На Рівненщині знайшли унікальну писанку

квиток на автобус
Щасливе
20.12.2023  14:41

В листопаді 2023 року під час археологічних шурфувань на території замку князів Острозьких у Дубні знайшли писанку давньоруського часу.

Як інформують у Дубенському замку, писанка знаходилася в частково дослідженій ямі з фрагментами посуду кінця ХІ – початку ХІІ ст., що перерізала об’єкт Х ст.

Науковці визначили, що їїї виготовили київські ремісники. Такі писанки створювали в майстернях, що спеціалізувалися на виготовленні керамічних полив’яних плиток на підлогу – дорогому і престижному елементі оздоблення багатих садиб і палаців Київської Русі.

У системі дохристиянського світогляду давніх слов’ян яйце втілювало образ джерела народження й оновлення світу. Із розквітом давньоруського ремесла прикрашені яєчка набули значення оберегу від злих духів, своєрідного сувеніру, чи й, можливо, іграшки, що притягує добробут і достаток у дім. Для цього, зокрема, у пустотілу середину писанки було покладено маленьке калатальце, тому вона видавала характерний звук. Зі зміцненням християнства в середині ХІІ ст. писанки перестають виготовляти.

Писанка знайдена в Дубенському замку пов’язана з періодом літописної історії міста Дубен. У той час територію, на якій було збудовано бастіонний замок, займав окольний город, де стояли заможні двори бояр, купців і ремісників, наближених до княжих посадників Дубна, чи й самого князя. Шляхом торгівельних і культурних зв’язків із Києвом писанка потрапила до когось із цих мешканців окольного города.

Такі писанки, особливо в добре збереженому стані, є рідкісною знахідкою на землях Київської Русі.

Завдяки Мельничуку Максиму можна побачити 3D модель найдавнішої писанки на Дубенщині.

А також можна почути, як звучала писанка більш як 900 років тому.

, , , , переглядів: 275


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *