Відкрий Рівненщину: Володимиреччина: унікальна природа та “Бурштиновий шлях”

Щасливе
21.06.2017  12:47

Проект “Відкрий Рівненщину” продовжує мандрівку нашим регіоном у пошуках мальовничих куточків. Мальовнича, колоритна та гостинна Володимиреччина – це туристична скарбниця для відпочинку влітку і взимку.

Голова Володимирецької райдержадміністрації Хоружий Володимир Іванович

Одним із пріоритетних напрямків економічної та інвестиційної діяльності Володимирецького району є забезпечення інтересів поціновувачів туризму. З цією метою напрацьовані зв’язки з міжнародними громадськими та туристичними організаціями,вивчаються можливості проектної діяльності у цій сфері. Євроінтеграція – це, зокрема, і потреба у комфортній втечі від цивілізації, вивченні та збереженні етнографічної та історичної спадщини. Тому є над чим працювати і чого досягати! Запрошуємо у край Поліського трамваю та автентики!

Туристичний потенціал Володимирецького району:

З метою створення розгалуженої та різнопланової туристично-розважальної системи в районі та її впровадження, відділом культури і туризму Володимрецької райдержадміністрації розроблено туристичні маршрути, які включають: відвідування “Музею історії вузькоколійної залізниці та поліського краю” в с.Антонівка, районного історичного музею, палацу Красицького смт Володимирець, особистого селянського господарства “Дари природи” смт Володимирець, Луківських “хрестів” с.Луко, озера в с.Біле та Воронки, інформаційного центру “Полісся” Рівненської АЕС, Свято-Миколаївської церкви с.Стара Рафалівка (діють маршрути місцями святинь краю), Білоозерського масиву Рівненського природного заповідника, озера Білого.

Відділ культури і туризму райдержадміністрації виготовив двомовні буклети: “Луківські хрести”, “Музей історії вузькоколійної залізниці та Поліського краю”, “Мацик”, “Вишита карта Володимирецького району”, з метою поширення якісних інформаційно-презентаційних матеріалів про туристичний потенціал району. Підготовлено та видано презентаційні й рекламно-інформаційні матеріали, сувенірну продукцію: запрошення, буклети “Бурштиновий шлях”, футболки, бандани, пакети, магніти, еко-сумки, мала вишита мапа району, керамічні сувеніри, сувенірна продукція оздоблена бурштином.

Туристичні маршрути Володимиреччини
Вузькоколійна залізниця “Антонівка – Зарічне”

– найдовша (106 км) діюча вузькоколійна залізниця в Європі (1895 р.), в обслуговуванні якої досі використовується чимала кількість раритетної ’техніки. Потяг, що складається з тепловоза та чотирьох вагончиків, перетинає унікальний залізно-дорожний дерев’яний міст через р.Стир, поблизу с.Млинок Зарічненського району – єдиний великий дерев’яний залізничний міст в Україні. Тут же є ще одна унікальна споруда – єдина на Рівненщині річкова переправа – пором через р.Стир. Упродовж усієї подорожі вузькоколійкою можна спостерігати ідилічний пейзаж, не зіпсований цивілізацією: пісок, сосни, мішаний ліс, заболочені луки. Неподалік звідси розташовані славнозвісні озера Українського Полісся: Біле та Воронківське.

На базі вузькоколійної залізниці “Антонівка-Зарічне” створено туристичні маршрути:

1. «с.Антонівка – с.Воронки» та «с.Воронки – озеро Воронки»

Подорож вузькоколійкою (ст. Антонівка ст. Воронки) – озеро Воронки

Рекомендовані місця для відвідування: озеро Воронки – одне з найчистіших озер Полісся, на берегах якого росте ряд рідкісних рослин, занесених в Червону Книгу України;

2. «с.Антонівка – смт Володимирець – м.Вараш – озеро Біле»

Об’єкти огляду:

Музей “Історії вузькоколійної залізниці та Поліського краю” – єдиний в Україні музей, присвячений унікальній вузькоколійній дорозі Антонівка – Зарічне, в якому зібрані раритетні експонати, що розповідають про історію вузькоколійки та Поліського регіону.

смт Володимирець – районний центр, в якому знаходяться пам’ятки архітектури: маєток графа Фердинанда Красицького збудований у 1823-1827 роках, зберігся до наших днів,. Збудований у стилі “ампір”, двоповерховий цегляний палац прикрашений зі сторони входу 4-ма колонами на сьогодні є найстарішою будівлею у селищі. Неподалік розташована цікава пам’ятка оборонного зодчества литовсько-польської доби, рештки дерево-земляного бастіонного замку, збудованого за європейськими взірцями у кінці ХУІ – на початку ХУІІ ст., районий історичний музей. Оригінальними стравами приємно дивує піцерія “Кукушка”, оформлена в стилі вузькоколійної залізниці Антонівка – Зарічне.

Особисте селянське господарство (ОСГ) “Дари природи”

смт Володимирець знаходиться в мальовничій місцевості низинних заболочених земель, за 6 км від смт Володимирець та 11 км від ст. Антонівка. На території господарства розташований затишний будиночок, що являє собою невеличкий етнографічний музей з цікавою колекцією автентичних раритетних предметів побуту, старовинних інструментів, ткацького та рибальського знаряддя, поліського одягу, з просторою терасою – ідеальним місцем для відпочинку в колі друзів.

Інформаційний центр міста Вараш “Полісся”:

Музей створений Рівненською атомною електростанцією з метою інформування населення про діяльність підприємства, але окрім цього там пропонуються такі експозиції: історія будівництва і пуску енергоблоків РАЕС і міста, демонстраційна діюча модель атомного енергоблока ВВЕР 440, етнографічна експозиція. Музей “Полісся” це не просто зібрання рідкісних експонатів, але і зв’язок поколінь, спадщина культур, ніша історії.

Білоозерський масив Рівненського природного заповідника (площа 8051 га) відзначається різноманіттям болотних комплексів. На його території знаходиться одне з найбільших озер області озеро Біле карстового походження.

3. с. Антонівка – смт Володимирець – с.Біле

Об’єкти огляду:

  • Музей “Історії вузькоколійної залізниці та Поліського краю”

  • Смт Володимирець

  • Особисте селянське господарство (ОСГ) “Дари природи”

  • с. Біле – село славиться цілющою гліцериновою водою свого озера, багатого також рибою та річкою Стир, на якій діє унікальна паромна переправа, а також єдиний в Україні деревяний залізничний міст, збудований в роки Першої світової війни.

4. с.Антонівка – смт Володимирець – с.Воронки – о.Воронківське

Об’єкти огляду:

  • Музей “Історії вузькоколійної залізниці та Поліського краю”

  • Смт Володимирець

  • Особисте селянське господарство (ОСГ) “Дари природи”

  • озеро Воронки – одне з найчистіших озер Полісся, на берегах якого росте ряд рідкісних рослин, занесених в Червону Книгу України, а вода містить гліцерин.

5. Місцями святинь: Свято-Миколаївська церква (с.Городець) – Свято-Христо-Воздвиженська церква (с.Полиці) – Свято-Миколаївська церква (с.Стара Рафалівка) – церква Іоанна Богослова (с.Острівці) – Свято-Успенська церква (смт Володимирець) – Свято-Покровський чоловічий монастир (с.Великі Цепцевичі)

Об’єкти огляду:

Свято-Миколаївська церква (с.Городець). Дерев’яна церква, фундамент під яку був закладений 1834 року, освячена і почала діяти у 1839 році. Церква єдина в районі унікальна тим, що тут неоруський стиль своєрідно змішаний з готичним, тому церква не схожа на всі інші, що збудовані того часу. З 1988 року служить тут о.Мефодій (у 2011 році виповнилось 30 років його служби, з яких 24 у цій церкві). Тут, як і майже в кожному храмі району, є Почаївська “принесена” ікона.

На ті часи був звичай: громада прихожан, де будувалась церква, або один-два найзаможніші в селі жертвували і з Почаївської Лаври пішки несли до нової церкви куплену й освячену там ікону. Містяться в церкві і кілька старих унікальних ікон, що вже потемніли від часу. Старожили кажуть: ікони ті ще з попередньої церкви (католицької), що стояла на пагорбі за селом поблизу маєтку польського пана Урбановського.

Свято-Христо-Воздвиженська церква (с.Полиці). Церква дерев’яна, збудована у так званому “неоруському” стилі (цей стиль є цікавим тим, що в плані побудови повинна чітко дотримуватись не лише форма храму, а й гама кольорів, в які церква повинна бути пофарбована). З 2002 року служить тут о.Валентин.

У 2011 році церкві виповнилося 110 років. Засновником її є полковник армії російської імперії Костянтин Чекмарьов (у церкві є невелика бронзова стела, що це засвідчує). Його дружина захворіла на рак, і він, надіючись її врятувати, пожертвував на будівництво, однак 5.08.1895 дружина все ж померла. На тій же табличці є цікавий напис: “Неисповедимо зачем понадобились сие страдания“.

Свято-Миколаївська церква (с.Стара Рафалівка). Духовна окраса Полісся, Свято-Миколаївська, церква – єдина храмова споруда у Володимирецькому районі, яка вміло поєднує архітектуру польсько-католицького періоду. Цей храм мало схожий на традиційні поліські церкви. Уважний погляд знавця православного храмобудівництва відразу помітить розміщення вівтарної частини храму на захід, що є характерною ознакою римо-католицького костьолу (а ним і була церква на початку свого існування). Для місцевого люду містечко стало колискою духовності. Монументальна цегляна будівля у класичному стилі зведена на кошти польського поміщика Рафаїла Романовського у 1783 році.

Після війни, в роки гоніння віруючих і закриття храмів, завдяки діянням багатьох людей храм у 1963 році передали як пам’ятку архітектури під охорону держави, і це дало змогу зберегти його. Завдяки цьому він досі не закривався. Історія залишила ім’я післявоєнних його настоятелів, отців: Олексій Ткачук, Степан Пекарський, Петро Поздняковський, Олексій Костамович та Володимир Крот. Кожен храм має свою найбільшу святиню. Багато святинь має Свято-Миколаївська церква. Справжня окраса її дзвіниця з древніми дзвонами х одинадцять). І найдревніший із них свідок відкриття церкви у 1783 році, має напис фундатора Рафаїла Романського та дату відкриття храму. Найвеличніший дзвін був свідком передачі храму православним у 1836 році. Миколаївська церква і село Стара Рафалівка знаходяться під опікою Божої Матері, велична ікона якої розміщена в древньому кіоті у передній частині вівтаря. Образ 18 століття, оздоблений золотом і прикрашений короною та металевим відбитком кисті руки, має особливу пошану у прихожан.

Церква Іоанна Богослова (с.Острівці) – Церква Іоанна Богослова с.Острівці Володимирецького району Рівненської області. Маленька дерев’яна церква збудована у 1868 році, про що свідчать написи, вилиті на п’ятьох церковних дзвонах. Імена талановитих зодчих лишилися невідомими, але створене ними диво стоїть і до цього часу. Церква вкрита білою бляхою. Храм поділяється на три частини: вівтар, середня частина храму і притвор.

Над входом у храм побудована дзвіниця. Як і всі православні храми, побудована вівтарем на схід. Спочатку церква була маленькою, а після забудови у 1937 році було добудовано другу баню. Через певний час реставрується. Всередині храму основну роль в інтер’єрі відіграє високомистецький іконостас. Ікони: Ісуса Христа, Божої Матері, Іоанна Богослова, Святого Миколая і Хрест з виліпленою на ньому постаттю Ісуса Христа. Цінною реліквією є Успіння Пресвятої Владичиці, а також Євангеліє, написане старослов’янською мовою, коштовно оздоблене. Церква є діючою і по цей час.

Свято-Успенська церква (смт Володимирець). У 1894 році на місці згорілої церкви Святого Василія Великого був зведений Свято-Успенський двопрестольний храм, який зберігся до наших днів. Свято-Успенська церква з дерева на кам’яному фундаменті збудована на кошти парафіян. 29 вересня 1897 року церкву освячено.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Головний престол її освячений в честь Успіння Божої Матері, другий, в північному крилі – в пам’ять Покрови Пресвятої Богородиці. На початку ХХ ст. до неї було приписано 410 дворів та 3154 парафіян з містечка та сіл Каноничі, Дубівка, Липне, Майдан, Слобода. Внутрішній розпис вперше зроблено в 1978 році. Храм дерев’яний, однокупольний, з п’ятьма главами. Дзвіниця має сім дзвонів.

Свято-Покровський чоловічий монастир (с.Великі Цепцевичі) – після відвідання монастиря ви відкриєте для себе ту благодать і красу, яка назавжди поселиться на покуті вашої душі. СвятоПокровський чоловічий монастир села Великі Цепцевичі діє не так давно. Очолює обитель архімандрит Антоній. Метою монастиря є відродження духовності. Монастир – то не просто обитель православних монахів, а й особливе місце, притулок доброти, милосердя і віри. Тому не минайте храмів, які є дорогоцінними пам’ятками подарованими нам нашими прадідами.

Володимиреччина запрошує “Бурштиновий шлях”

Цього року етно-тур-фест “Бурштиновий шлях” відбудеться вже вшосте. Розгорнеться він у купальські дні 7-9 липня, а головними локаціями фестивалю стануть смт Володимирець (центральна площа) та станція Біле. Вузькоколійна залізниця Антонівка-Зарічне з поліською назвою «кукушка» кличе насолодитися колоритом відпочинку, подорожей та етнографічно-історичної спадщини!

У програмі фестивалю: відкриття Туристично-інформаційного офісу-музею, виступи етнографічних фольклорних та естрадних колективів з усієї області та України, ярмарки, туристичні квести та подорожі вузькоколійкою, поліська смакота і незмінна гостинність володимирчан.

Кожен учасник фестивалю матиме змогу відвідати Музей вузькоколійної залізниці та історії Поліського краю, депо вузькоколійної залізниці с.Антонівка.

Вирушаючи до нас, не обов’язково брати з собою важкі сумки з продуктами та напоями, адже все необхідне ви зможете придбати на фестивалі. Місцеві кухарі нададуть можливість скуштувати страви традиційної поліської кухні.

Для гостей та учасників фестивалю працюватимуть майстер-класи традиційних народних ремесел, якими багате Рівненське Полісся.

Проживати та харчуватися ви зможете в агросадибах (контакти на сайті www.rv.gov.ua), а також в облаштованому наметовому містечку.

Для дітей та молоді діятиме наметове містечко з цікавими атракціонами.

До ваших послуг будуть вироби майстрів народного мистецтва з бурштину (картини, намисто, браслети, персні), лози (коробки, коші), дерева (макітри, рамки, картини, підсвічники), соломи (брилі), вишивки (рушники, серветки, картини). Тут ви зустрінете коваля і художника, майстра з виготовлення поліських постолів та пасічника тощо.

7 липня: відкриття туристично-інформаційного офісу-музею “Бурштиновий шлях”. Урочиста церемонія відкриття свята за участю відомих колективів області та України. Шалена купальська вечірка та фаєр-шоу!

8 липня: станція Біле запросить шанувальників фольклору, народних ремесел та “зеленого” туризму! Подорожі гужовим транспортом, надзвичайна природа річки та озера, а також незабутній колорит поліської кухні!

Колорит поліської глибинки зачарує вас простотою. Лісові хащі, солов’їний спів яскраво контрастують з подекуди мертвим піском та гліцериновою водою повноводного Білого озера. Вас привітно зустріне самобутня станція вузькоколійки з давніми семафорами і діючим станційним будиночком-вокзалом, а організатори фесту запропонують подорожі гужовим транспортом до місця паломництва «Луковські хрести», старого деревяного мосту, парому , подорожі навколо озера та в ліс за ягодами-грибами. Опісля, стомлені від вражень, ви матимете змогу відпочити у комфортних агрооселях.

