Портал “Фермеру” розповів охочим про вирощування цукрової кукурудзи, літній попит на яку завжди високий. А така новинка, як надзвичайно солодка кукурудза, яку можна їсти навіть сирою, реалізується в 3-5 разів дорожче звичайних сортів. Далі про те, як виростити цукрову кукурудзу і заробити.
Що потрібно для високого урожаю цукрової кукурудзи
Асортимент сучасних сортів і гібридів дозволяють вирощувати цукрову кукурудзу в досить високих широтах. Відзначимо основні біологічні вимоги цукрової кукурудзи, порушення яких загрожує знизити врожай або його якість:
- Температура ґрунту не повинна бути нижчою ніж 12°С, інакше рослини відчувають істотний стрес, що іноді призводить до повної втрати врожаю. Оптимальна температура ґрунту – 25… 27°С.
- Кращі умови для росту складаються при температурі повітря 27… 30°С. До фази 4-го листка рослини сприйнятливі до заморозків, в більш пізні фази – стійкі до невеликих мінусових температур (-2… -3° С). Якщо рослина підмерзла, то можлива регенерація за рахунок бокових пагонів; однак це значно відстрочує збирання і знижує врожай. У період цвітіння для хорошого проростання пилку необхідна прохолодна погода. За умов надмірної спеки вище 30°С виникає череззерниця і пересихання рилець качанів.
- Високі врожаї виходять при вологості ґрунту не нижче 70% від найменшої вологоємності. Критичний період по вологості ґрунту – фаза цвітіння.
- Якщо достатньо вологи в ґрунті, то вологість повітря не визначає врожайність цукрової кукурудзи. Виняток – момент запилення качанів, коли не можна, щоб пересихали рильця.
- Цукрова кукурудза віддає перевагу родючим суглинним ґрунтам з нейтральною реакцією.
Вирощування розсади цукрової кукурудзи
Кращий спосіб отримати ранній урожай кукурудзи – виростити її через розсади. Крім того, це допомагає «обдурити» ґрунтових шкідників.
Для розсадного вирощування підходять практично всі гібриди та сорти цукрової кукурудзи, головне – дотримуватися правил вирощування.
Для посіву підійдуть касети з 144 або 256 осередками; обсяг субстрату в кожній – всього кілька см³. Можна використовувати готові заводські ґрунти з добривами, інертні субстрати типу нейтралізованого торфу або власний ґрунт, якщо він забезпечить оптимальні водно-повітряні властивості в період вирощування розсади. Інертні невнавожені субстрати слід двічі полити (у фази 1-го і 3-го листка) розчином препарату «Байкал ЕМ-1».
Дату посіву розраховують виходячи із строків висадження розсади в ґрунт. Не варто тримати рослини в касетах довше фази 3-го справжнього листа (приблизно 3 тижні). Тому посів на розсаду слід провести за 1 місяць до висадки в ґрунт. Якщо розсада довше місяця перебуває поза ґрунтом, то це в майбутньому негативно позначиться на розвитку рослин.
Висадка цукрової кукурудзи в ґрунт
Розсаду кукурудзи висаджують під укриття або в ґрунт, коли він прогрівається вище 14°С і немає загрози заморозків. Оптимальна ширина міжрядь – 70 см, але за необхідності можна застосовувати схему 50 × 90 см. Розміщують 6-7 шт. рослин / м ², в залежності від скоростиглості сорту. Таким чином, крок посадки – 20 см.
Глибина посадки має бути більшою за ту, на якій «сиділа» розсада. Це поліпшить приживлюваність при меншому поливі і стимулює утворення вторинних коренів, що значно підвищує освоєння ґрунту кореневою системою і стійко утримує рослину в землі.
Підгодівля сходів цукрової кукурудзи
Кукурудза розвиває досить велику масу, тому застосування добрив – необхідна складова для одержання гарного врожаю. Найбільш важливі елементи мінерального живлення: азот (в період активного росту маси після фази 3-го листка до фази цвітіння), фосфор (у період росту маси коренів після сходів до початку фази викидання), калій (рівномірно протягом усього періоду вегетації).
Мікроелементи необхідні в період росту кореневої системи, закладки качанів, а також цвітіння. Найбільш раціональне внесення добрив – локально в рядки до висадки, з кореневими підгодівлями в період вегетації, але краще всього – з водою через систему крапельного зрошення.
Загальні норми добрив у діючій речовині на суглинних ґрунтах можуть бути такими:
- 120-150 кг / га азоту;
- 50-70 кг / га фосфору;
- 90-110 кг / га калію.
Регулярно поливайте посадки цукрової кукурудзи
Цукрова кукурудза висуває досить високі вимоги до вологості ґрунту, тому запорука успіху при її вирощуванні – регулярний полив. Оптимальний спосіб – крапельне зрошення; при схемі посадки 50 × 90 см уздовж однієї трубки можна розміщувати 2 ряди рослин.
Добова потреба кукурудзи у волозі:
- у фазу «сходи – 3-й лист» – 10-15 м ³ / га;
- у фазу «3-й лист – початок нарощування листової маси» – 20-25 м ³ / га;
- у фазу «викидання волоті» – 35-40 м ³ / га;
- у фазу «цвітіння» – 50-55 м ³ / га;
- після цвітіння – 40 м ³ / га.
Враховуючи ці дані, кількість опадів і погодні умови, і слід проводити поливи. Врахуйте, що при поливі по борознах або дощуванням витрата води збільшується на 20-30%, в залежності від погодних умов і типу ґрунту.
Крім поливів і підгодівлі, догляд за посівами цукрової кукурудзи полягає в розпушуванні і прополці в міру необхідності.
Видаляйте бокові пагони!
Особливу увагу зверніть на видалення бічних пагонів у пазухах нижніх листків. При хорошому рівні мінерального живлення цю операцію можна повторювати до 2-3 разів. Обламуючи пагони, ви своєчасно отримаєте урожай качанів максимального розміру.
Захист від шкідників – необхідний
При правильному дотриманні сівозміни, використання протруєного насіння і своєчасному видаленні уражених рослин грибні хвороби, головним чином головешки, вже не небезпечні.
Боротьба з дводольними бур’янами за допомогою гербіцидів нескладна, тому для кукурудзи є обширний арсенал зареєстрованих препаратів. При небезпеці засмічення посівів малолітніми однодольними бур’янами (куряче просо, мишій і т.п.), які неможливо знищити в період вегетації кукурудзи, слід до посіву або появи сходів культури застосовувати ґрунтові гербіциди: «Фронтьер Оптима» (0,8-1,2 л / га), «Мерлін» (0,1-0,16 кг / га), «Стомп» (3-6 л / га) і т.п.
Надзвичайно небезпечні для посадок кукурудзи багатоядні шкідники: луговий метелик, саранча та ін. Найбільш ефективні в боротьбі з ними бакові суміші піретроїдів з фосфорорганічними інсектицидами.
У період росту качана в фазу початку молочної стиглості практично щорічно потрібна обробка від цілого ряду видів жорсткокрилих комах, які не є шкідниками. Їх приваблює солодке молочко зерен, вони вгризаються в листки качана і виїдають зерно, псуючи товарний вигляд кукурудзи. Боротьба з ними ефективна на початку літа за допомогою фосфорорганічних інсектицидів, які не тільки вражають комах, але і, маючи репеллентні властивості, не дозволяють новим комахам забиратися в качан.
Організовуйте «конвеєр»
До збирання кукурудзи приступають на початку підсихання рилець у фазу молочної стиглості. Слід врахувати, що максимальний вміст цукру припадає саме на цю фазу розвитку. Надалі при дозріванні зерен їх кількість швидко знижується в процесі трансформації в крохмаль. Це слід враховувати при плануванні продажів. Якщо потреби ринку невеликі і не можуть освоїти обсяг виробництва в оптимальні з споживчої точки зору терміни, то, крім підбору різних за термінами дозрівання сортів, необхідно маневрувати також і термінами посіву, створюючи безперервний «конвеєр» продукції. Це дозволить виробникові легко знайти покупця, який в свою чергу завжди зацікавлений в безперервності поставок, а в результаті істотно знизити ризики і підвищити прибутковість виробництва.
Організація збору врожаю досить проста. Продуктивність 1 працівника за 7-годинний робочий день – 2 500 качанів, з урахуванням попередньої підготовки і затарювання у мішки.
Рентабельність обробітку ультраранньої кукурудзи досягає 500%, а середня рентабельність – 400%; і це дуже хороший результат для сільськогосподарського виробництва.