20 років і майже 200 тисяч доларів: хто, як і навіщо відновлює синагогу в Острозі (+фото, відео)

Щасливе
15.07.2019  16:00

Одна з найбільших синагог Східної Європи розташована в Острозі. Уже 20 років її відновлює місцевий мешканець, етнічний єврей Григорій Аршинов. Григорій – професійний будівельник, що взявся за порятунок історичної пам’ятки та вклав у це вже понад 180 тисяч доларів. За його словами, перші євреї з’явилися в місті на запрошення князів Острозьких ще в XIV столітті. Сьогодні, за даними Асоціації єврейських громадських організацій України, на її території є близько 800 синагог, декотрі з яких збереглися лише частково.

Синагога — це молитовний будинок, де юдеї вивчають Святе Письмо та моляться. Сакральною будівлею може бути будь-яке приміщення, яке було освячене за спеціальним обрядом. За Талмудом, синагога має бути розташована в центрі єврейського поселення та на узвишші.

Одна з найбільших синагог в Східній Європі синагога функціонувала в Острозі до приходу радянської влади. У повоєнний час, за словами Григорія Аршинова, у будівлі синагоги хотіли зробити хлібозавод, але згодом (і аж до початку 90-х) її використовували як склад міськторгу. Існує легенда, що під час російсько-польської війни в 1792 році в синагогу залетіли два ядра, які не вибухнули саме через молитви.

Григорій Аршинов

Григорій Аршинов народився в Острозі у єврейській родині. 1985 року із батьком розпочав вивчати спадщину свого народу: “Пішли збирати ми з батьком списки острожан – євреїв, які загинули в Голокост. Така формувалась Чорна книга пам’яті (збірка свідчень і документів про Голокост, одне з найповніших видань якої вийшло в 2002 році в Єрусалимі. — ред.), і ми почали це збирати. Почали ставити пам’ятники”.

Григорій за фахом інженер-будівельник і займається реставрацією. Мав досвід роботи на об’єктах XVI–XVII століття в Києві та відчув у собі сили відновити острозьку синагогу. Міська рада підтримала ініціативу відновлення синагоги. І розпочалася робота: зафіксували стіни, зробили металеву раму, перекриття та покрівлю. У відновленій синагозі Григорій мріє створити постійну виставку. Він має багато експонатів, які хоче показувати в галереї, щоб місцеві пам’ятали, що в повоєнний період дві третини населення Острога були євреями.

За матеріалами сайту ukrainer.net.

, , переглядів: 1 225


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *