Володимир Красько: «Медицина – це моє життя, де хірургія – основне покликання в ньому»

Щасливе
15.11.2024  15:56

У стінах однієї з рівненських лікарень говорили про роботу хірурга, профілактику захворювань у дітей та дорослих, обстеження та поради з відомим хірургом для дітей та дорослих, новатором, власником медичної практики Володимиром КРАСЬКО.

Профілактика. Хоч ми й здорові, але як часто нам потрібно відвідувати хірурга?

– Під словом «профілактика» варто розуміти, як часто і коли потрібно звертатися до хірурга, аби бути здоровим. Тут варто чітко розмежувати планові й ургентні випадки. Якщо говорити про невідкладну допомогу, то треба розуміти, чим швидше допомога буде надана, тим менша ймовірність неприємних наслідків. До прикладу, якщо є різкі болі у животі у дитини, то її без жодних відстрочок потрібно показати лікарю, а далі вже згідно з діагнозом, подальше дообстеження або оперуємо, якщо в тому є нагальна потреба. Планова патологія не потребує терміновості. Тут варто знайти час для себе чи своєї дитини й показатися лікарю відповідно до рекомендованого календаря профілактичних оглядів. Саме при профілактичних оглядах виявляється ряд безневинних патологій, які можуть призвести до досить серйозних наслідків при невчасному лікуванні, у тому числі хірургічному.

Ті огляди хірургів, які пропонують дітям шкільного віку, вони обов’язкові для проходження?

– Зараз цей напрям медицини не в найкращому стані. Існує тенденція, що такі огляди можуть перекласти на загал, тобто та розсуд чи плечі педіатрів та сімейних лікарів, чи взагалі скасувати. На мою субʼєктивну думку, глобально по нозологіях це нічого не змінить, оскільки є чітка прямопропорційна статистика на кількість народжуваності чи населення. Але кількість запущених випадків побільшає, а це вже справа здоров’я та продуктивності нашої нації. Адже запобігти захворюванню, навіть якщо й доведеться все-таки оперувати на ранніх стадіях, завжди легше, ніж боротися з ускладненнями. Тим більше коли ми говоримо про реабілітацію і повернення працездатності.

Тут ще можна додати про можливість застосування сучасних технологій, наприклад лапароскопії. Про ці речі я можу говорити довго, питання в тому, чи вистачить нам часу і місця в колонці:)

Добре. Візьмемо середньостатистично, якщо немає ускладнень і скарг, чи достатньо раз у рік показати дитину хірургу?

– На перший погляд, просте, та насправді досить глибоке питання. Коротко маємо два напрямки: педіатрію і медицину для дорослих. Де відповідно віку і статі є чіткий алгоритм, якого важко чітко дотримуватися, але все-таки варто. У пригоді була б санітарно-просвітницька робота, але чомусь акцент на неї все меншає. Чому, не знаю. Але якби реклами здорового способу життя і як його підтримувати, було б більше, ніж реклами цигарок чи алкоголю, то і люди були б свідоміші. Це знаю точно. Однак не будемо віддалятися від теми, хоч тут теж може бути багато конструктивного діалогу. Не можу передбачити нові зміни з профілактики, але, відштовхуючись з власного досвіду, можу сказати. Після народження дитину слід обов’язково показати хірургу. Потім огляд орієнтовно в рік. Далі, умовно кажучи, на початку кожного «критичного періоду» розвитку дитини. Не слід боятися терміну «критичний», це звичайний період життя, привʼязаний до анатомо-фізіологічного розвитку. Щоб було простіше, можна застосовувати правило трійок: 3, 6, 9, 12, 15 років. Якщо батьки дійсно дбають про здоров’я свого чада, їм разом оптимально відвідати лікаря в цей період, і тоді, я впевнений, відсоток запущених захворювань знизиться. Ще хотів додати маленьку ремарку для тих, хто читатиме цю статтю. Не варто відправляти своїх дітей на профілактичний огляд наодинці. Окрім юридичного порушення, це може призвести до ряду наслідків порушення психосоматики. Наголошую: обговорення стану здоров’я пацієнта може бути виключно з батьками або законним опікуном. З настанням повноліття огляд лікаря-хірурга також присутній. Упродовж життя профілактичні огляди здійснюються за потреби, так само як і лабораторно-інструментальні обстеження. Але після 40 років ми виходимо з того, що лишилося з вичерпаного нами здоров’я. Вік, стрес, ендокринні зміни та ряд супутніх факторів беруть своє. Тут має бути постійний зв’язок з сімейним лікарем і чітке скерування до вузькопрофільних фахівців за потреби чи градації за віком та статтю. Звісно, за цей час у нас зʼявляться ще якісь хронічні захворювання, які дозволяють нам зустріти щасливу старість у черзі на профілактичний огляд, пробачте за гумор. Але в хірургії без нього ніяк. А якщо серйозно, як на мене, показуватися до спеціаліста хірургічного профілю в старшому віці потрібно мінімум раз на два роки.

А якщо говорити про дітей, до прикладу, мама наглядає за дитиною і їй треба розуміти, з якими симптомами, окрім болю у животі, варто звернутися до лікаря-хірурга?

– Є такий термін «сімейний лікар», який завжди на зв’язку, розумію, що зайвий раз не варто турбувати їх, але якщо присутнє слово «біль», чи п’ять ознак запалення: колір, припухлість, біль, порушення функції, набряк – якщо ці ознаки є і сімейний лікар не бере трубку, варто одразу їхати у приймальне відділення лікарні, там є спеціаліст-хірург, який надасть допомогу. У нас в Україні ставлення до пацієнтів набагато краще, ніж за кордоном, тут вам підтвердять всі наші українці, які змушені проживати за межами держави, відбулася переоцінка українських лікарів і відбувається медичний прорив.

Лапароскопія – чи ви є прибічником?

– Так, звісно, нема чого приховувати, вся інформація про нові впровадження, взагалі про операції є на моїй робочій сторінці в інстаграмі та на сторінках клінік, де я працюю. Існує твердження, що хірург повинен оперувати тим методом, яким володіє краще з урахуванням всіх особливостей робочої ситуації. Якщо говорити конкретно про мене, якщо є можливість зробити малоінвазивно, звісно, ми робимо операцію без великих розрізів, а через маленькі проколи чи інколи комбінуємо їх. Все індивідуально. Що стосується розвитку, у світі набирає обертів кіберхірургія роботизована хірургія. Звучить ніби щось космічне, але насправді простіше, ніж та сама лапароскопічна хірургія, за винятком технічного забезпечення. Не всі клініки зможуть проводити такі операції, але я вірю, що працюватиму і за таким новітнім методом. Все крок за кроком.

 

Чекаю на вас, ваш лікар Володимир КРАСЬКО

+380 68 995 6565

https://www.instagram.com/doc.kraskovg/

, , , , переглядів: 7


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *