Хірургів недаремно вважають вищою кастою медицини, адже від їхніх вмінь, знань і навичок залежить життя та здоров’я їхніх пацієнтів. У сьогоднішній розповіді ми познайомимо читачів журналу “РІВНЯНИ“ докладніше з Алхіміком у своїй, медичній галузі, відомим на Рівненщині та за кордоном хірургом Андрієм ЖИЛІНСЬКИМ – завідувачем відділення ургентної хірургії КНП “Центральна міська лікарня“ Рівненської міської ради, хірургом вищої категорії, спеціалізованим онкохірургом, головним позаштатним хірургом Рівненського міськвиконкому з 2014 року, який водночас курує всю хірургію м.Рівного.
– Давайте підсумуємо рік, який завершується: що вважаєте особистим головним досягненням у хірургії? Які нові операційні методики впровадили?
– Особливий статус належить лапароскопічним операціям. Щорічно зростає число і розширюється спектр мініінвазивних втручань під контролем УЗД.
Я спеціалізуюся на реконструктивних операціях на кишечнику, вузькопрофільних та важких операціях на печінці та підшлунковій залозі. Такі оперативні втручання на ці органи виконуються тільки в нашому відділенні.
Лікарнею придбано апаратуру, яка дозволяє лікувати наших хворих за допомогою VAC-терапії. У нас є три апарати для ультразвукового дебридингу ран з наступною VAC-терапією. Це сучасне лікування ран, яке дозволяє суттєво пришвидшити загоювання будь-яких ран – від маленьких на кінцівках до величезних ран черевної порожнини, лікування перитонітів та різних гнійних ускладнень.
На базі ургентного відділення налагоджено цілодобову можливість виконання лапароскопічної хірургії. Освоєно операції на наднирникових залозах і вже проведено достатню кількість таких операційних втручань, з повним видаленням або зі збереженням надниркової залози при, в основному, доброякісних пухлинах цієї залози.
Окрім того, за цей рік впроваджено лапароскопічні операції в хірургії стравоходу та шлунка. Якщо взяти панкреатичну хірургію, то у нас впроваджено в практику методику гастро-панкреато-стомії. Завдячуючи цій методиці, хворому повертають природний процес травлення в шлунку. Ще одне з нових запроваджень цього року з гарними показниками та результатами – хірургія важкого ожиріння та цукрового діабету. Метаболічній хірургії відводиться особливе місце. Пацієнтам з суперожирінням робиться реконструкція шлунка та кишечника, і за рахунок цього вони худнуть.
На базі відділення впроваджено нову мініінвазивну операцію та протягом цього року вже зроблено декілька десятків операційних втручань на тазовому дні (це операції на грижах тазового дна – ред.). Дуже багато людей замовчують наявність подібної проблеми та соромляться звертатися до фахівців, коли в них випадають тазові органи через промежину, вони страждають та приховують це. Але ми в цьому році ввели в практику сучасну методику лікування – Prolift method.
На операційний потік поставлена лапароскопічна хірургія пахових, вентральних та діафрагмальних гриж. Зроблено більше 200 операцій з дуже гарними показниками та результатами – без ускладнень, через добу після операційного втручання хворі йдуть додому. Проведено декілька резекційних операцій товстого та тонкого кишечника лапароскопічним методом.
– Андрію Петровичу, я знаю, що Жилінські є піонерами панкреатичної хірургії та новаторами у запровадженні деяких хірургічних операцій…
– Так, ми з батьком є піонерами панкреатичної хірургії в Рівненській області. Ми впровадили резекційні операції на підшлунковій залозі та печінці, які на той час не виконувались в нашій області. А я рівнявся на батька, вчився в нього, впровадив лапароскопічні операції та постійно їх удосконалюю.
– Якими операціями пишаєтесь?
– Родзинкою, а точніше моїм досягненням хірургічних впроваджень та інновацій, є операційне втручання на підшлунковій залозі з використанням мікрохірургічної техніки.
Окрім того, також реконструктивні операції на кишечнику.
– Вже вп’яте пройшов науково-практичний проект “Рівненські хірургічні дні“. Що цей проект в себе включає?
– Вже п’ятий рік поспіль, у листопаді, у Рівному відбулася науково-практична конференція з міжнародною участю “Актуальні питання практичної хірургії”. Наша конференція не є високонауковою, скоріше – високопрактичною і входить до складу проекту “Рівненські хірургічні дні”. Це науковий форум, але він тісно пов’язаний з практичними результатами лікування, що дуже важливо для нас. Цей проєкт включає в себе майстер-класи та навчання. “Рівненські хірургічні дні” традиційно проходять за підтримки КНП “Центральна міська лікарня” РМР, Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії медичних наук, обласного та міського управлінь охорони здоров’я та Асоціації хірургів Рівненщини. У форумі взяли участь не тільки українські хірурги, а й представники Польщі, Білорусі та Литви.
Перше пленарне засідання конференції було присвячене проблемам судинної хірургії, на другому розглядали питання, пов’язані з абдомінальною хірургією. Загалом під час конференції було розглянуто багато актуальних тем, порушено основні проблеми, які зустрічаються в сучасній хірургії, та запропоновано їхнє ефективне вирішення. Завершуючи конференцію, я в доповіді зупинився на проблемах венозного тромбоемболізму при хірургічному лікуванні гострого деструктивного холециститу за умов коморбідності.
– Про що мрієте? Що хочете запровадити в майбутньому?
– У планах – проведення майстер-класу з живою хірургією за участі професора Піньята (Італія). Плануємо освоєння азів реконструктивної та пластичної хірургії грудної клітки та передньої черевної стінки.
На шляху людини, яка наважується прямувати Своїм Шляхом, трапляються основні перешкоди, страх поразки, страх того, що ці перешкоди – Свій Шлях – пройти неможливо, що неможливо досягти своєї мрії. Однак Андрій Жилінський, як справжній Алхімік, успішно долає всі перешкоди, щоб знайти свій “філософський камінь“ – свою мрію, до якої так прагне. Водночас просту та містичну – допомагати людям та лікувати хвороби. Тому що, коли ти чого-небудь забажаєш дуже сильно, весь Всесвіт допомагає тобі досягнути цього.