Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці

Регіонтехсервіс
Щасливе
29.05.2017  15:00

Українців можуть змусити платити податок за електронні гаманці

Податківці націлилися на гроші українців. У квітні 2017 року фінансовий комітет Верховної Ради закінчив доопрацювання проекту закону №5361, що стосується зміни регулювання переказу коштів. Він істотно змінює підхід до випуску та обігу електронних грошей. Зокрема, пропонується дозволити їх випуск не тільки банкам, але й іншим фінансовим установам, які мають ліцензії на переказ коштів. Керівник практики податкового і митного права, адвокат Марія Золотарьова передбачає, що прийняття цього закону збільшить обороти на електронних гаманцях українців. «Фізособи зможуть платити податки, збори та благодійні внески. В результаті обороти можуть вирости до 10 млрд грн », – вважає Марія Золотарьова.

За її словами, за 2016  рік Нацбанк нарахував приблизно 40 млн електронних гаманців, річний оборот яких становить близько 3 млрд грн (мова йде тільки про гаманція на території України). Поки ця сума невелика в порівнянні з обсягами ПДФО, який платять українці (500 млрд грн за минулий рік). Але як тільки він виросте, то податківці неминуче зацікавляться новим ресурсом для оподаткування цього податку.
Юрист вважає позицію податківців дуже спірною. Оскільки з одного боку електронні гроші – це засіб платежу, які можуть бути використані, а можуть і не бути використані. З іншого боку, це грошові зобов’язання, які погашаються готівкою або безготівковими коштами.
«Якщо прийшли гроші, то чому їх треба вважати доходом? Немає факту погашення, немає факту придбання. Доходу немає », – говорить юрист. На її думку, законодавець повинен прирівняти електронні гроші до цінних паперів, щоб окремо розраховувати по них дохід.

Але поки позиція податківців незмінна. А це означає, що є ризики донарахування ПДФО, як тільки держава введе контроль за обігом електронних грошей. Уже зараз є можливість розкриття банківської таємниці в рамках кримінального розслідування, повідомляє UBR.

Наприклад, вже є кілька випадків, коли виноситься ухвала слідчого судді, де вказується, що за допомогою таких гаманців відбувалися протиправні дії (свіжий приклад – визначення Краматорського міського суду №234 / 627/17 від 5 травня 2017 року). В інших випадках податківці поки не мають змоги дізнатися, скільки грошей є на рахунку у тієї чи іншої фізособи. А добровільно повідомляти свої доходи громадяни не стануть. Приклад тому – сусідня Росія, де в 2011 році прийняли норму про обов’язкове повідомлення держави про відкриття електронного гаманця. Але через три роки її скасували, тому що не було відповідальності за межі не інформування, і ніхто не подавав такі звіти.

штраф

, , переглядів: 1 025
Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *