Микола КАРАПЕТЯН: «Сьогодні дуже важливо покращувати життя простих людей!»

Щасливе
29.06.2018  21:31

Серед усіх реформ, які відбуваються зараз в Україні, чільне місце займає децентралізація. Завдяки цьому більшою мірою увага акцентується на місцевих громадах, створенні та діяльності об’єднаних територіальних громад (ОТГ). У 2016 році виникла Радивилівська міська об’єднана територіальна громада, в яку, окрім Радивилова, входять селищні ради Башарівка, Дружба, Немирівка, Підзамче. Своїм досвідом управління та розвитку ОТГ поділився Микола КАРАПЕТЯН – міський голова Радивилова.

Автор фото: Володимир ЯЩУК (м. Радивилів).

– Розкажіть, будь ласка, про життя громади, яку очолюєте. Що змінилося з часу створення ОТГ?

Перш за все, з’явилося додаткове фінансування для місцевого бюджету. Раніше більша частина податків скеровувалася в обласний та державний бюджет. Для місцевої громади нічого не залишалося. Хіба що кошти від єдиного податку та податку за оренду землі. Після утворення об’єднаної територіальної громади додалося потужне джерело фінансування бюджету ОТГ – податок на доходи фізичних осіб. Завдяки тому, що на території об’єднаної громади є сільськогосподарські підприємства, ми можемо суттєво поповнити нашу казну. В свою чергу, нові фінансові ресурси дають змогу почати вирішувати нагальні потреби у всіх сферах: освіта, охорона здоров’я, дошкільна освіта, інфраструктура. Вперше за багато років виникла можливість забезпечити всі потреби людей, які мешкають на території об’єднаної територіальної громади.

 

– Одне із завдань, яке стояло перед вами минулого року – реконструкція дитячого садочка в Радивилові. Вдалося цього досягти?

Так, дитячий садочок відкрили на початку 2018 року. На церемонії відкриття був присутній голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко. Робота цього дошкільного закладу суттєво скоротила чергу на місце в дитячому садочку. Впевнений, що чергу ми зведемо до нуля. Крім цього, активно відкриваємо подібні заклади й у селах. Кожен садочок, який є у сільській місцевості, має 3-4 групи. Хоча раніше працювала тільки одна група. А дітей було в кілька разів більше. Для прикладу, не так давно відкрили групу у Дружбівській сільській раді. Перед цим у приміщенні був капітальний ремонт, облаштували опалення. Цьогоріч хочемо відкрити подібну групу в селах Башарівці, Немирівці та інших. Це забезпечить маленьких мешканців громади місцем у дошкільному закладі. Адже, якщо не вистачатиме місця у міському садочку, ми зможемо відвозити дітей у сільські садочки. Приміром, Немирівка зовсім близько до Радивилова – всього за два кілометри. Прагну до того, щоб усі діти дошкільного віку мали можливість відвідувати дитячі садочки.

 

Фото radyvylivrada.gov.ua.

– Скажіть, будь ласка, а в якому стані знаходяться школи?

Хочу зазначити, що розбудовуються не лише дитячі садки, а й школи. Великий обсяг роботи вдалося зробити у попередніх роках – у 2015, 2016. Побудували нову котельню у копанівській школі, налагодили внутрішнє опалення, замінили вікна та двері. Аналогічно збудували котельню та  налагодили опалення у башарівській школі. Також купили шкільний автобус для сіл Башарівка та Підзамче. У Підзамче – опорна школа, а башарівська та копанівська школи є її філіями. У Немирівській школі майже цілком перекрили дах. Раніше, до створення ОТГ, такі роботи не відбувалися. Навіть начальник відділу освіти Рівненської ОДА Григорій Таргонський відзначив  до цього нічого подібного не було.

Прагну працювати у тому ж дусі – руки опускати ніколи. Та й держава повинна повернутися до нас обличчям, допомагати нам, розуміти наші потреби. Зараз є багато нюансів у взаємостосунках держави та місцевих громад.

 

– Розкажіть, будь ласка, детальніше, що саме маєте на увазі?

На наші плечі хочуть перекласти забезпечення пільг та субсидій. Ми вимушені їх фінансувати, адже це тепер наш обов’язок. І вже є прецеденти щодо цього. Дубенська міська рада вже програла суд за позовом «Укртелекому» через обов’язок виплачувати пільги та субсидії. І нині це додатковий тягар для місцевих бюджетів, адже саме держава повинна забезпечувати виплату пільг та субсидій. Таке новаторство – негатив для місцевого самоврядування А тепер доведеться кардинально змінювати плани. Ці гроші ми могли б витратити на благо людей. Скажімо, одне із насущних завдань – ремонт доріг. Думаю, це актуально не лише для Радивилівської об’єднаної територіальної громади, а й для інших ОТГ. Проблему поганих доріг не вирішували в Україні роками. У місті Радивилові ситуація з дорогами краща, адже поволі їх оновлювали. Я на посаді міського голови вже 16 років, і за цей час ремонтували не лише дороги, а й майдани, площі та парки, реконструювали тротуари. А в селах інфраструктура взагалі занедбана. Нині почали поволі змінювати ситуацію на краще. Нещодавно ми подали документи для отримання допомоги за програмою розвитку інфраструктури від Рівненської ОДА. Минулого та позаминулого року освоїли  всі кошти, які отримали за цією програмою. У 2017 році таке фінансування було значно меншим, адже з’явилося більше об’єднаних територіальних громад. Очікуємо, що й цього року отримаємо фінансування за цією програмою й сподіваємося на подальшу тісну співпрацю з обласною державною адміністрацією.

 

– Відомо, що для багатьох сіл велика проблема – відсутність вуличного освітлення. Для вашої громади – це актуально?

Так, зараз у Радивилівській ОТГ ми почали встановлення освітлення на вулицях там, де його раніше не було. Якщо місто освітлене, то у селах жодна лампочка не горить! І ми почали активно працювати задля змін. Зараз повністю освітили села Башарівка, Перенятин. На сьогоднішній день у селах Дружба та Новоукраїнка встановлюємо освітлення. Хочемо за півтора два роки освітити усі населені пункти. Минулого року для громади купили вантажний автомобіль, обладнаний вишкою. Коштував він півтора мільйона, але ці кошти швидко відпрацюємо, оскільки наші спеціалісти з благоустрою виконують усі роботи з монтажу освітлення у населених пунктах. І це суттєва економія коштів. Якщо згідно із кошторисом за це потрібно заплатити 600-700 тисяч гривень, то ми все робимо економніше –  витрачаємо гроші лише на світильники, а це дешевше у рази! Освітлення сіл – одне із першочергових завдань. У селі теж живуть люди, які повинні жити комфортно. А виходить, що в українських селах мало того, що дороги немає, то ще й темно! І якщо встановлювати освітлення ми можемо самотужки, то ремонтувати дороги без підтримки з боку держави – ні! Через це знову хочу наголосити – держава повинна більшою мірою сприяти тому, щоб кошти громади витрачалися на її потреби.

 

– На чому акцентуєте зараз увагу у своїй роботі?

Ми приділяємо велике значення розвитку саме села. До утворення ОТГ села були у дуже плачевному стані. Сьогодні ж можна запроваджувати позитивні зміни. У селі Підзамче створили тренажерний зал, перед цим зробили капітальний ремонт приміщення, яке було у власності сільради. До цього долучилися не лише фахівці Радивилівської міськради. Активно допомагали підприємці з цього села, а саме: Грисюк Анатолій, Лисак Петро, Ніколайчук Василь, Варфалюк Володимир. Усі вони допомогли закупити тренажери для залу. Достатньо зусиль доклав народний депутат Олександр Дехтярчук, який балотувався по нашому округу. Упевнений – це люди, які прагнуть, щоб їхні односельці жили щасливо і були здоровими.  І поява цього спортзалу – це лише початок. Також по селах встановлюємо дитячі майданчики. Наші цілі прості – у кожному населеному пункті повинен бути дитячий майданчик, у кожній центральній садибі – спортивний зал. Усе для того, щоб діти та молодь могли з користю проводити свій вільний час.

Надаємо кошти з бюджету на розвиток культурного життя. У селі Гаї-Левятинські у клубі замінили дах та почали закупляти апаратуру. Необхідно, щоб люди жили повноцінним життям, розвивалися і духовно, і фізично й могли з гордістю відчувати себе громадянами України. Хоча медицина не на балансі ОТГ, але й там ми намагаємося перемінити ситуацію. Зокрема, минулого року вдалося перекрити дах в акушерсько-гінекологічному відділенні Радивилівської районної лікарні. Замінили там вікна. До фінансування, хочу відзначити, також долучився і вже згаданий нардеп Олександр Дехтярчук. Із бюджету громади також надаємо кошти для ремонту хірургічного відділення цієї лікарні. Знаковою зміною минулого року стало те, що у Радивилові відкрили відділення гемодіалізу. Це стало можливим завдяки підтримці  обласного управління охорони здоров’я. Тепер ті, хто має хвороби нирок, не повинні їхати в інше місце, іноді за сто кілометрів, щоб очищувати кров. Часто для них це було справжньою проблемою – сама процедура гемодіалізу є дуже складною, а після цього пацієнтам доводилося ще й їхати додому. Тепер це доступно у Радивилові.

У сьогоднішніх умовах дуже важливо покращувати рівень життя людей. Чому українці масово виїжджають за кордон? Тому що немає можливості працювати, немає комфортних умов. А коли є робота, коли у казну громади надходять гроші від податків, тоді є щасливе життя, оскільки є ресурси, необхідні для розвитку!

Фото radyvylivrada.gov.ua.

 

–  Пане Миколо, на вашу думку, що потрібно зробити на рівні державної політики, щоб змінилося на краще життя громад?

 Перш за все потрібно завершити децентралізацію. Для цього необхідно внести зміни у Конституцію України, навести лад у законодавстві. Також держава повинна звертати увагу на життєву спроможність громад. Уявімо, захочуть об’єднатися два села в одну громаду. А коштів не вистачає, а тому ця громада приречена бути дотаційною. Радивилівська ОТГ на 8 відсотків дотаційна, але ми – самодостатні. А є громади, які на 60 відсотків дотаційні. А є села, де виконання бюджету лише на рівні 70 відсотків, й вони прагнуть утворити ОТГ. Тому щодо цього потрібна виважена політика. Також повторюся, держава хоче передати громадам обов’язок платити пільги та субсидії. Із розміром податку на доходи фізичних осіб у 60 відсотків це буде тяжкою ношею не лише для об’єднаних громад, але й для обласних центрів. У цій ситуацію потрібно або змінювати Податковий кодекс й збільшувати відсоток ПДФО, або все ж таки пільги та субсидії повинна забезпечувати держава. Як це прописано у Конституції.

 

Розмовляв Олександр ШЕВЧУК.

, , , переглядів: 1 212


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *