Коротка історична довідка

Щасливе
28.02.2018  10:36

Перша згадка про Рівне в історичних документах датується 1283 роком. Сучасна територія області — частина земель історичної Великої Волині.
Територія міста та його околиці були заселені з давніх часів. Про це свідчать археологічні знахідки – римський щит, прикрашений різьбленням, і окремі римські монети (II). Виявлено залишки поселень, що існували тут у добу бронзи. Місто приваблює своєю історією та архітектурою. Безцінними є архітектурні пам’ятки – дерев’яна Успенська церква з дзвіницею (1756) і будинок колишньої гімназії, де викладав історик М. Костомаров і навчався письменник В. Короленко.

Історія краю тісно пов’язана з просвітництвом в Україні. Тут жили і творили автор першого у Східній Європі підручника граматики і логіки Мелетій Смотрицький, першодрукар Іван Федоров та інші світочі української культури і писемності. Наша земля дала Україні Пересопницьке Євангеліє, яке відкрило і благословило дорогу до творчості рідною мовою. Саме на Пересопницькому Євангелії складають присягу президенти України.

Свято-Воскресенький Собор

Свято-Воскресенький Собор

У Рiвненськiй гiмназiї в 1844–1845 роках викладав видатний український iсторик, письменник та громадсько-полiтичний дiяч Микола Костомаров, у 1866–1871 — навчався вiдомий письменник-гуманiст Володимир Короленко. Національний університет «Острозька Академія» є унікальним закладом — правонаступником першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії, заснованої у 1576 році, з якою пов’язується ренесанс українського народу. Хроніка відродження академії починається з 1994 року, у 2003 році вона отримала статус національного університету.
Рівненщина багата на історичні та архітектурні пам’ятки. На державний облік взято 2933 пам’яток археології, 1761 — історії, 84 — монументального мистецтва. Серед них: комплекс пам’яток державного історико — меморіального заповідника «Поле Берестецької битви» в с. Пляшева Радивилівського району; Мурована, Кругла, Татарська вежі ХІУ ст., Богоявленська церква ХУ ст. у м. Острог; Межиріцький монастир ХУ ст. в с. Межирічі Острозького району; палаци князів Острозьких і Любомирських ХУІ-ХУІІІ ст. в м. Дубно та інші. Відновлено археологічні дослідження літописних міст Дорогобуж (Гощанський район) та Пересопниця (Рівненський район).
Територія сучасної Рівненщини увійшла до складу величезної Волинської губернії Російської імперії і проіснувала до її краху. Після громадянської війни та інтервенції вона була захоплена Польщею і в 1921 р. за Ризьким договором знову відійшла до неї, а на початку Другої світової війни, після захоплення Польщі фашистською Німеччиною ці землі разом з іншими західноукраїнськими землями були возз’єднані у складі Української РСР.
Незважаючи на значні руйнування під час світових і громадянських воєн на Рівненщині збереглися фортифікаційні і монастирські споруди, закладені ще в середньовіччі, різностильові православні, католицькі та іудейські культові споруди ХVII-XX ст. Архітектурна спадщина цивільного призначення представлена переважно житловими і адміністративними будинками та історичними пам’ятками ХVII-XX ст. На території області розташований природний заповідник і кілька інших визначних природних пам’яток загальнодержавного значення.

, , переглядів: 7 683


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *