Вихід на пенсію навіть у 65, скасування спецвиплат та лікарняні для ФОП. Нюанси пенсійної реформи (частина 1)

Щасливе
29.06.2017  14:53

Підвищити пенсії обіцяють уже від 1 жовтня цього року.

Кабмін вніс на розгляд Верховної Ради законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Про основні положення законопроекту розповіли в Мінсоцполітики, проте на сайті парламенту тексту документа ще немає.

Законопроект, зокрема, передбачає підвищення пенсій окремим категоріям уже від 1 жовтня 2017 року. Є й чимало нововведень. Скажімо, для виходу на пенсію потрібен буде більший страховий стаж; пенсіонерам, які працюють, будуть виплачувати пенсії в повному обсязі; переглянуть розмір та умови призначення мінімальної пенсії за віком; змінять умови індексації (перерахунку) пенсій та щомісячних страхових виплат; скасують спеціальні пенсії для держслужбовців, науковців, осіб місцевого самоврядування, прокурорів, депутатів, журналістів; ліквідують пенсії за вислугу років; а ФОП матимуть право на лікарняні та виплати під час нещасного випадку на виробництві.

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ

Від 1 жовтня 2017 року перерахують пенсії, які були призначені відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Під час перерахунку до уваги візьмуть єдиний показник середньої зарплати, який використовується для призначення пенсії 2017 року, на рівні 3764,40 грн. Показник вартості одного року страхового стажу буде зниженого від 1,35% до 1%. Враховуватимуть наявність страхового стажу на рівні 30 років для жінок та 35 років для чоловіків для обчислення: пенсії в мінімальному розмірі, доплати за понаднормовий стаж (стаж понад 30/35 років).

Для пенсій, які призначені до жовтня 2011-го – “пенсійна реформа 2011 року” – вимоги щодо тривалості страхового стажу для призначення пенсії в мінімальному розмірі складає 20/25 років для жінки/чоловіка відповідно. Надбавка за понаднормовий стаж розраховується відповідно за стаж понад 20/25 років.

Запланували поглинання наявних у структурі пенсійної виплати тимчасових підвищень, надбавок, фіксованих індексацій.

На перехідний період для нових пенсій вартість року стажу -1,35% зберігається до кінця 2017 року, в тому числі під час переведення з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком.

Під час призначення пенсій у 2018 році за вартості року стажу 1% використовуватиметься показник середньої зарплати за два останні роки, від 2019 року – показник середньої зарплати за три останні роки.

Передбачається автоматичний перерахунок пенсій, які призначені за спеціальними законами, та переведення їх на пенсію, призначену відповідно до закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

ВИПЛАТИ ПЕНСІОНЕРАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ

Від 1 жовтня 2017 року пенсіонери, які працюють, отримуватимуть пенсії в повному розмірі.

ПЕРЕГЛЯД РОЗМІРУ ТА УМОВ ПРИЗНАЧЕННЯ МІНІМАЛЬНОЇ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ

На рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі призначатиметься особам, в яких наявний страховий стаж 30/35 років для жінки та чоловіка.

Від 1 січня 2018-го гарантія щодо забезпечення виплати пенсій у мінімальному розмірі на рівні 40% від мінімальної зарплати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, забезпечуватиметься особам, у яких наявний страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років.

У разі відсутності повного стажу – виплачується розрахована пенсія. Доплата до прожиткового мінімуму до 65 років здійснюється з урахуванням доходу.

Змінюється розрахункова величина для визначення мінімального розміру пенсії для шахтаря з 80% середньої заплати шахтаря на 80% середньої зарплати в Україні.

ПЕРЕГЛЯД УМОВ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ В 60 РОКІВ З 1 СІЧНЯ 2018 РОКУ

Застрахована особа має право самостійно визначити свій пенсійний вік:

– у 60 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 р. матимуть 25 років страхового стажу.

Діапазон вимоги щодо страхового стажу щороку збільшується на 12 місяців до досягнення 35 років у 2028-му.

– у 63 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 року мають15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років.

Діапазон страхового стажу щороку збільшується на 12 місяців до досягнення від 25 років до 35 років у 2028-му.

– у 65 років виходитимуть ті особи, які на 01.01.2018 року мають 15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років. Тобто в 65 років виходитимуть ті, в кого на 01.01.2019 року буде 15 років страхового стажу, проте не буде 16 років (вимога для виходу в 63 роки) та, відповідно в 2028 році буде 15 років, проте не матимуть 25 років (вимога для виходу в 63 роки). Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу, призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

У разі відсутності необхідного стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою та другою цієї статті для особи, яка працює, пенсію може бути призначено після набуття відповідного страхового стажу.

На перехідний період (три роки) під час втрати роботи пропонується призначати державну соціальну допомогу за умови 15 років страхового стажу.

ПЕРЕГЛЯД УМОВ ІНДЕКСАЦІЇ (ПЕРЕРАХУНКУ) ПЕНСІЙ ТА ЩОМІСЯЧНИХ СТРАХОВИХ ВИПЛАТ

Щороку від 2021-го показник середньої зарплати переглядатиметься на 50% зростання зарплати за попередні три роки та на 50% індексу споживчих цін.

У 2019-2020 роках індексація здійснюватиметься за окремим рішенням Кабміну.

Встановлюється мінімальний розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві – не менше прожиткового мінімуму в перерахунку на 100% втрати працездатності (на сьогодні мінімальний розмір не встановлено і такі виплати в окремих випадках є значно меншими).

Від 1 березня 2018 року під час проведення перерахунку буде встановлено новий розмір щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, у яких цей розмір менший за мінімальну зарплату (3,2 тис. грн) у перерахунку на 100% втрати працездатності. (127,5 тис. застрахованих осіб отримають новий підвищених розмір такої виплати).

Встановлюється максимальний розмір щомісячної страхової виплати, у тому числі особам, які втратили годувальника – не вище 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Потерпілому, який має право одночасно на щомісячну страхову виплату та на пенсію за інвалідністю, надається право вибору більшої виплати.

Джерело: “Приватний підприємець

, , , , переглядів: 907


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *