Рівненський природний заповідник багатий на рідкісні види рослин і тварин. Розташований в межах чотирьох районів області він охоплює унікальну територію, де збережена багата природа Полісся.
Це другий за величиною заповідник в Україні. Його площа понад 42 тисяч гектарів, а його територія розміщена в 4 районах області – Володимирецькому, Сарненському, Рокітневском і Дубровицькому.
Створений заповідник був у 1999 році. Складається з шести лісництв: Північного, Старосельського, Бєльського, Білоозерського, Карасинського і Грабунского. Територія, що охороняється істотно розкидана. Таким чином, на північному сході заповідник межує з Житомирською областю, на північному-заході – з Волинською, а на півночі – з сусідньою Білоруссю.
Флора і фауна у цій місцевості мають важливе наукове і природоохоронне значення. Унікальні ландшафти, болота, ліси, слабка заселеність території – все це допомогло зберегти первозданний рослинний і тваринний світ. Тут проводиться робота, спрямована на збереження рідкісних, зникаючих видів рослин і тварин.
На території заповідника спостерігається унікальне поєднання болотних, озерних і лісових природних комплексів Західного Полісся. Найбільшою цінністю цього заповідника вважається присутність у ньому боліт всіх типів Українського Полісся.
У флорі Рівненського природного заповідника рідкісні рослини дослідниками розподілено на три основні групи:
1) види, які занесені до Червоної книги України: швейхцерія болотна, росичка середня, росичка англійська, лікаподіелла заплавна, орхідеї – хамарбія болотна, коручка болотна та пальчатокорінник м’ясочервоний, шолудивник королівський, ситник бульбистий, верба чорнична, хамедафна чашкова, журавлина дрібноплідна, діфазіаструм Зейлера;
2) рідкісні види: осока дводомна, осока тонкокореневищна, осока торфова, верба лапландська;
3) види, мало поширені в Українському Поліссі: журавлина болотна, осока багнова, лісовий вид толокнянки звичайної.
Ссавців у заповіднику визначено понад 60 видів, з них найбільша група – це гризуни (понад 20 видів). Досить розповсюдженими є бобер річковий, білка, заєць-русак, лисиця звичайна, вовк, єнотовидний собака, куниця лісова та кам’яна, ласка, свиня дика, козуля, лось. Зустрічаються і види, які занесені до Червоної книги України: видра річкова, рись, кіт лісовий, борсук, горностай, норка європейська та інші.