Відкрий Рівненщину: Туристичними стежками Рівненського району

Щасливе
05.07.2017  10:58

Проект “Відкрий Рівненщину” продовжує мандрівку нашим регіоном у пошуках мальовничих куточків. Нині дорога завела у  Рівненський район. Чимало загадкових, романтичних та історичних місцин є на околицях Рівного, які варті того, щоб їх відвідати та показати туристам.

Рівненський район має багате історичне минуле. На території краю розміщена колишня столиця удільного князівства село Пересопниця, а в містечку Клевань, над річкою Стублою, розташований родовий замок князів Чарторийських, що таїть у мурах віковічну історію. Рівненщина стала колискою для Української Повстанської Армії, досі краяни зберігають пам’ять про славних борців за Незалежність України. Рівненський район – край з напрочуд щедрою природою, який гостинно запрошує шанувальників української культури та історії відвідати перлини духовності, збережені для допитливих мандрівників та туристів.

Досьє:
Начальник відділу культури і туризму Рівненської райдержадміністрації Солодуха Іван Олександрович
Народився 27 вересня 1985 року у м.Рівному. Громадянин України.
Освіта вища. У 2007-2008 році за кінчив Національний університет водного господарства та природокористування за спеціальностями водопостачання і водовідведення та економіка підприємства. Наразі здобуває третю вищу освіту – завершує навчання в Національному університеті водного господарства та природокористування за спеціальністю магістр державної служби.
Трудова діяльність:
З 2007 по 2013 рік працював інженером-проектантом у ПрАТ “Рівнеінвестпроект”.
З 2013 по 2014 рік – помічник-консультант народного депутата України Олега Осуховського.
На посаді начальника відділу культури і туризму Рівненської райдержадміністрації з 6 серпня 2014 року.

Корисна інформація:

Рівненський район утворений у 1940 році.

Площа становить 117,6 тисячі гектарів.

Населення (без міста Рівного) – 88,0 тис. осіб.

Рівненський район розташований у південній частині Рівненської області.

Центр – місто обласного підпорядкування Рівне.

Межує на півночі з Костопільським районом, на сході з Гощанським, на півдні зі Здолбунівським, на заході з Млинівським районом, на північному заході з Волинською областю.

В районі знаходяться автомобільні дороги державного значення: Рівне-Сарни-Столін; протяжністю по Рівненському району 18,9 км; Рівне-Тучин-Острог, протяжністю 21,2 км; Рівне-Берестечко-Буськ-Перемишляни, протяжністю 2,8 км; Київ-Чоп, протяжністю 36,0 км; Рівне-Луцьк, протяжністю 26,0 км.

Залізничне сполучення Рівне-Луцьк – протяжність по Рівненському району 34 км, Рівне-Сарни – протяжність 24 км, Рівне-Здолбунів – протяжність 9 км.

На перетині міжнародних повітряних та автомобільних шляхів Рівненського району розташований Міжнародний аеропорт “Рівне”, з якого можна здійснити переліт на курорти Туреччини та Єгипту.

Мандрівка “МЕДОВИМ КОЛОМ”

З метою збереження та популяризації бортництва, об’єднанням бджолярів, підприємців, власників сільських агросадиб, розвитку зеленого та пішого туризму, діє туристичний маршрут “Медове коло”, який пролягає через Костопільський, Березнівський, Корецький, Гощанський райони Рівненської області та охоплює близько 30 населених пунктів. Початок цей маршрут бере в селі Олександрія Рівненського району.

Фото: Юрій Ойцюсь

Фото: Юрій Ойцюсь

ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ
Агросадиба “У Галини”

Запрошуємо на тур вихідного дня до садиби Сачковської Г.М., що знаходиться у с.Дядьковичі, вул. Хмільова, 42а.

Гостям тут пропонується проживання з усіма зручностями. До послуг туристів – 4 ліжкомісця в окремому гостьовому будинку, кухня, холодильник, душова кімната, сауна, санвузол, дві тераси на першому та другому поверхах, міні-басейн, автостоянка біля будинку власників агросадиби, прокат велосипедів.

Крім того, господиня почастує вас домашніми стравами з печі, запропонує для проведення вашого дозвілля облаштовану зі смаком присадибну територію, організує виїзди до Шпаківського та Милостівського лісу, де є альтанки, оснащені всім необхідним приладдям для смаження шашлику.

Також, за бажанням, для вас проведуть екскурсію по місцевості, до культурно-археологічного центру “Пересопниця” або майстер-клас із ковальства.

Доїзд до оселі зручний як власним транспортом туристів, так і маршрутними автобусами Рівне – Дядьковичі. Є можливість розмістити до 10 осіб одночасно.

Господиня: Сачковська Галина Михайлівна

Телефон: +380685392500, +380680343599

Рівненщина – колиска УПА

На Рівненській землі народжувалась Українська Повстанська Армія, ліси Полісся ставали прихистком для сотень повстанців. Так, у с.Сухівці Рівненського району знаходиться пам’ятний знак видатному художнику, графіку, члену ОУН Нілу Хасевичу. Щороку 4 березня на місці криївки та загибелі Ніла Хасевича відбувається вшанування його пам’яті. Крім того, щороку 12 лютого в урочищі Лісничівка, що поруч з селищем Оржів, проходить вшанування пам’яті Клима Савура, командира УПА-Північ. Саме 12 лютого 1945 року під час сутички зі спецзагоном НКВС загинув справжній патріот, борець за волю України Дмитро Клячківський (Клим Савур).

Тур вихідного дня: Клевань

Замок у Клевані

Клевань, як стверджують історики, існувала вже в XII ст. під назвою Коливань, але у письмових джерелах вперше зустрічається в 1458 році як власність князя М.Чарторийського. Більше чотирьох століть поселення було родовою резиденцією Чарторийських.

У 1475 році князь Федір Чарторийський, луцький староста, розпочав будівництво замку на високому березі річки Стубли на місці давнього городища. Замок був оточений кам’яними мурами та глибоким ровом, який при необхідності наповнювався водою з річки. По кутах трикутного майданчика були зведені дві муровані п’ятикутні вежі та одна дерев’яна, яка, на жаль, не збереглася до нашого часу. Товщина цегляних стін у деяких місцях сягає 3,8 м! Туристів досі вражає чотириарковий міст через рів, на високих пілонах. Клеванський замок – один з найстаріших замків Волині, яскравий витвір волинської оборонної архітектури XVXVIII ст., який, незважаючи на численні перебудови, відносно непогано зберігся до наших днів.

Костел Благовіщення у Клевані

Пам’ятка архітектури національного значення. Засновник храму Єжи Чарторийський, отримавши освіту у віленських єзуїтів, перший із цього православного княжого роду перейшов в католицизм. Зміна віросповідання вимагала матеріального свідоцтва, чим і стало будівництво костелу в Клевані, спочатку дерев’яного, у 1590 році, а потім на тому ж місці — кам’яного. Закінчено будівництво було в 1610 році, та посвячено храм лише в 1637-му. Споруджений костел у стилі раннього бароко. Трохи південніше костелу стоїть двоярусна дзвіниця з невеликим декоративним ліхтариком на вершині шатра.

Із 1947 до 1991 року костел стояв пусткою із наглухо забитими вікнами та дверима. У 1991-му розпочалась реставрація костелу і після того, як у ньому стало безпечно перебувати, – його відродження як культової споруди.

Адреса: Рівненська обл., смт Клевань, вул. Адама Міцкевича.

Як дістатися:

Автотранспортом по трасі Н22 (Устилуг – Луцьк – Рівне) (у Клевані проходить уздовж вул. Богдана Хмельницького). У центральній частині повернути на північ і по вул. Адама Міцкевича прямувати до католицької святині. Громадським транспортом з Рівного / Луцька до зупинки “Клевань”, а потім по вул. А.Міцкевича – два квартали до костелу Благовіщення.

Фото: Олексій Огонь

ТУНЕЛЬ КОХАННЯ – найромантичніше місце в Україні

Тунель кохання у Клевані – феномен у ботаніці. Він знаходиться на відрізку (понад 1 км) залізничних колій між селищами Клевань та Оржів. Це зарості дерев, кущів, які сплелися між собою та утворили дивовижний щільний тунель точної арочної форми. Влітку Тунель кохання має особливу красу, від якої перехоплює подих. Складається враження, що працював ландшафтний дизайнер, настільки ювелірно зведені “зелені стіни”. Листя у поєднанні з квітучими рослинами утворюють природний мальовничий куточок і ніби килимом вкривають тунель, яким щодня рухається старенький вантажний потяг. На цій ділянці є залізнична стрілка, яка розводить колії на два напрямки: одна гілка веде до деревообробного комбінату, інша – до військової частини.

Назовні довкола території тунелю знаходяться болотисті водойми. До Тунелю приїздять туристи, також тут організовують святкові фотосесії молодят. Сюди ж традиційно на романтичні прогулянки приходять закохані пари, багато хто приїздить навіть із далеких міст України. Є кілька любовних повір’їв, пов’язаних із цією чарівною місциною, наприклад, найвідоміші з них такі. Закохані мають поцілуватися у той час, як тунелем проїде потяг, та обов’язково цієї миті загадати одне бажання на двох. Вважається, що тут закохана пара може загадувати будь-яке бажання, і якщо любов справжня, то воно обов’язково збудеться. Також дехто з молодят саджає тут квіти, які символізують їхні почуття.

“Дзвенить оркестрів мідь”

На території готельно-розважального комплексу “Скольмо”, що у селищі Клевань Рівненського району, вже 12 років поспіль відбувається Всеукраїнський фестиваль духової музики “Дзвенить оркестрів мідь”. Щорічно у третю неділю травня саме в цей вражаюче красивий краєвидами куточок нашого району приїжджають найкращі духові оркестри України.

Розпочинається фестиваль з марш-параду духових оркестрів, після чого учасники свята виконують різнопланові за жанрами і складністю твори. Лунає гра оркестрів, звучать пісні, кружляють у вальсі пари різного віку. Усе це бачили й відчували всіма фібрами душі багаточисельні шанувальники гри на духових інструментах, які прибувають на фестиваль звідусіль.

Культурно-археологічний центр “Пересопниця”

У 25-ти кілометрах від міста Рівне розташоване село Пересопниця. Історично пам’ятне місце, адже у Пересопницькому монастирі Різдва Пречистої Богородиці (відомому з 1467 року) народилась унікальна пам’ятка національної культури – Пересопницьке Євангеліє. У 1561 році архімандрит Григорій та художник Михайло Василевич завершили перший повний переклад Євангелія із староболгарської мови на давньоукраїнську.

Пересопницька Першокнига – перлина рукописного книжкового мистецтва. Вона багато орнаментована, прикрашена високохудожніми кольоровими заставками, мініатюрами, ініціалами, кінцівками у стилі Відродження. А головне – вона виразно відображає риси живої народної української мови ХVІ століття.

Нині на місці колишнього монастиря збудований музейний комплекс “Культурно-археологічний центр “Пересопниця”. Сюди приїжджають відвідувачі з усіх-усюд, щоб уклонитися місцю, де творилася українська Першокнига, та перейнятись духом Середньовіччя.

Заповідна природа Рівненського району:

Мальовнича та різноманітна природа Рівненщини з безліччю річок та синіх озер, лісів та реліктових боліт, багатим рослинним і тваринним світом є справжнім і неповторним багатством України.

Заказник загальнодержавного значення “Вишнева Гора”

