Вона прожила лише 27 років, мала різного кольору очі – коньячного та зеленого. Її сіоністська краса, витончена фігура та жіноча харизма не давала спокою чоловікам… Історія життя польської поетки єврейського походження Зузанни Гінчанки зараз переживає ренесанс зацікавленості до її особистості як у Польщі, так і в Україні. І це не дивно, оскільки найщасливішу частину свого короткого життя Зузанна Гінцбург прожила в Рівному.

Зузанна Гінцбург
Родина
Сусанна-Поліна Гінцбург народилася 9(22) березня 1917 року у Києві в родині адвоката Семена Борисовича та Цецилії Абрамівни Гінцбург. Невдовзі родина, втікаючи від більшовиків, опинилася в Рівному, де проживала родина Цецилії.
В той час у Рівному проживало близько 30 тис. населення, серед яких більша частина – євреї.
Абрам Сандберг, дідусь Зузанни, успішний рівненський фармацевт та торгівець супутніми товарами, мав мережу аптек, аптечних складів та магазин. На будинку Сандбергів у самому центрі Рівного майоріла вивіска: “Аптечний склад Сандберга, Рівне, 3 Мая, 132 ялинкові прикраси, насіння, косметика, одеколони, лікувальні засоби, галантерея, іграшки, все для фотографії. Низькі ціни”.
До речі, будинок Сандбергів не зберігся, був знищений під час бомбардувань у 1944 році. Приблизне місце його знаходження – площа перед Рівненським академічним театром, де тепер встановлений “камінь спотикання” на честь Зузанни.
Бабуся Зузанни, Хая-Клара Сандберг (в дівоцтві Глікман), відома в Рівному меценатка та благодійниця, відразу взяла на себе відповідальність за виховання онуки. Зуза (так називали дівчину в родині) була влаштована бабцею до французького дитячого садка в Рівному, який розміщувався у провулку Казначейському.
Перебуваючи в місті, російськомовна родина Гінцбург, у тому числі Зузанна, обирає мову спілкування – польську. Писати вірші дівчинка почала ще з 3-4 роки, чим дуже пишалася бабуся.
Батьки дівчинки невдовзі розлучилися – тато Шимон не зміг себе реалізувати в Рівному як юрист. Чоловік виїхав до Америки й ніколи не брав участі у вихованні дитини, у тому числі й фінансово. Однак Зузанна його виправдовувала та вигадувала різноманітні історії, розповідаючи подругам, що він тепер актор в Америці, що висилає їй фотографії та називається тепер не Шимон Гінцбург, а Сєня Гардені.
Мама Зузанни, Цуня, маленька вродлива жінка з великим бюстом, знову вийшла заміж – за інженера-хіміка з пивоварного заводу “Bergschloss” і виїхала з ним до Іспанії.
Дівчинка вчилася у престижній Рівненській державній польській школі ім. Тадеуша Костюшка з польською мовою викладання. У шкільному журналі “Echa szkolna” почала друкувати власні поезії. У 1931 році її вірш “Uczta wakacyjna” був підписаний першим її псевдонімом Зузанна Гінзбуржанка. У 1934 році вірш “Граматика” був відправлений на літературний конкурс молодих поетів від часопису “Літературні відомості” до Варшави й отримав відзнаку. В Рівному вона вступила до поетичної групи “Волинь”, членами якої були волинські літератори Чеслав Янчарський, Юзеф Лободовський, Вацлав Іванюк, Стефан Шайдак, Владислав Мільчарек та інші.
У 1936 році за порадою модного тоді польського поета Юліана Тувіма Зузанна вступила до Варшавського університету на філологічний факультет. У Варшаві в богемних літературних і мистецьких колах юна харизматична красуня-поетеса користувалася шаленою популярністю.
Друга світова війна
Щоліта Зузанна приїжджала до бабусі в Рівне. У Рівному тоді було цікаво: процвітали знамениті Волинські Торги, вирувало театральне життя, кіно, спорт… а головне – старі друзі. Однак літо 1939 року затримало Зузанну надовше… Почалася друга світова війна.
Частина Польщі була захоплена німцями. Інша частина, в тому числі й Рівне, відійшла до СРСР. Так Зузанна разом з бабусею опинилася під радянською владою. Будинок бабусі швидко націоналізували. Хая Сандберг перебралася у маленьку кімнату прислуги. На сімейній раді було вирішено відіслати двадцятидворічну Зузанну до Львова, де можна було розчинитися між людьми. Дівчина працює перекладачкою на російську мову. У Львові вона вийшла заміж за мистецтвознавця Міхала Вайнцігера, чим здивувала усіх друзів. Він був на 14 років старший, занадто серйозний, але… так мало бути.
У 1941 році, коли німці зайшли до Львова, почалися страшні випробування пари. Міхал зовні був не схожий на єврея, і йому було простіше жити з підробленими документами, на прізвище Данилевич. Зузанні жити так було важко, бо мала виразну сіоністську зовнішність. Двічі її зраджували сусіди, видаючи єврейку гестапівцям. Допомогли підроблені документи, де вона була зазначена як вірменка. Зуза написала вірш про зрадницю-сусідку Хоміновну, який став після війни аргументом для арешту цієї особи.
Зі Львова подружжя переїхало до Кракова, де часто змінювало помешкання, ховаючись від гестапо. Так продовжувалося до зими 1944 року. Однак і це не врятувало їх. Раніше був заарештований та знищений Міхал, пізніше – Зузанна.
Польські дослідники виявили в архівних документах Польського комітету опіки над ув’язненими дві записки, написані рукою Зузанни, остання – датована 18 квітня 1944 року, тобто за місяць до звільнення Польщі від нацистів. Вона просила теплі шкарпетки, мило, літню блузку та сукню. Більше від неї відомостей не було. Десь у цей час вона була розстріляна в концтаборі Плашув під Краковом.
Зузанні Гінчанці було лише 27 років…

Зузанна Варшава

Батько Шимон Гінзбург

біля дверей будинку в Рівному

Біля рівненської пошти з колегою

будинок бабусі в Рівному той що з короною

Варшава 1935

Варшава

Відпочинок в Клевані з подругою

Відпочинок на дачі в Клевані

Зузанна з двоюрідною сестрою Лідкою Нагід

камінь спотикання

мама Цецилія

Міхал Вайнцінгер_1933 чоловік Зузанни

рівненські тенісні корти

Школа ім. Т.Костюшка Рівне. Тепер приміщення поліції по вул. Хвильового

школярка

Юзеф Лободовський – перше кохання
Завідувачка відділу краєзнавства Рівненської обласної бібліотеки Олена Гумінська
https://libr.rv.ua/
Традиційно щосереди у відділі краєзнавства Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки (вул. О. Борисенка, 6) відбуваються публічні лекції на теми, пов’язані з історією міста Рівного та Рівненщини. Теми лекцій анонсуються на сайті, фейсбук- та інстаграм-сторінках бібліотеки. Запрошуємо сердечно!
Читайте також : У Рівному відбудеться пішохідна екскурсія «Сакральні споруди центра Рівного»