Ніна Тарковська: Бібліотека, як майданчик для творчості та розвитку молоді

Щасливе
11.02.2025  16:00

Ніна Тарковська — бібліотекарка першої категорії Рівненської обласної бібліотеки для молоді, яка працює в цій сфері понад 45 років. Її професійний шлях розпочався ще в 1980 році, і відтоді вона була свідком численних змін у бібліотечній справі.

Зараз, коли бібліотеки перестають бути лише місцями для читання, а стають соціокультурними центрами, Ніна Володимирівна активно працює над залученням молоді через інноваційні проєкти та новітні формати заходів. У цьому інтерв’ю ми розповімо, як вона бачить сучасну роль бібліотек і яку важливу місію вони виконують для громади.

– Що спонукало вас обрати професію бібліотекаря і скільки років ви вже працюєте в цій сфері?

” – Працюю 45 років. Маю театральну освіту , проте , так склалися особисті обставини , що прийшла працювати у Рівненську обласну бібліотеку для юнацтва( так у 1980 р.називалася наша нині Рівненська обласна бібліотека для молоді ). Виховна масова робота з молоддю – такий основний напрямок моєї праці у бібліотеці .”

– Розкажіть будь ласка, як змінилася робота бібліотекаря за останнє десятиліття? Чи стало більше викликів чи, навпаки, можливостей?

” – Бібліотекар сучасної бібліотеки – це високоосвічений комунікатор , який вміє організувати бібліотечний простір як майданчик розкриття талановитої молоді , інноваційні активності – основа роботи , у форматі перфомансів , онлайн та офлайн зустрічей з відомими рівнянами , творча співпраця , меморандуми з вишами , коледжами , ліцеями Рівного,  різногалузевими установами Рівненщини , аби молодь знала як реалізувати себе фахово , орієнтуватися у сучасному світі , бути дієвою мотиваційною особистістю. Написання проектів – основа успішності.”

А цікаво яка зараз ситуація з читачами у Рівному? Чи змінилася кількість відвідувачів і що вони найбільше читають?

“- Відвідувачів щороку більше і більше, під час карантину, рівняни “молили” нас скоріше відкритися, черги були неймовірні і щасливі вдячні очі , коли ми відкривалися для наших читачів. Наша бібліотека – це зразок того, як потрібна для рівнян книга йде саме до читача, а у нас фонд – на всі смаки, надсучасної, якісно все! “

– Поділіться, як бібліотека залучає молодь до читання? Які заходи та події проводяться для цього?

” – Сучасний контент усіх заходів – основа для залучення молоді до бібліотеки. Інформаційні комфортні локації для самонавчання, дозвілля, та навіть ось зараз і власна підкастерна студія. Заходи з інсталіційним тематичним антуражем, дрескодами – все чим живе і дихає сучасна молода людина.”

Чи є у бібліотеці нестандартні або унікальні проєкти, які особливо запам’яталися вам чи відвідувачам?

” – Так, проектів є немало .Серед них: “Параджанов-фойє “, ” Коко Шанель – ікона стилю ( бібліотечний подіум ); “Історичний екшен ” Захар Беркут “; “Віршо-теллінг Андрія Пермякова “, “Тизер “Сумно ангел зітхнув “Гальшка Острозька та ШІ. І усе це можна побачити за адресою: м.Рівне, вулиця Київська, 18.”

– Як держава та місцева влада підтримують бібліотеку? Чи є допомога від меценатів чи бізнесу?

” – Дуже бажано, щоб вкладання були достойні,  адже ми формуємо світогляд людини – патріота, гуманіста. Певна допомога нещодавно була від фонду виконуючого обов’язки міського голови Рівного  – Віктора Шакирзяна.”

-А на Вашу думку, як цифровізація впливає на бібліотечну справу? Чи відчувається конкуренція з електронними книгами та онлайн-ресурсами?

“- Гарно впливає, гармонійно , конкуренції немає. Як на мене, то це те саме, що ШІ не може замінити людину, лише у співпоєднанні – успіх та успішність.”
– Чи є плани щодо модернізації бібліотеки або її послуг у найближчому майбутньому?
“- Бібліотека наша модернізована уже навіть зараз, проте ще стільки над цікавих ідей та спроможностей попереду. У нас є Молодіжний простір “Нота”,  який входить у структуру бібліотеки. Саме він мотивує до форматів, які необхідні молоді. Засади неформальної освіти – для нас пріоритет в роботі.”

– Чи є у вас улюблена книга, яку ви рекомендуєте читачам?

” – Елізабет Гілберт “Я згодна”, Франсуаза Саган ” Трохи сонця в холодній воді”.”

 

– Чи стикаєтеся ви зі стереотипами про бібліотекарів? Що б ви хотіли змінити у сприйнятті цієї професії?

” – Є достатньо стереотипів в Україні, проте, це не про “Молодіжку”. Наші відвідувачі відчувають що ми не “стереотип”! І нам приємні відгуки їх, які мотивують на вдосконалення власне бібліотечних послуг.”

– Як війна вплинула на роботу бібліотеки? Чи змінилися запити читачів та формат заходів

” – Війна змусила нас поєднувати онлайн та офлайн роботу, вже під час ковідних обмежень, ми онлайн заходи запровадили і продовжуємо в меншій, правда  мірі нині також.”

– Щоб ви порадили молодим людям, які хочуть працювати у бібліотечній сфері? Які якості для цього потрібні?

” – Молода людина має бути креативною, освіченою, гнучкою для саморозвитку, комунікаційні якості теж допоможуть працювати в задоволення, любити і поважати людей. Сучасна бібліотека – це соціокультурний центр для розвитку, комунікацій, творчості!”
Зазначимо, наразі у Рівненській обласній бібліотеці для молоді заплановані наступні події, до яких може долучитись кожен охочий:
12 лютого
16:00 – у відділі сімейного читання відбудеться клуб «Юні мовознавці» (інтерактивні заняття з української мови для учнів 3-7 класів).
16:00 – у молодіжному просторі «НОТА» відбудеться захід з психосоціальної підтримки спільно з Рівненською міською організацією Товариства Червоного Хреста України.
13 лютого
11:00 – у відділі сімейного читання відбудеться клуб раннього розвитку «Мамине сонечко» (інтерактивні заняття для дітей 3-5 років).
16:00 – у молодіжному просторі «НОТА» відбудеться презентація арт-експозиції Олени Полюхович «Червоні нитки: постать жінки посеред війни» та поетичної арт-збірки ручної роботи «Якого кольору біль? Як звучить любов? В чому вимірюється стійкість?»
14 лютого
13:00 – у молодіжному просторі «НОТА» відбудуться настільні молодіжні ігри.
16:00 – у молодіжному просторі «НОТА» відбудеться молодіжна вечірка «Швидкі побачення».
16 лютого
13:00 – у читальному залі відбудеться клуб для дівчат-підлітків «Super Girl».
15:00 – у читальному залі відбудеться зустріч студії малюнку «Три крапки…»
переглядів: 20


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *