Над входом до Рівненської обласної дитячої лікарні — два прапори: України та Євросоюзу. І це сприймається не як “показуха”, а як логічне свідчення чіткого курсу головного лікаря закладу Віталія БОЙКА та його команди. Адже в умовах обмеженості фінансування й повільного запровадження медичної реформи тут не перший рік роблять усе можливе, аби крок за кроком наближувати провідний дитячий лікувальний заклад Рівненщини до високих європейських стандартів медичної допомоги.
Розмову з Віталієм Ярославовичем розпочали із тривожної ноти: головний лікар повідав, що останнім часом до закладу почало надходити більше онкохворих дітей, причому не з північних районів, а з, умовно кажучи, благополучних. Вочевидь, не лише Чорнобиль тому причиною, а цілий комплекс факторів, серед яких не останній – незбалансоване харчування, вживання великої кількості модифікованих продуктів із шкідливими хімічними домішками…
– На превеликий жаль, досить актуальними для нас стають задуми розширення потужностей онкогематологічного відділення, – зізнається Віталій Бойко. – Адже пацієнтів тут лише більшає… Зараз тут 20 ліжок, плануємо обладнати ще з десяток. Це особливо актуально зважаючи на те, що до Рівного приїжджають на лікування й онкохворі діти з інших областей – проходять процедури променевої терапії на лінійному прискорювачі в обласному онкодиспансері, а лежать і отримують допоміжне лікування – у нашій лікарні. А термін перебування саме в онкогематології — досить тривалий, зазвичай на один курс лікування йде не менше, ніж півтора-два місяці. Тож умови перебування у відділенні, його пропускна спроможність стають за таких умов питаннями першочергової важливості. Сподіваємось, найближчим часом нам вдасться і збільшити ліжковий фонд відділення, і покращити умови перебування. Ставимо за мету до Нового року вийти на показник: одна палата – одна дитина з мамою.
А тим часом уже до цьогорічного Дня незалежності України в обласній дитячій лікарні планують відкрити після капітального ремонту частину реанімаційного відділення. Контраст між колишнім і нинішнім виглядом палат – приємно вражає: у цьому вдалося переконатись на власні очі, пройшовши разом із головним лікарем коридорами відділення й зазирнувши до майбутніх європалат.
– Це те відділення, через яке щороку проходить близько тисячі важкохворих дітей, – коментує Віталій Бойко. – Тож для нас особливо важливо покращити умови спільного перебування дітей із батьками і їх виходжування. Плануємо й збільшувати у подібних відділеннях штат медсестер, наскільки дозволятимуть можливості, щоб в ідеалі на кожні дві дитини припадала одна медична сестра.
За словами головного лікаря, “ціна питання” першої черги ремонту реанімаційного відділення – мільйон гривень. Усі необхідні ресурси вдалося залучити завдяки співпраці з небайдужими людьми-благодійниками – такими, приміром, як благодійна організація “Серце дітям України”, яку очолює Марина Кузьмічова.
– Останнім часом у нас склалась гарна традиція: благодійники допомагають ремонтувати відділення, а обласна влада – оснащувати їх сучасною медичною технікою, – розповідає Віталій Бойко. – Таке поєднання зусиль приносить гарний результат. Зокрема, останнім часом завдяки сприянню керівництва облдержадміністрації та обласної ради у нас з’явились новий лапароскоп та два комплекти апаратів штучної вентиляції легенів, реанімаційних столів та слідкуючого обладнання для реанімації новонароджених. Тож, сподіваємось, і цього разу керівництво області допоможе з придбанням медичного обладнання до нашого відремонтованого реанімаційного відділення.
А дякуючи співпраці з ПриватБанком, лікарня нещодавно отримала у дарунок від банківської установи електроенцефалограф вартістю 200 тисяч гривень для моніторингу за важкохворими неврологічними пацієнтами та гематологічний аналізатор для клінічної лабораторії вартістю 320 тисяч гривень.
Важлива складова переходу на європейські стандарти обслуговування пацієнтів – це автоматизація процесів роботи такого складного і розгалуженого організму, як обласна дитяча лікарня. Саме для цього кілька років тому в медзакладі розпочали створення єдиної автоматизованої інформаційної системи лікарні. Суть задуму – пов’язати в єдину комп’ютерну мережу поліклініку та стаціонар, щоб від моменту надходження дитини до лікарні й аж до її виписки вся інформація фіксувалась, оперативно передавалась та зберігалась в електронному форматі. Економитиметься час, зменшиться паперова тяганина – а в підсумку діти отримають якіснішу медичну допомогу. Нині локальна мережа вже з’єднала приймальне відділення, травмпункт і лабораторію медзакладу.
До речі, не всі знають, але з 1 січня 2017 року в обласній дитячій лікарні вже можна записуватись на прийом до лікаря заздалегідь.
– Це дає економію часу батькам маленьких пацієнтів, адже як можна пояснити річній дитині, чому потрібно сидіти кілька годин у “живій черзі” до кабінету лікаря? – зауважує Віталій Бойко. – А так – менше черг, менше невдоволених, до того ж, можна наперед спрогнозувати навантаження на того чи іншого лікаря.
Не один рік турбувало головного лікаря, працівників і відвідувачів обласної дитячої лікарні незручне сполучення між відділеннями у різних корпусах, куди надходять невідкладні хворі діти. Тож, коли торік лікарню відвідав голова облдержадміністрації Олексій Муляренко, головний лікар наочно продемонстрував керівнику області, наскільки важливо покращити маршрути між корпусами лікарні, облаштувавши зручний під’їзд для “швидких”. І звернувся з проханням про допомогу. Минув рік – і нині приємно констатувати, що справа зрушила: розпочалась друга черга ремонту приймального відділення лікарні загальною вартістю 6,2 млн грн. Це покращить умови роботи лікарів і перебування хворих, збільшивши оперативність надання медичної допомоги.
– Користуючись нагодою, хочу подякувати керівництву облдержадміністрації та обласної ради, а також колегам-депутатам облради за сприяння у зміцненні матеріально-технічної бази нашого закладу, – підсумовує Віталій Бойко. – Сподіваюсь, що, спираючись на розуміння колег з усіх депутатських фракцій, нам вдасться максимально врахувати потреби обласної дитячої лікарні й при формуванні та затвердженні бюджету Рівненщини на 2018 рік. Вдячний і всім громадським організаціям та благодійним фондам, з якими співпрацюємо, адже тільки так, єдиною командою однодумців, ми можемо крок за кроком покращувати умови лікування й перебування дітей та їхніх батьків у нашому медичному закладі. Аби якнайбільше маленьких пацієнтів та їхніх мам виходили зі стін лікарні не з втомою і роздратуванням, а з відчуттям щирої вдячності всім, хто їх лікував і виходжував.