Отож, Володимирець та Біле чекають гостей!

Корисна інформація: Заявки на участь у фестивалі приймаються за адресою: volod_cultura@ukr.net.

За детальною інформацією звертайтесь у відділ культури і туризму Володимирецької райдержадміністрації +38066 41 707 85, +380977941593

Тел. Оргкомітету 0363 423969, +380679882806

З метою проведення регіонального відкритого етно-тур-фесту “Бурштиновий шлях” розроблені та діють туристичні маршрути: Екскурсії до туристично-інформаційного офісу-музею “Бурштиновий шлях” смт Володимирець.
Маршрут №1

Екскурсії вузькоколійною залізницею за маршрутом “Поліський трамвай” ст.Антонівка – Володимирець – Воронки – Біле – Воронки – Володимирець – Антонівка (ст.Біле – знайомство з туристичним продуктом Полісся)

У програмі відвідування:

– фотостопи на зупинках;

– знайомство зі станцією Біла;

– подорож гужовим транспортом навколо озера та до лісу;

– подорож гужовим транспортом до парома та найдовшого дерев’яного залізничного мосту в Україні;

– подорож гужовим транспортом до місця паломництва “Луківських хрестів”.

Маршрут № 2.

Селище Володимирець

У програмі відвідування:

– палац Красицького;

– пам’ятки оборонного зодчества литовсько-польської доби, рештки дерево-земляного бастіонного замку ХVІ- ХVІІ ст.

– Свято-Успенський храм;

– районний історичний музей;

– піцерія “Кукушка”;

– ОСГ “Дари природи”.

БАЗИ ВІДПОЧИНКУ:
Державне підприємство “Реабілітаційно-оздоровчий комплекс “Біле Озеро”

знаходиться на “перлині Полісся” – озері Білому, яке мaє плoщу 453 гa, цe другe зa вeличинoю oзeрo в Рiвнeнcькiй oблacтi. У бoлoтиcтoму aрeaлi oзeрa дoci збeрeглиcя рiдкicнi рocлиннi рeлiкти льoдoвикoвoгo пeрioду. Тут найвищий вміст гліцерину у воді – 6.37 мг/л, а вода м’яка навіть на дотик. Це найпрозоріше озеро в Україні, дно видно на глибину до двох метрів, воду з нього можна навіть пити, тому лікувальні властивості озера унікальні, вода лікує шкірні захворювання. З історії, до 1939 року вузькоколійкою польським панночкам у діжках доставляли білоозерну воду – аби вони приймали ванни краси. Гарне, затишне містечко зі своїми вуличками і будинками, що потопають у зелені дерев. Розрахований на 400 ліжкомісць. Власник ДП НАЕК “Енергоатом” Рівненська АЕС, поштова та юридична адреса Рівненська обл., м.Вараш, Промзона 31, розташоване у с.Більська Воля.

Приватна база відпочинку “Воронки”

– розташована серед соснового лісу на березі мальовничого озера, одного з найчистіших озер Полісся, вода якого містить гліцерин, а навколо ростуть реліктові рослини, занесені до Червоної книги України. На базі доступно 50 ліжкомісць. Власник Фесюк Анатолій Михайлович, розташована в с.Воронки, вул.Озерська, 6, юридична та поштова адреса: 35000 Рівненська обл., м. Костопіль, вул. 8 Березня, 2/51.

Майновий комплекс “База відпочинку” с. Воронки

перебуває на балансі Володимирецького районного колегіуму. Цільовими групами відвідувачів є школярі колегіуму (таборування травень-червень), студенти та різновіковий контингент відпочиваючих. Працює пункт прокату туристичного інвентарю. Для відпочивальників доступно 9 ліжкомісць.

Туристично-інформаційний офіс-музей “Бурштиновий шлях”

В інформаційному офісі-музеї буде можливість отримати корисну туристичну інформацію про Володимиреччину українською, польською та англійською мовами. Скориставшись послугами ТІО, туристи зможуть максимально ефективно спланувати маршрут подорожі, отримати інформацію про культурні події. Також можна буде придбати буклети про Володимиреччину, сувеніри. Працівники центру допоможуть вирішити також побутові питання, пов’язані з проживанням та харчуванням туристів. Розташований ТІО в смт Володимирець, вул.Соборна, 24. Офіційне відкриття 7 липня під час проведення VІ регіонального відкритого Етно-Тур-Фесту “Бурштиновий шлях”.

Розвиваємо бібліотуризм

Сьогодні бібліотечні установи району працюють над реалізацією мережевого туристичного проекту “Пам’ятай історію. Думай про майбутнє”. У територіальних громадах району проведено бібліо-еко-маршрути “За чисті узбіччя , озера, річки, джерела”, історико-меморіальні маршрути “Перегортає пам’ять сторінки” за участю жителів громад, спонсорів, волонтерів.

У центральній районній бібліотеці, публічно-шкільних бібліотеках сіл Біле, Іванчі, Стара Рафалівка, Красносілля, Велихів, Городець, Полиці, Жовкині, Половлі, Балаховичі, Хиночі створено музейні експозиції, кімната-музей Івана Катрука в селі Нетреба. Розроблено матеріали та проводяться літературно-краєзнавчі екскурсії “Рідним краєм разом з бібліотекою”, “Ваш гід-бібліотекар”. Бібліотекар-гід та помічники-волонтери знайомлять жителів та гостей краю з історією та особливостями краю, літературним життям, відомими особистостями,цікавими місцинами, куточками краю.

На сьогодні Городецька публічно-шкільна бібліотека-інформаційна платформа з розвитку регіонального туризму, акумулювання історико-краєзнавчих матеріалів, створення музейного простору одна із перших бібліотечних установ району розпочала роботу по просуванню туристичних бібліотечних продуктів. Створену у 2016 році, історичну музейну експозицію “Городецькі стежки відомих людей” відвідали більше двох сотень відвідувачів з різних куточків краю, гості з близького зарубіжжя, літературознавці, краєзнавці з республіки Польща. Аналізуючи відгуки відвідувачів музейної експозиції, журналістів, проект досить вдалий, актуальний сьогодні й у майбутньому. Він надав можливість відкрити невідомі до цього часу історико-культурні сторінки села Городець. Сприяв збереженню та популяризації культурної спадщини поліського краю через створення музейного простору.

Публічно-шкільна бібліотека продовжує роботу зі збору відомостей про родину Урбановських та життя Городця у цей період.

Городецька публічно-шкільна бібліотека стала базою для проведення міжнародного семінару “Бібліотечний туризм. Пізнай свій край через бібліотеки”, обласного семінару для сільських бібліотекарів “Місце сільської бібліотеки в туристичній інфраструктурі Рівненської області” для сільських бібліотекарів області.

Краєзнавча експозиція, підготовлена завдяки проектній діяльності бібліотеки, покликана підвищити туристичну привабливість села Городець та забезпечити збереження культурної спадщини краю. Бібліотекар-екскурсовод готовий зустріти гостей Городця та розповісти про невідомі сторінки життя села та його знаних мешканців.

Корисна інформація:

Матеріали про туристичний потенціал району можна переглянути в обласних засобах масової інформації, на веб-сайті райдержадміністрації www.volodrda.gov.ua, облдержадміністрації, www.rv.gov.ua, на сайті відділу культури і туризму райдержадміністрації http://culturepolissya.com, регіональному веб-сайті “Рівненщина туристична” (http://rivne.travel/ua), групі у Facebook “Володимиреччина культурна” https://www.facebook.com/groups/ на яких розміщена інформація про власників агросадиб, туристичну інфраструктуру та маршрути в Володимирецькому районі. В районі діють агросадиби. Створено інформаційний банк даних власників агросадиб та осіб з потенційними можливостями.

Матеріали: Відділ культури і туризму Володимирецької РДА

Підготувала: Олеся ОЛІЙНИК

Свіжий номер газети “ОГО”

, , , , , , , , , переглядів: 5 451


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *