Таємниці стародавніх Великодніх символів: кролик і ягня

Щасливе
30.04.2024  12:53

Як кролик та ягня стали символом Великодня?

Щороку у весняну пору, коли яскраво світить сонце, християни всього світу відзначають світле свято Великодня. За своєю значущістю його вважають найважливішою подією в християнському світі. Саме свято означає Воскресіння спасителя Ісуса Христа, своїм поверненням до життя він приніс людям звільнення і перемогу над смертю, очищення та порятунок.

Зі святом пов’язані певні символи та образи. Сьогодні багато хто починає забувати старовинні притчі й звичаї, тому все частіше виникають питання-що символізує кролик чи ягня, чому саме на паску їх згадують?

Великодній кролик – улюблений символ Великодня в усій Європі та Америці. Шоколадний або марципановий вухань – неодмінний атрибут свята, якого люблять і дорослі, і діти. За європейською традицією, великодній кролик (або заєць) на Великдень залишає в подарунок дітям гніздо з різнобарвними яйцями. Діти самі роблять гніздечка в таємних місцях і чекають великодніх подарунків від кролика.

(Модель Матвій Коваль, фотограф Антоніна Матвійчук, з проекту Українські символи. Цикл весняних свят. Культурна спадщина – символіка)

Ягня. Під час Таємної вечері Ісус святкував звільнення юдеїв від єгипетського ярма. А приготоване ягня є символічною святковою стравою цього свята. Зараз в багатьох країнах до святкового великоднього столу готують таку страву. Великоднє ягня стало праобразом Ісуса Христа, який пожертвував своїм життям заради людей. А ще Агнець Божий – символ великої жертви Христа за людство. У Західній Європі його часто зображують на великодніх листівках: ягня, хрест і напис латиною ‒ Agnus Dei (Агнець Божий). В Україні ж випікають із тіста фігурку баранця.

(Модель Вікторія Кохан, фотограф Антоніна Матвійчук, з проекту Українські символи. Цикл весняних свят. Культурна спадщина – символіка)

 

————————

Партнери проекту: управління культури і туризму РОДА, музей фотографії Олександра Харвата, ГО ЛІТЕКО, ГО Асоціація митців Рівненщини

, , , , , переглядів: 47


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *