«Ваше здоров’я»: рівнянка Олена Гандзюк – про необхідність обстеження на ВІЛ

Мисливсько-спортивний комплекс «Сокіл»
Щасливе
26.05.2015  19:45

«Ваше здоров’я»: рівнянка Олена Гандзюк – про необхідність обстеження на ВІЛ

Про те, як запобігти та виявити ВІЛ-інфекцію, розповідає у першій програмі проекту «Ваше здоров’я» головний лікар Рівненського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Олена ГАНДЗЮК:

“Перш за все, хочеться звернути увагу на необхідність перевірки на ВІЛ-інфекцію.

З першого погляду здається, що ця хвороба нас не стосується і що потрібно дочекатися якихось симптомів ВІЛ-інфекції, але доки ми будемо чекати симптомів – буде пізно.

Обстежуватися потрібно хоча б для того, щоб знати, що у вас ВІЛ-інфекції немає. При обстеженні ви отримуєте ще й передтестове консультування: про перебіг ВІЛ-інфекції, про шляхи її передачі, про необхідність обстеження та про частоту обстеження.

Обстеження потрібно всім тим, хто веде статеве життя і не знає про ВІЛ-статус свого партнера. Тобто, люди, які репродуктивно активні, повинні обстежуватися час від часу на ВІЛ-інфекцію.

«Ваше здоров’я» – новий проект OGO.ua

Особливо проходити перевірку потрібно тим, хто хоча б раз вживав ін’єкційні наркотики. І, звісно, тим, хто відчуває в собі потребу обстежитися на ВІЛ.

В останні роки ми бачимо, що ВІЛ-інфекція передається не лише ін’єкційним шляхом. Якщо ще декілька років тому шлях передачі захворювання у 80% випадках був через ін’єкцію, то на сьогодні майже у 70% випадках – статевий шлях передачі. Тому, фактично, люди із 15-16 річного віку до 54 років знаходяться у зоні ризику та повинні перевірятися.

Якщо ще 10 років тому було трохи більше 200 випадків захворювання на ВІЛ, то на сьогодні ми зареєстрували майже 2 500 випадків. Тобто, епідемія поширюється та розвивається. Єдине, що нам вдалося, – її стабілізувати. Приросту не спостерігається.

І ще хочу звернути увагу на те, що перевірятися треба, якщо у вас є інформація, що ваш статевий партнер ВІЛ-позитивний, або ж коли є інформація, що ваш статевий партнер вживав або вживає ін’єкційні наркотики. Тобто, імовірність зараження ВІЛ-інфекцією є. Перш за все піти обстежитися, у такому випадку краще звернутися до Центру СНІДу.

Перший гість програми «Ваше здоров’я»

Коли все-таки результат позитивний, потрібно ставати до нас на облік і починати лікування. Адже пацієнти, які зняходяться на АРТ-терапії, живуть, народжуюють здорових не ВІЛ-інфікованих дітей і продовжують повністю повноційне життя. Така терапія є пожиттєва і якісна.

Максимально вдалося наблизитися населення до обстеження. Перше – це географічно: тобто людина може прийти до себе в поліклініку і здати кров, потім ця кров звозиться до нас в лабораторію, де ми робимо аналізи, а може прийти й до нас у Центр СНІДу, якщо людина хоче більше конфіденційності. Наступним етапом є конфіденційність. Кров може здаватися анонімно. Єдиний випадок, коли ми видаємо результати за паспортом – коли потрібно довідку для виїзду за кордон чи за місцем роботи й таке інше.

Запорукою хорошого та якісного обстеження є добровільність, тобто всі аналізи робимо лише за добровільною згодою пацієнта. І головне те, що 100% обстежень – безкоштовні.

У Центрі профілактики та боротьби зі СНІДом дуже хороша матеріальна база. Ми отримали нове, потужне обладнання і маємо можливість дуже швидко отримати результат: через півдня, або ж на наступний день.

Отож, процедура здачі крові така:

Обстеження є добровільним, конфіденційним та безкоштовним. Є ряд документів, які людина заповнює. Перш за все, це добровільна згода, якою людина підтверджує, що вона хоче за за власним бажанням дізнатися чи є вірус в організмі, чи ні. У згоді вказується прізвище, ім’я, по батькові, дата і підпис. Дані реєструються у документації, і людина йде у маніпуляційну здавати кров. Результат, як правило, може бути готовий на наступний день або через 2 дні.

переглядів: 7 014

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *