Харчування є однією з найважливіших складових здорового розвитку малюка. Правильний вибір їжі допомагає зміцнити імунітет, забезпечити організм усіма необхідними поживними речовинами та попередити захворювання. Проте деякі продукти можуть викликати алергічні реакції, що є серйозною проблемою для багатьох батьків. У статті розглянемо основні принципи дитячого харчування, надамо поради щодо уникнення алергічних реакцій. Також підкажемо, як правильно вибирати пюре дитяче для малюків.
Про алергію у дітей
Повністю убезпечити дітей неможливо, адже харчування у школі чи дитячому садку неможливо контролювати. Навіть незначні на перший погляд прояви алергії, як висипи чи чхання, мають серйозні наслідки. Тому берегти здоров’я дітей потрібно змалечку, поступово вводячи у раціон продукти та відслідковуючи реакцію. Найчастіше алергія з’являється за першого прикорму, тому варто вибирати їжу належної якості та без хімічних домішок.
Зазвичай перші симптоми алергії проявляються дуже швидко після споживання продукту. Може з’явитись висипка, блювота або загальне відчуття неспокою. Останній симптом найбільш небезпечний, оскільки може свідчити про початок анафілаксії. Цей різновид дуже швидко розвивається та несе пряму загрозу життю: ускладнюється дихання та різко падає кров’яний тиск.
Як запобігти розвитку алергії у малюків
У розвитку алергії основну роль відіграє генетична схильність, адже ця хвороба може передаватися у спадок. Додатковими факторами можуть слугувати:
- невчасне введення в прикорм алергенних продуктів;
- різкі зміни у способі життя, доки імунітет малюка не сформувався;
- наявність вдома поширених алергенів, як шерсть тварин або пил;
- забруднене повітря та вода — сприяють розвитку алергічних реакцій навіть без генетичних передумов.
У більшості дітей є схильність до тих чи інших алергій, але часто вони не проявляються за все життя. Проте за наявності вдома інших алергенів реакція може стати постійною. Найчастіше у дітей проявляється алергія на томати, цитрусові та шоколад. Батьки повинні уважно слідкувати за першим введенням прикорму та робити паузи між використанням нових продуктів, щоб вчасно помітити негаразди.
Визначення харчової алергії проводиться клінічними спостереженнями та аналізами, адже у багатьох хвороб можуть бути схожі симптоми. Допоможуть шкірні алергопроби, які можна замовити у приватних лабораторіях. Потім складають план лікування для полегшення симптомів, але надзвичайно важливо уникати контакту з алергеном.
Іноді визначити проблемний продукт надзвичайно складно. У такому разі можна замовити розширену алергопанель, де будуть працювати з більшістю відомих продуктів.
Зменшити шанси на появу алергічної реакції можна лише ретельним контролем харчування дитини, а також обмеженням потенційних алергенів. Такі продукти вводять у раціон маленькими кількостями, поступово збільшуючи об’єм та ретельно відслідковуючи реакції.
На правах реклами