовжила інтернатуру в Рівненський центральній міській лікарні. Зараз працюю на посаді лікаря-отоларинголога в Центрі мікроендоскопічної хірургії ЛОР-органів в КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради, за сумісництвом – у Рівненській обласній інфекційній лікарні та веду приватний прийом у поліклініці “Медичні довідки”.
– Чим вас привабила медицина? Чому саме обрали оториноларингологію?
– Мріяла стати лікарем іще з середньої школи. Завжди бачила себе в ендокринології, але завдяки хірургам третьої міської лікарні Чернігова поринула в атмосферу операційної. Тож старші курси присвятила саме хірургії. А з часом я вибрала собі більш вузьку хірургічну спеціалізацію – оториноларингологію.
– Ви також маєте спеціалізацію дитячого отоларинголога. А з ким легше працювати – дорослими чи дітками? Чому? Хто слухняніший пацієнт?
– Однаково люблю працювати як і з дорослими, так і дітками. Звичайно, є свої складності, але головне знайти підхід до пацієнта. Дуже важливо, щоб батьки одразу розказували малечі, що вони йдуть до лікаря і нічого страшного в цьому немає. Тоді огляд проходить як гра і всі задоволені.
– Чи працюєте із військовими? Кажуть, що чоловіки – найскладніші пацієнти. Як свідчить ваша практика?
– Так, з військовими працюю. Серед моїх пацієнтів були не тільки чоловіки, а і жінки військові. На жаль, найчастіше вони мають не тільки фізичні, а й психологічні травми. Тому робота з ними має іншу специфіку. У моїй практиці були ті, хто потрапив у відділенні через евакуацію з “гарячих напрямків” – їх травми більше пов’язані з вибуховими хвилями або прямим влучаннями. Є й такі, яких не оминули поширені риносинусити, отити та ларингіти. Тоді потрібен інший підхід. Але завжди приділяю нашим захисникам максимальну увагу, щоб вони розуміли, що ми їх цінуємо.
– З якими найпоширенішими скаргами звертаються до вас пацієнти?
– На жаль, хвороби лор-органів – це найпоширеніші захворювання в світі. Тому нехтувати симптомами не варто. Якщо ви маєте скарги на утруднене носове дихання, патологічні виділення з носа, затяжні нежиті, носові кровотечі, біль в горлі, охриплість голосу, зниження слуху та біль у вухах – не відкладайте візит до лікаря! Проконсультуйтесь, отримайте належне лікування та дбайте про власне здоров’я.
– З якими найскладнішими випадками у професійній кар’єрі доводилося мати справу?
– На жаль, такий випадок також пов’язаний із війною. Це військовий з рваними ранами і деформацією лицевого скелету. Вважаю його найскладнішим через те, що це була клопітка робота з елементами пластичної хірургії. Для мене надзвичайно важливо, щоб пацієнт після одужання отримав не тільки відновлені функції лор-органів, а також і гарний косметичний ефект.
– Часто «народні» методи лікування передають із покоління в покоління, аби тільки не звертатись до лікаря. Чи є серед них абсолютно неефективні і навіть шкідливі? Які б могли назвати?
– Якщо відверто, то дуже негативно ставлюсь до “народних” методів. На жаль, вже неодноразово були випадки, коли люди потрапляли в лікарню вже із запущеною формою хвороби. І все через те, що намагалися лікуватись такими «бабусиними» методами. Найчастіше стикаюсь з тим, що пацієнти люблять “прогрівати” все, що болить, що призводить до негативних наслідків. Гнійні процеси категорично не можна гріти! Особливе місце відвожу пацієнтам, які вдаються до лікування отитів восковими фітосвічками. Такі хворі після самолікування зазвичай приходять з перфораціями барабанних перетинок та опіками зовнішнього слухового проходу.
– Які сучасні методи роботи практикуєте? Як удосконалюєтесь у професійному плані?
Сучасна отоларингологія диктує нові підходи до лікування лор-хвороб. Намагаюсь в своїй лікарській практиці використовувати малоінвазивні хірургічні методи лікування, які зменшують перебування пацієнтів в умовах стаціонару і сприяють якнайшвидшому поверненню до повноцінного здорового життя.
Зокрема використовую такі методики: тонзилектомія за допомогою радіохвильового апарату, ендоскопічні втручання на додаткових пазухах носа, використання сучасного отоларингологіяного мікроскопу для шунтування барабанних перетинок при лікуванні хронічних та гострих отитів у дорослих і дітей.Намагаюсь не зупинятися на досягнутому і вдосконалювати свої професійні навички, відвідуючи персональні майстер-класи у провідних хірургів отоларингології України, курси підвищення кваліфікації, конференції організовані Асоціацією отоларингологів України.
– Де берете натхнення для роботи, адже робота з людьми надзвичайно складна?
– Я займалась професійним спортом, отримала звання кандидата в майстри спорту з кікбоксингу. Велике фізичне навантаження допомагало мати баланс і “розгрузити” голову. Але на цьому етапі життя часу для професійних занять стало дуже мало, продовжую займатись волейболом та не пропускаю нагоди сходити в спортивних зал.
Люблю подорожувати, відвідала не тільки цікаві місця нашої України, але й пізнала культуру інших країн побувавши в Луврі, Дрезденській картинній галереї, Римському Колізеї, споглядала прекрасну Венецію.
Спогади про такі подорожі дають натхнення працювати.
Записатися на прийом до Катерини Денисенко можна за номером 0661438031