Рівненський священик про значення Різдвяного посту

Щасливе
28.11.2019  09:00

28 листопада  починається Різдвяний піст, який ще називають Пилипів, бо він починається на наступний день після святкування пам’яті святого апостола Пилипа. Що треба знати рівнянам про цей період – розповідає Протоієрей Тарас Баїк, настоятель Свято-Покровського храму с. Берестя.

Людина – вінець творіння! Образ величної слави Творця, водночас носячи рани гріховні, страждає, поневіряється, шукає ті двері, щоб вийти з темряви гріховної. Це я говорю, про тих, хто дійсно шукає, бо хто шукає – знаходить, і хто стукає тому відчиняють…

Важливо нам, людям, в своєму житті усвідомлювати свою гріховність, частіше вдивлятись в середину своєї душі, і сльозами щирого покаяння очищати її. Найбільш сприятливими днями очищення є пости, які Свята Православна Церква встановила для нас, своїх дітей.

Ось так непомітно ми стали на порозі Різдвяного посту. Здається ще недавно ми купалися в променях літнього сонечка, а тут на порозі холодна зима. Кожен з нас прагне зігрітися, прагне затишку, тепла. Цього прагне наше тіло, а чого прагне душа?   Душа прагне Бога, єднання з Всевишнім. «Як лань прагне до водних потоків так душа моя прагне до тебе, Боже. Душа моя жадає Бога, Бога живого, – коли бо прийду й побачу обличчя Боже.» (ПСАЛОМ 42).

Цей піст напередодні Різдва ще називають Пилипів, бо він починається одразу після дня пам’яті святого апостола Пилипа.Згадки про Різдвяний піст зустрічаються з IV століття. Він за тривалістю майже дорівнює Великому посту, але менш строгий.Спочатку Різдвяний піст тривав лише сім днів, потім — 10, але на Константинопольському соборі в 1166 році було затверджено всім християнам дотримуватися посту 40 днів перед святом Різдва Христового. Це встановлення дотримується й сьогодніЦей піст був встановлений церквою для того, щоб, очистившись покаянням, молитвою і постом, а також просвітившись душею і серцем, люди могли підготуватися до святкової зустрічі Різдва Христового.Таким чином людина під час посту прагне прийти до Різдва Христового, змінивши життя на краще, очистивши його від гріхів. Крім того, цей період символізує 40-денний піст Мойсея, який постивши сорок днів і сорок ночей, отримав на кам’яних скрижалях накреслення словес Божих.

Крім обмежень в їжі, в цей час також прийнято відмовлятися від шкідливих звичок і веселощів, оскільки це 40-денний період зосередженості та старанних молитов. Варто наголосити, що піст передбачає не лише обмеження в їжі, але й духовне очищення, інакше він перетвориться на дієту. Справжній піст пов’язаний з молитвою, покаянням, прощенням образ, викоріненням злих думок, утриманням від спокус. Важливо пам’ятати, що головне завдання Різдвяного посту — очистити себе духовно. У цей час головне не сваритися з рідними і близькими, позбавити себе від гріховних думок і пристрастей. Тому вважається, що провести пост у молитві набагато важливіше, ніж стримування від їжі. Згідно з традиціями, хрещення може відбуватися в будь-який день Різдвяного посту, а от проводити обряд вінчання або укладати шлюб не можна, бо це період утримання і молитов. Весільні урочистості потрібно планувати до початку посту або після Різдва. Також церква не рекомендує відзначати якісь знаменні дати під час Різдвяного посту, оскільки в цей період необхідно відмовитися від вживання алкоголю.

У дні Різдвяного посту суворо забороняється вживати м’ясо, молочні продукти, яйця, алкоголь, крім вина в окремі дні.

Дорогі у Христі браття і сестри! Щиро всіх вітаю з початком Різдвяного Посту. Бажаю успіху у тій нелегкій духовній боротьбі, щоб подолавши  пристрасті тілесні, ми осягнули душевний спокій, благодать, мир і радість в ДУСІ СВЯТОМУ! Божого благословення! Миру і відради духовної.

 

, , , переглядів: 844


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *