“Золотий” період Дубна припадає на останню чверть ХУІІІ ст., коли зі Львова традиційні контрактові ярмарки, що славилися на всю Польщу, були перенесені до Дубна. Контракти сприяли росту чисельності жителів міста: купців, ремісників.
У Дубні в різні часи перебували видатні українські діячі: І.Вишенський, Г.Сковорода, Б.Хмельницький, Т.Шевченко, В.Лисенко, польські – Т.Чацький, А.Мальчевський, французький принц Конде та інші.
Сучасне місто залишається архітектурною скарбницею. Крім замкового комплексу, тут знаходяться історико-архітектурні пам’ятки: синагога ХVІ ст., Спасо-Преображенська церква ХVІІ ст., корпус келій монастиря кармеліток та комплекс будівель колишнього монастиря бернардинів ХVІІ (костел якого у 1855 році був перебудований та освячений у Свято-Миколаївський православний собор), Іллінська та Георгіївська церкви поч. ХХ ст.
При в’їзді в Дубно з Рівного, на острові, знаходився вже неіснуючий Хрестовоздвиженський монастир, настоятелем якого на рубежі ХVІ та ХVІІ століть був Ійов Залізо (Іов Почаївський).