У Рівненському районі біля с.Городок на площі 97 га розкинувся відомий ботанічний заказник загальнодержавного значення “Вишнева Гора”. Створений він у 1974 році. З вигляду – це крейдяний горб, відносна висота якого близько 50 м. Розташований поблизу гирла лівої притоки Горині – р.Устя. Назву заказник одержав завдяки поширенню вишні степової, висотою до 1,5 м. Найбільш цікавим є південний схил гори, де рослинний покрив чітко змінюється з висотою, утворюючи вертикальні мікрозони. Біля підніжжя гори переважають вологолюбні рослини – гадючник шестипелюстковий, шавлія лучна, буквиця лікарська та ін. Вище на схилах росте змішаний грабовий ліс з домішками сосни й берези. Підлісок утворений ліщиною, бруслиною, крушиною, тереном, глодом та іншими чагарниками. Вище на схилах росте вишня степова, зиновать руська, трав’янисті рослини. Навесні тут багато ефемероїдів, які встигають зацвісти і дати плоди – анемона дібровна, бурачок польовий, первоцвіт весняний та ін. Є і рослини з Червоної книги України – горицвіт весняний, підсніжник білосніжний, лілія лісова. Загалом тут визначено понад 50 видів степової рослинності. Заказник користується великою популярністю серед студентів, школярів та туристів. На цьому пагорбі мальовничо і затишно, а рослинність приваблює своїм розмаїттям. Влітку “Вишнева гора” буквально буяє різноцвітом та смарагдовим листям.

Орнітологічний заказник місцевого значення “Урочище “Чортове болото”

Його завданням є охорона гніздівель журавля сірого та лелеки чорного, занесених до Червоної книги України. Площа – 163 га. Це заболочена ділянка Поліської низовини, де зростають водно-болотні (очерет, декілька видів осок, різні види сфагнових та зелених мохів) та рідкісні види рослин.

Ентомологічний заказник місцевого значення “Колоденський”

Це круті лесові схили центральної частини Рівненського плато з відслоненням лесоподібних четвертинних суглинків, неогенових пісків та вапняків. Площа – 12 га. У заказнику переважає грабовий та кленово-грабовий ліс зеленчуковий та копитняковий. Підлісок утворює ліщина звичайна з домішкою бузини чорної та бруслини бородавчастої.

Етномологічний заказник місцевого значення “Грушвицький”

Створений рішенням Рівненського облвиконкому №343 від 22.11.1983 р. Знаходиться на землях Грушвицької сільської ради. Це мальовничі схили лесових та крейдяних пагорбів Волинської височини. На схилах зростає багате фіторізноманіття. Тут відмічені такі види як куничник наземний, люцерна лежача, відкасник Біберштейна, жовтозілля еруколисте, зіновать руська, парило звичайне, бедринець ломикаменевий та інші види рослин. У неглибоких балочках, що “розрізають” схили, проведене заліснення, в основному дубом північним. Тут, крім дуба північного, ростуть й інші види дерев – осика, сосна, липа, верба козяча.

Геологічна пам’ятка природи місцевого значення “Кар’єр кембрійських глин”

Пам’ятка природи представляє собою три відпрацьовані кар’єри, розташовані на першій надзаплавній терасі правого берега Горині в межах північно-східної околиці с.Хотинь. Кар’єрами розроблялися аргіліти вендського віку, дезінтегровані в процесі фізичного вивітрювання до стану глин. На даний час кар’єри відпрацьовані й затоплені водою. Пам’ятка доволі приваблива з естетичної точки зору – водяні плеса відпрацьованого простору кар’єрів на фоні соснового лісу з однієї сторони та на фоні річки і мальовничого села на її підвищеному березі з протилежної сторони, створюють мальовничий ландшафт. Цю місцевість населення використовує як рекреаційну зону.

Рекреаційні зони Рівненського району :
  • с. Жобрин – територія поблизу санаторію “Червона Калина”. Тут є гарна водойма, чудові краєвиди, сосновий ліс із надзвичайно чистим повітрям, можливість розміститись на ночівлю з наметами;

  • с.Козлин – можливість відволіктися від рутини й відпочити душею та тілом. Чисте повітря, гарна водойма, всі умови для справжнього релаксу.

  • с.Ремель – організуйте незабутній відпочинок на березі річки Горинь в умовах унікальної дикої природи;

  • с.Хотинь – можливість відпочинку на природі на березі річки Горинь, риболовля.

Чистої, смачної та цілющої води у спеку, можна набрати з джерел, що розкидані по різних куточках району, тож спрага мандрівку не зіпсує. Вони культурно облаштовані, з доїздом немає проблем, розміщені у селах Хотинь, Карпилівка, Грабів, Гориньград-І та Обарів.

 

, , , , , , , переглядів: 6 812


На правах реклами


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *