Сьогодні святкують Олександри

Щасливе
12.09.2017  17:16

Сьогодні православні християни святкують перенесення мощей свято благовірного князя Олександра Невського.

Святий благовірний князь Олександр Невський (у схимі Олексій) помер по дорозі з Орди в Городці, на Волзі, 14 листопада 1263, а 23 листопада 1263 був похоронений в соборній церкві Різдвяного монастиря міста Володимира ( нині там встановлено пам’ятник святому князю; ще один пам’ятник встановлено в місті Переславлі-Заліському). Шанування благовірного князя почалося відразу ж після його поховання, бо було ознаменований дивом: святий сам простягнув руку за розрішальною молитвою. Великий князь Іоанн Іоаннович (1353-1359) у своєму духовному заповіті, писаному в 1356 році, залишив своєму синові Димитрію (1363-1389), майбутньому переможцю Куликовської битви, “ікону Святий Олександр”. Нетлінні мощі благовірного князя були відкриті, після видіння, перед Куликовською битвою – в 1380 році, і тоді ж встановлено місцеве святкування. До молитовного заступництва святого князя, що прославився обороною Вітчизни, полководці нашої землі вдавалися і в усі наступні часи. 30 серпня 1721 Петро I, після тривалої і виснажливої війни зі шведами, уклав Ніштадскій світ. Цей день вирішено було освятити перенесенням мощей благовірного князя Олександра Невського з Володимира в нову, північну столицю, Петербург, яка розташувалася на берегах Неви. Вивезені з Володимира 11 серпня 1723, святі мощі були привезені в Шліссельбург 20 вересня того ж року і залишалися там до 1724 року, коли 30 серпня були встановлені в Троїцькому соборі Олександро-Невської Лаври, де спочивають і нині. Указом від 2 вересня 1724 було встановлено святкування на 30 серпня (у 1727 році святкування було скасовано з причини не церковного характеру, а внаслідок боротьби угруповань при царському дворі. У 1730 році свято знову було відновлено).
Архімандрит Гавриїл Бужинський (згодом єпископ Рязанський, † 27 квітня 1731) склав спеціальну службу на спогад Ніштадского миру, з’єднавши її зі службою святому Олександру Невському.
Ім’я захисника кордонів Святої Русі та покровителя воїнів відоме далеко за межами нашої Батьківщини. Свідчення тому – численні храми, присвячені святому Олександру Невському в Росії, Україні, Білорусі, Болгарії. Найбільш відомі з них: Патріарший собор у Софії, кафедральний собор в Талліні, храм в Тбілісі.

 

, , , , переглядів: 2 119


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *