Не завжди полуниця тішить гарним врожаєм, хоч і не є особливо примхливою культурою. А все тому, що під час її вирощування деякі городники не звертають уваги на важливі нюанси. Чому так відбувається і як змінити ситуацію на свою користь? Розкриваємо головні секрети гарного врожаю полуниці!
Мульчування полуничних грядок
Якщо ви дійсно налаштовані отримати відмінний урожай полуниці, без мульчування грядок вам не обійтися. Цей найважливіший прийом дозволяє вирішити відразу дві проблеми: позбутися бур’янів, які забирають воду у ягід, і зберегти ґрунт не пересушеним та пухким за будь-якої погоди. До того ж ваші ягоди залишаться чистими і сухими до моменту збору врожаю. Мульчування є особливо актуальним, якщо у вас немає можливості щодня перевіряти стан грядок.
Мульчувати грядки потрібно після їх ретельного розпушування і внесення добрив. У якості мульчі можна використовувати плівку, неткані матеріали, різану солому, хвою, суміш пухкого торфу з добре перепрілим компостом або перегноєм, навіть скошену газонну траву або картон.
Правильний полив полуниці
Найпростіше, що ви можете зробити для своєї полуниці заради підвищення її врожайності — правильно поливати посадки.
Найпоширеніша помилка — припинення регулярного поливу після збору врожаю. Адже ягоди вже зібрані і про плантацію тепер можна згадувати не настільки часто. А даремно — адже квіткові бруньки для наступного року ця культура починає закладати саме у середині літа, і якщо її не поливати, їх утворюється дуже мало. А це означає, що й плодів наступного літа буде небагато.
Та й на перших етапах розвитку не забувайте, що полуниця з її поверхневою кореневою системою полюбляє воду і не витримує пересихання ґрунту. Найкраще цим ягідним кущикам підходить краплинний спосіб поливу, коли волога надходить одразу до коріння, не зачіпаючи листя і ягоди, та не потрапляючи до бур’янів, що зростають поруч, хоча до початку квітнення можна використовувати і дощувальник.
У середньому (якщо немає великої посухи) полив проводять раз на тиждень, збільшуючи його частоту лише під час квітнення і достигання плодів до одного разу на п’ять днів. Поливати полуницю бажано рано вранці або ввечері, без пекучого сонця. Витрата води має становити близько 0,5-0,7 л на один кущ.
Своєчасні підживлення полуниці
Підгодівля полуниці під час квітнення, плодоношення, а також після збору врожаю — справа відповідальна. Протягом сезону рослини потрібно підживлювати не менше 3 разів, причому робити це грамотно і вчасно. Краще за все проводити підживлення після поливу або дощу. Чим саме можна підгодувати полуницю для гарного врожаю?
Вперше підгодівлю роблять навесні, коли кущики вже ретельно очищені від сухого і хворого листя, а земля є розпушеною, щоб коренева система швидше почала зростати. Для цієї мети підгодуйте полуницю розчином сечовини або коров’яку (1 ч. л. сечовини або 2 склянки коров’яку на 10 л води). Норма витрати — 1 л під кожен кущ.
Вдруге добрива на полуничну грядку вносять, коли рослини лише починаюь квітнути (період бутонізації). Для цього 1 ст. л. нітрофоски розводять у 10 л води. Норма витрати — 1 л під кожен кущ.
Після квітнення, щоб усі ягоди були великими, не завадить внесення будь-якого комплексного мінерального добрива. Можна 2 ст. л. суперфосфату і 0,5 склянки золи розвести у 10 л води. Норма витрати — 1 л під кожен кущ.
Захист полуниці від хвороб і шкідників
Найчастіше садова суниця страждає від різних недуг, коли достигання ягід відбувається за прохолодної і вологої погоди. Тому потрібно приділити особливу увагу ранній діагностиці хвороб садової суниці та їх профілактиці.
Після першого ж розпушування грядки і самі рослини з профілактичною метою можна обприскати 1 %-вим розчином мідного купоросу. Перед квітненням неодмінно обробіть полуницю від шкідників. Якщо вже з’явилися кліщі, білокрилки, довгоносики, допоможуть Аліот або Фуфанон-Нова (після обробки на годину-дві прикрийте грядки плівкою). Слимаків та равликів від ягідних кущів можна відлякати, припудривши землю навколо них вапном або золою. Від хвороб садову суницю врятують правильна агротехніка і регулярні обприскування фунгіцидами (Агролікар, Чистофлор та ін). Під час достигання ягід бажано використовувати препарати біологічного походження — Фітоспорин, Алірин-Б, Бактофіт та ін. Можна використовувати і народні методи — обприскування посадок цибулевим, гірчичним або часниковим настоєм, припудрювання деревною золою.
Пам’ятайте, що полуниця хворіє менше, якщо її посадки відновлюють не рідше одного разу на 3 роки (на новому місці з гарним освітленням).
Видалення зайвого листя і вусів у полуниці
Отримуючи поживні речовини з ґрунту, полуниця може витрачати їх або на утворення плодів, або на розмноження. Таким чином, видаляючи вуса, можна простимулювати рослину до більш рясного плодоношення. Навесні полуниця не дає забагато вусів, тому можна видаляти їх поступово, але регулярно, або дочекатися їх активного зростання і видалити усі разом.
Якщо вони не потрібні для розмноження, то навіть після того, як рослина закінчила плодоношення, пагони все одно слід регулярно видаляти. Однак якщо вам потрібна розсада, то вусам потрібно дати можливість наростити міцні розетки.
Під час зав’язування плодів буде корисним і видалення надлишкової кількості листя, особливо того, яке закриває ягоди від сонця. Не бійтеся докласти надто багато зусиль — без шкоди для куща можна видалити третину і навіть більше усієї маси листя, а ягоди, потрапивши під прямі промені сонця, виростуть швидше і матимуть більший розмір.
Під час підготовки ягідних кущів до зими також не забувайте про листя і вуса полуниці. Усе листя потрібно обрізати, так само варто вчинити і з вусами, залишивши по одному на кущі (наступного року з них виростуть молоді розетки й одразу з’являться ягоди). До заморозків рослина встигне відростити нові міцні молоді листочки і краще перенесе зимівлю, а навесні зелень почне гарно зростати.
Як бачите, дива без праці не трапляються. Головний секрет чудового врожаю полуниці — наслідок декількох доданків і результат копіткої праці, ретельного догляду за полуничними грядками. І це є цілком досяжним за наявності мотивації.